Bahçeli’den parlamenter sistem eleştirisi: Zeka özründen ziyade akıl eksikliği

Devlet Bahçeli: Kerametleri kendilerinden menkul bu çevrelerin, parlamenter sisteme övgü üstüne övgü yağdırmaya başlayarak, son bir yıllık geçmişin bütün olumsuzluklarını yeni sisteme yükleme teşebbüsleri zeka özründen ziyade akıl eksikliği, ahlak zayıflığı, köhne ve kötürüm bakışın neticesidir.

Bahçeli parlamenter sistem eleştirisi: Zeka özründen ziyade akıl eksikliği

MHP lideri Devlet Bahçeli, parlamenter sistemi eleştirdiği konuşmasında; “Bunlar ne istiyorlar? Neyi amaçlıyorlar? Koalisyonlar dönemine geri mi dönülsün? Devletteki sonuçsuz güç ve yetki mücadeleleri yeniden mi alevlensin? Bu şaşkın ve şuursuzlar nereye ulaşmayı düşünüyorlar? 15 Temmuz’da başı ezilen işgal girişiminin farklı kanallardan, farklı bünye ve maskelerle tekraren tedavüle girmesini mi ümit ediyorlar?” ifadelerini kullandı.

Abdullah Gül ve Ahmet Davutoğlu’na tepki

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, grup toplantısında yaptığı konuşmada, “Bir dönem Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı yapmış isimler birden bire yüksek sesle konuşmaya, kamuoyu hazırlamaya başlamışlardır. Yeni parti kurmak isteyenler buyursun kursunlar. Nasıl olsa siyaset mezarlığına bir yenisinin daha ilave edilmesi önemsiz bir ayrıntı olacaktır.” dedi.


Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

— Tarihin omuzlarımıza yüklediği ve ertelenmesi halinde çok ciddi maliyetleri olacak vaziyetlerimizi temin için kollarımızı sıvadık. Parlamenter sistemde daha fazla yol alamayacağımız 15 Temmuz’da belli olmuştur. Milli güvenliğimiz ağır baskı ve dayatmalar altındaydı. Devlet yönetiminde varlığı malum olan düğümün çözülmesi, bu suretle yasal bir hüviyete kavuşturulması gerekiyordu. Türk milleti 16 Nisan halkoylaması ile Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne evet demiştir.

Türkiye, 16 Nisan 2017 ile fiilen, 9 Temmuz 2018 ile resmen 3. evreye geçmiştir. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi keyfi olarak kurulmadı. Cılız ve çıkarcı emellere çatısı örülmedi. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi, Türkiye’nin yaşama azminin aynen tecellisidir. Siyasi istikrarın teminatıdır. Yeni sistemle beraber barajın yüzde 50+1’e çıkması müstesna bir uzlaşmayı sağlamıştır.

Sistem tartışması

Değişen rejim değildir. Sistem değişikliğini karalamaya yeltenenler iyi niyetten yoksun bozgunculardır. Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin oturması, güçlenmesi zaman alacaktır. Dünya üzerinde hiçbir sistem kısa sürede fayda ve sonuçları tam manasıyla vermemiştir. Beklenen ve ölçümü yapılan bir durumdur. Geçiş sürecinde varolan uyum sorunlarının aşılması kaçınılmazdır. Sistem tartışmasını yeni baştan açmanın ne ülkeye ne millete ne de demokrasimize hiçbir yararı olmayacaktır. Bunlar ne istiyorlar, koalisyonlar dönemine geri mi dönülsün? Bu şaşkın ve şuursuzlar nereye ulaşmayı amaçlıyorlar.


Türkiye durup durup referandum mu yapacak? Kılıçdaroğlu öncelikle Türkiye’nin karşı tarafından yer almasından dolayı nedamet getirsin, şahsı için dert etsin. Aklı varsa da kendine saklasın. HDP ile aynı tarafta olandan bizim duyacağımız hiçbir şey yoktur. Bilinmelidir ki CHP’den hiçbir halt olmayacaktır. İP’ten HDP’den bu memlekete en ufak bir hayır gelmesi düşünülemeyecektir. CHP demek kriz, kaos, kavga demektir. İster sevsinler ister sevmesinler, durmayıp papatya falı açsınlar, fakat ne yapsalar boştur.

“Haklı çıktık”

— Türkiye’nin geleceği Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’dir. 31 Mart seçimlerine derin anlamlar yüklemiş, analiz ve yorumlarımızı samimiyetle ifade etmiştim. Zillet ittifakı bir kez daha sistem tartışması başlatacak, bu nedenle 31 Mart seçimi önemliydi. Nitekim haklı çıktık. Bir kez olsun bizi yanılttıkları baki değildir. İBB seçiminden sonra yeni hükümet sistemine yönelik itirazların çoğalması bir senaryonun tedavülüne işarettir.

AK PARTİLİ İSİMLERE TEPKİ

— Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’nin gelişmesi için atılacak samimi adımların sonuna kadar arkasındayız. Ancak 1. yılı bile dolmadan tahrip girişimleri Türkiye düşmanlarına el sallamaktır. AK Partili bazı yöneticilerin sistemin aksayan yönlerine ilişkin kendi aralarında değerlendirme yapmaları doğaldır fakat bunu kamuoyu önünde dile getirmeleri CHP’nin değirmenine su taşıyacaktır.

AHMET DAVUTOĞLU VE ABDULLAH GÜL’E TEPKİ

— Bir dönem başbakanlık ve cumhurbaşkanlığı yapmış isimler birden bire yüksek sesle konuşmaya başlamışlardır. Bugün susma vakti değil çıkışı zamanlama itibarıyla oldukça manidardır. Bugüne kadar sanki hiç konuşmamış birisi gibi sızlanan kişinin ülkemizin başına ne çoraplar ördüğü malumdur. Eski başbakanın sistem eleştirileri gerçekten trajikomiktir. Ülkemizin stratejik derinlikte boğulmasının zeminini hazırlayanların ortaya çıkmaları açıklanamaz. Siyasal bünye yeni bir parti kurulmasına kapalıdır. Sandık başına gittiğinde ‘Her şey çok güzel olacak’ mesajı verenler, aldıkları sufle her neyse gereğini yapmaya başlamışlardır. Yeni parti kurmak isteyenler buyursun kursunlar. Konuşanlara tavsiyem geçmişlerine bakmaları.

ERKEN SEÇİM AÇIKLAMASI


— Erken seçim yoktur, seçim sayfası 23 Haziranla birlikte 2023’e kadar kapanmıştır.

CHP, parlamenter sisteme geri dönülmesi için çalışmalara başlıyor


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.