Uğur Dündar moderatörlük yapmaktan neden vazgeçti?

Gazeteci Uğur Dündar, Ekrem İmamoğlu ile Binali Yıldırım’ın katılacağı adaylar tartışma programında moderatör olmayacağını açıkladı.

Uğur Dündar moderatörlük yapmaktan neden vazgeçti?
Uğur Dündar moderatörlük yapmaktan neden vazgeçti?

Uğur Dündar dün gece yaptığı açıklamada; “Moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek birtakım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum.” ifadelerini kullandı.

Uğur Dündar, Twitter’dan yaptığı açıklamada şu mesajları paylaştı;


“Kendime ve toplumuma karşı duyduğum sorumluluğun bilinciyle, bu açık oturumda adaletin terazisini milim saptırmayacağıma ve geçmiştekilerde olduğu gibi, her iki tarafın da yayın sonrasında teşekkürleriyle karşılaşacağıma en ufak şüphem yoktur.

Bunlarla birlikte moderatörlüğüm üzerinden her iki adaya ve demokrasimize zarar verebilecek birtakım hazırlıklar yapıldığını görüyor ve bu sebeple 50 yıldır ödünsüz bağlı kaldığım evrensel yayıncılık ilkeleri gereği moderatörlük yapmama yönünde aldığım kararı kamuoyuna saygıyla arz ediyorum.”

Binali Yıldırım: Umarım bu kararda birilerinin baskısı etkili olmamıştır

Binali Yıldırım “Uğur Bey’in kararına üzüldüm. “Adaylar ve demokrasi zarar görür” diyor. Ne gibi bir zarar, anlamadım! O soracaktı, biz cevaplayacaktık. Umarım bu kararda “birilerinin” baskısı etkili olmamıştır.” ifadelerini kullandı.


Binali Yıldırım, katıldığı bir televizyon programında şu açıklamaları yaptı:


“Benim yapmak istediğim bu ayrışmayı, kutuplaşmayı bir ölçüde ortadan kaldıracak ve ülkeyi daha birleştirici bir sürece sokmak. Sürekli bir yerlerde mevzilenip birbirlerine çeşitli mecralardan atış yapan ruh hali topluma da yansıyor, topluma zarar veriyor. Bu anlamda bir normalleştirmeye ihtiyaç vardı. Bunu başlatmak istedim.”

Uğur Dündar’dan ‘baskı’ açıklaması

Uğur Dündar, Binali Yıldırım’ın “baskı” açıklaması sonrası verdiği yanıtta; “Baskı yapıldığı ve o nedenle moderatörlükten vazgeçtiğime yönelik spekülasyonlar dolaşıyor. Tanıyanlar bilir ben, hiçbir baskıya pabuç bırakmam” ifadelerini kullandı.

Dündar, Twitter hesabından şunları yazdı:

Baskı yapıldığı ve o nedenle moderatörlükten vazgeçtiğime yönelik spekülasyonlar dolaşıyor.
Tanıyanlar bilir ben, hiçbir baskıya pabuç bırakmam.
Ayrıca kimseden de asla böyle bir girişim gelmedi.
Kararımın tek nedeni; Türkiye’deki kutuplaşmadır.
Ülkemiz acilen normalleşmelidir.

Uğur Dündar moderatörlük yapmaktan neden vazgeçti?


Sosyal medyada, Uğur Dündar’ın moderatörlükten vazgeçme sebebi olarak, AK Parti’li seçmenin Dündar’ı sevmediği için Ekrem İmamoğlu aleyhinde bir algı oluşturabileceği değerlendirmesi yapılıyor. Uğur Dündar bunu yaptığı paylaşımda, “Her iki adaya zarar verebilecek hazırlıklar yapılıyor” şeklinde yorumladı.


Twitter zaman çizelgesi:

 

Uğur Dündar tehdit edildiğini açıkladı