Hande Fırat: Yerli otoyu gördük

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, Twitter’dan “Yerli otoyu gördük” notuyla, gazetesinin bugünkü nüshasında yayınlanan bir haberi paylaştı. Hande Fırat’ın fotoğraflı paylaşımı sosyal medyada tiye alındı.

Hande Fırat: Yerli otoyu gördük
Hande Fırat: Yerli otoyu gördük

Hürriyet Gazetesi Ankara Temsilcisi Hande Fırat, kişisel Twitter hesabında “Yerli oto Ar-Ge Bilişim Vadisi’nde” başlıklı haberi takipçileriyle paylaştı.

Fırat’ın “Yerli otoyu gördük” notuyla paylaştığı ve Hürriyet muhabiri Eray Görgülü’nün imzasını taşıyan haber şöyle:


Sanayi Bakanı Mustafa Varank, yerli otomobil prototipinin 1/4 ölçekli ilk modelini Hürriyet Ankara ekibine gösterdi. Henüz ticari bir sır olarak değerlendirildiği için aracın görüntüsünü paylaşmadıklarını belirten Varank, “Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu, Aralık ayında yürüyen prototipi Türkiye’ye sunmak istiyor” dedi.

Twitter kullanıcıları Hande Fırat’ın paylaşımının altına 2015 yılında Sabah gazetesinde çıkan haberi alıntıladı:

Twitter kullanıcıları Hande Fırat'ın paylaşımının altına 2015 yılında Sabah gazetesinde çıkan haberi alıntıladı.

Prototip Aralık’ta

Yerli otomobile ilişkin yol haritasının çizildiğini ve yürüyen prototipin imal edildiğini kaydeden Varank şunları söyledi:


— Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu (TOGG), aralıkta yürüyen prototipi Türkiye’ye sunmak istiyor. İmkan olursa Cumhurbaşkanımız da kullansın istiyoruz. Bilişim Vadisi’nde Türkiye’nin Otomobil Girişim Grubu’nun bir Ar-Ge merkezi yatırımı var. Ekimde yerleşmeye başlayacaklar. Kamu olarak destek veriyoruz ama bu bir ticari proje, onlar bu işi yürütüyorlar.

— Cumhurbaşkanımız da bu işin çok uzamasından elbette ki rahatsız. O da bir an önce tamamlanarak, prototipten sonra bu ürünün üretilip satılmasını istiyor. Bunu Türkiye için de, yerli bir otomobilin oluşturulması açısından da ‘devrim’ niteliğinde görüyor.


— Otomobil Girişim Grubu C segment SUV ile çıkmayı hedefliyor. Satışı artan bir model. 2022’de ilk araç çıktığında Türkiye bölgesinde bu segmentte ilk elektrikli otomobili üretmiş olarak ön plana çıkacak.

Hande Fırat’ın o paylaşımı:

Sosyal medyadan yorumlar:

 

Bahçeli: Yenikapı’ya otomobil galerisi açacak kadar çıldıran kırık sandalyeli şahısların varmak istediği yer neresidir?