CHP: Seçimle gelen kayyum ile gidecekse sandık anlamını kaybeder

CHP Sözcüsü Faik Öztrak: Sandığın namusuna yeni bir Saray darbesi yapıldı. Seçimle gelen kayyum ile giderse sandık anlamını kaybeder. Millet iradesi ile inatlaşılmaz. Başkanların görevden alınması, seçime girmek serbest, seçilmek yasak anlamına gelen; hukuki değil, siyasi bir karardır. Darbe döneminde ne yapıldıysa bugün de aynısı yapılmıştır.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Belediye başkanları görevden alındı. Ülkemizde belediye başkanı olmanın koşulları bellidir. Hukukun üstünlüğü yok sayılmıştır. Darbe döneminde ne yapıldıysa bugün de aynısı yapılmıştır.” dedi.

Öztrak’ın açıklamalarından başlıklar şöyle: 


Millet iradesine ve sandığın namusuna yeni bir Saray darbesi yapıldı. 5 ay önce millet iradesiyle göreve gelen belediye başkanları bu sabah görevden alındı ve valiler kayyum olarak atandı.

“Seçime girmek serbest, seçilmek yasak anlamına gelen bir karar”

Bundan daha 5 ay önce adli sicilleri temiz olan ve YSK tarafından adaylıkları uygun görülen başkanlarının görevden alınması seçime girmek serbest, seçilmek yasak anlamına gelen bir karardır. Seçimle gelen kayyum ile gidecekse sandık anlamını kaybeder.

CHP, Milletin hukukuna sahip çımayı demokrasiye sahip çıkmak olarak görür. Ahmet Davutoğlu ve sandıktan çıkan belediye başkanları istifa ettirildiğinde de aynı tavrı koyduk.

“Millet iradesi ile inatlaşılmaz!”

Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye’ye vurulan darbedir. Seçimle gelen seçimle gider. Seçimle gelen kayyum ile giderse seçim anlamını kaybeder. Millet iradesi ile inatlaşılmaz.

“Seçimle gelen kayyum ile gidecekse sandık anlamını kaybeder.”

Demokratik meşruiyetin son kalesi ve namusu sandıktır. Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye’ye vurulmuş bir darbedir. Demokrasilerde kural gayet açıktır. Seçimde gelen seçimle gider. Seçimle gelen kayyum ile gidecekse sandık anlamını kaybeder.

Ülkemizde belediye başkanı olmanın koşulları bellidir. Hukukun üstünlüğü yok sayılmıştır. Darbe döneminde ne yapıldıysa bugün de aynısı yapılmıştır.

Kayyum kararı hukuki değil siyasidir


Belediye başkanlarının görevden alınması kararı hukuki değil siyasidir. Anayasaya göre kimse ispatlanana kadar suçlu sayılmaz. Sandık hukukuna vurulan her darbe Türkiye’ye vurulmuştur.

Ekrem İmamoğlu kayyım atamalarına tepki gösterdi