Ben de varım Marmaris: Çocuklardan farkındalık yaratan temizlik çalışması

Muğla’nın Marmaris ilçesinde Ben de varım Marmaris etkinliği kapsamında yaşları 5-15 yaş arası çocuklar yol kenarı, ağaçlık alanlar, bina etrafı gibi alanlara atılan çöpleri topladı. Farkındalık yaratmak için temizlik ayda bir kez gerçekleştirilecek.

Ben de varım Marmaris: Çocuklardan farkındalık yaratan temizlik çalışması
Ben de varım Marmaris: Çocuklardan farkındalık yaratan temizlik çalışması

Muğla’nın Marmaris İlçesinde farkındalık yaratmak amacıyla ‘Ben de varım Marmaris’ etkinliği içerisinde yaşları 5-15 yaş arası çocuklar, Beldibi Mahallesi okullar bölgesinde yol kenarı, ağaçlık alanlar, bina etrafı gibi alanlara atılan çöpleri topladı. Çocuklar büyüklere “Geleceğimizi kirletmeyin” mesajı verdi.

“Temiz bir Marmaris için ben de varım” diyen çocuklar ve ilçe sakinleri Beldibi’nde temizlik çalışması yaptı. Marmaris Belediyesi Temizlik İşleri Müdürü Suzan Zift ve ekibinin de destek verdiği temizlik çalışmasında çocuklar 15 torba çöp topladı.


Okullar bölgesi olarak bilinen Beldibi’nde yol kenarı, ağaçlık alanlar, bina etrafı gibi alanlara atılan çöpleri toplayan yaşları 5 ila 15 arasında değişen çocuklar, büyüklere de “En büyük temizlik kirletmemektir. Biz bu çöpleri toplamasaydık daha da kötü olurdu. Belki orman yangını bile çıkardı. Biz buradan büyüklere bir kez daha sesleniyoruz, bizim geleceğimiz için çevreyi temiz tutsunlar. Doğamızı koruyalım” mesajı verdi.


Temizlik çalışması ayda bir tekrarlanacak

Organizasyonu ‘Ben de varım Marmaris’ isimli sosyal medya sayfası üzerinden organizasyonu yaptıklarını söyleyen öğretmen Pelin Özçelik, farkındalık yaratmak için çocuklarla birlikte çöp topladıklarını belirterek; “En başta belediyede çalışan temizlik işçilerinin işlerinin ne kadar zor olduğunu anladık. Sonrasında çevremizin nasıl da acımasızca kirletildiğini… Ayda bir bu etkinliği yapmayı planlıyoruz. Tüm halkımızı yanımızda görmek isteriz” ifadesini kullandı.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: Dünya bize miras değil, çocuklarımızın emaneti.

Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay: Dünya bize miras değil, çocuklarımızın emaneti.

Çocuklara, öğretmenlere ve vatandaşlara teşekkür eden Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay ise gelecek nesiller için çevrenin temiz tutulmasının önemine değinerek şöyle konuştu;


“Hepimizin bildiği bir laf vardır, dünya bize miras değil çocuklarımızın emaneti diye. Biz de bu anlayıştan hareket ederek Marmaris’i temiz tutmaya çaba gösteriyoruz. Vatandaşlarımızdan ricamız çocuklarımıza temiz bir gelecek, kirlenmemiş deniz, pisletilmemiş doğa, yanmamış ormanlar bırakmak için çok daha fazla dikkatli olmaları. Çevreyi kirletmemek için azami gayret göstermeleri.” (Mustafa Sarıipek / MUĞLA)

Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü kapatılıyor


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.