Saray, Melih Gökçek ve Binali Yıldırım’a yeni görev vermeyi planlıyor

AKP’de olağan kongrenin erkene çekilmesi Ankara kulislerini hareketlendirdi. Melih Gökçek hakkında Genel Başkan Yardımcılığı, Binali Yıldırım için ise Cumhurbaşkanı Vekili görevi konuşuluyor. Erdoğan’ın seçim hezimetinden sorumlu tuttuğu isimleri tasfiye etmesi, bazı teknokrat bakanları da görevden alması bekleniyor.

Saray, Melih Gökçek ve Binali Yıldırım a yeni görev vermeyi planlıyor
Saray, Melih Gökçek ve Binali Yıldırım’a yeni görev vermeyi planlıyor

AKP’de yerel seçimlerden sonra ortaya çıkan parti içi muhalefet, eski bakan Ali Babacan’ın istifasıyla derinleşmişti. AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Genişletilmiş İl Başkanları Toplantısı’nda olağan kongreyi bir yıl öne çekme kararı ise, yeni partiye kaymaları önleme amacına yönelik bir adım olarak yorumlanmıştı. Ancak Erdoğan’ın olağan kongreyi bir yıl öne çekmesi, AKP’de yeni tartışmaları da beraberinde getirdi.

Melih Gökçek için AKP Genel Başkan Yardımcılığı

Yeniçağ gazetesinden Fatih Ergin’in haberine göre; AKP kulislerinde Erdoğan’ın hem genel merkez teşkilatında hem de bazı illerde 31 Mart’taki yerel seçim yenilgisinden sorumlu tuttuğu isimleri tasfiye edeceği ve bunun için de kongreyi erkene aldığı görüşü hakim.


Parti yönetiminden kimlerin üstünün çizileceği net olarak ortaya çıkmasa da, kulislerde Erdoğan’ın 2017’de Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı’ndan istifa ettirdiği Melih Gökçek’i genel başkan yardımcılığına getireceği konuşuluyor.


Yeni parti endişesi AKP’de revizyon beklentisini artırıyor!

Erdoğan, Abdullah Gül, Ahmet Davutoğlu ve Ali Babacan’ın kendisine cephe almasına ve yeni parti çalışmalarına başlaması üzerine Bülent Arınç, Cemil Çiçek ve Mehmet Ali Şahin gibi AKP’de ağırlığı bulunan isimleri Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu’na alarak karşı hamlede bulunmuştu.

Erdoğan’ın aynı hamleyi parti yönetiminde de gerçekleştirerek, geçmişte AKP iktidarında önemli görevlerde bulunmuş ve kamuoyunun da yakından tanıdığı bazı isimleri bu kapsamda değerlendirmeyi düşündüğü öne sürüldü.


İlk revizyon kabinede gerçekleşecek

Bu kapsamda Melih Gökçek’i genel başkan yardımcılığına getirileceği iddia edilirken; Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mehmet Özhaseki’nin ise koltuğunu koruyacağı, Gökçek’e farklı bir görev verileceği belirtildi.


Teknokrat bakanlar görevden alınabilir

AKP kulislerinde revizyonun öncelikli olarak kabinede olacağı görüşü hakim. Özellikle “teknokrat” ya da “sektörden gelenler” diye isimlendirilen, siyasetçi kökenli olmayan bakanların milletvekili ya da parti yönetimiyle diyalog kurmaması, talepleri karşılayamamasından şikayet ediliyor.

Binali Yıldırım, Cumhurbaşkanlığı Vekilliği görevine

İstanbul seçimi kaybeden Binali Yıldırım’ın Cumhurbaşkanı başyardımcılığı ya da Cumhurbaşkanı vekilliğine getirileceği; Erdoğan’ın da bu pozisyonların alt yapısının hazırlanması için talimat verdiği geçtiğimiz günlerde iddia edilmişti.


Erdoğan’ın kabine ile ilgili yapılan eleştiriler karşısında parlamentodan kabineye iki ya da üç ismi alabileceği ifade ediliyor. (Yeniçağ)

Erdoğan’ın önündeki 2 seçenek: Sistem değişikliği veya baskın seçim