İstanbul’da deprem toplanma alanlarındaki yapılar: Ağaoğlu My City, Torun Center, Selenium Plaza…

TMMOB’un raporunda, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Deprem ve Doğal Afet Komisyonu verilerine göre kentteki 470 deprem toplanma alanının 77’ye düştüğü belirtildi. Acil toplanma alanlarının; Zaman gazetesi binası, Ağaoğlu My City, Torun Center, Selenium Plaza gibi yapılar olduğu belirtildi.

TMMOB raporu: İstanbul'da deprem toplanma alanlarındaki yapılar: Zaman gazetesi binası, Ağaoğlu My City, Torun Center, Selenium Plaza...
TMMOB raporu: İstanbul’da deprem toplanma alanlarındaki yapılar: Zaman gazetesi binası, Ağaoğlu My City, Torun Center, Selenium Plaza…

İstanbul’da deprem toplanma alanlarındaki yapılar: Ağaoğlu My City, Torun Center, Selenium Plaza…

Kandilli Rasathanesi’nin ve deprem araştırmacılarının aktarımlarına göre, büyük deprem en az 7.0 büyüklüğünde olacak.


Türk Mühendis ve Mimarları Odası (TMMOB) İstanbul İl Koordinasyon Kurulu’nun raporunda yer alan İBB Deprem ve Doğal Afet Komisyonu verilerine göre, kentteki 470 deprem toplanma alanı sayısı 77’ye düştü.

“400’e yakın deprem toplanma alanının yerinde ne var?” sorusuna ise TMMOB’un raporu şu yanıtı veriyor: 

 • Mecidiyeköy’de Ali Sami Yen Stadı’nın yerine yapılan Torun Center
 • Güneşli’de Starcity Outlet Center
 • Yenibosna’da kapatılan Zaman Gazetesi’nin binası
 • Bahçelievler’de Ağaoğlu My City
 • Ümraniye’de Meydan AVM
 • Zeytinburnu’nda Onaltı Dokuz kuleleri
 • Bayrampaşa’da Ora AVM
 • Bayrampaşa’da Forum İstanbul AVM
 • Üsküdar Ünalan’da Kiptaş Ünalan konutları
 • Maltepe’de DAP Royal Center
 • Halkalı’da TOKİ Avrupa Konutları
 • Bakırköy’de Capacity AVM
 • Bağcılar’da Çınar Olimpia Park konutları
 • Beşiktaş’ta Selenium Plaza

“Nüfusun tamamına yakını geçici barınma hizmetine ihtiyaç duyacak”

TMMOB’un raporunda, Afet ve Acil Durum Başkanlığı (AFAD)’ın 1 Nisan 2015 tarihli açıklamasına atıf yapılarak, büyük İstanbul depreminde kent nüfusunun tamamına yakınının geçici barınma hizmetine ihtiyaç duyacağı da belirtildi. Raporda, “İstanbul’da, çadır kurulacak alan bırakmamak, kelimenin tam anlamıyla, deprem sonrasında ortaya çıkacak olumsuzluklara davetiye çıkartmaktır” ifadeleri de yer aldı.

Büyük bir deprem olursa İstanbullu ne yapacak? Deprem toplanma alanları nerede?

İstanbul’da olası bir büyük depremde insanların sığınıp hayatlarını sürdürmeye çalışacakları deprem toplanma alanları tam bir muammaya dönüştü. AFAD’ın e-devlet sistemi üzerinden vatandaşlara gösterdiği alanlardan büyük bölümünün ise ‘deprem toplanma alanı’ değil ‘acil toplanma alanı’ olarak kullanılacak, çocuk parkları olduğu ortaya çıktı. Acil toplanma alanlarının bazılarının da ‘kullanılamaz’ olduğu anlaşıldı.

Ne zaman gerçekleşeceğini bilmediğimiz ‘Büyük İstanbul Depremi’nde en az 2 milyon kişinin evsiz kalacağı öngörülüyor. En önemli konulardan birisi de deprem toplanma alanları. Ancak İstanbul’da kaç tane deprem toplanma alanı bulunduğu ve bunların nerelerde olduğu ise bilinmiyor.

1999 sonrası 496 deprem toplanma alanı oluşturuldu

Deprem toplanma alanları ile ilgili Türkiye’deki ilk ciddi çalışma 17 Ağustos 1999 depreminden sonra gerçekleştirildi. 1999’dan sonra İstanbul’da 496 afet toplanma alanı belirlendi. Ancak bu 496 alandan geriye 77 tanesi kaldı. 419’u ise imara açıldı. İmara açılan bu 419 alanın üzerinde şuan AVM’ler, oteller yükseliyor. Geriye kalan 77 afet toplanma alanı da, vatandaş tarafından ya bilinmiyor ya da herhangi bir afet halinde toplanmaya uygun değil.

AVM yapılan deprem toplanma alanlarından bazıları

496 deprem toplanma alanından AVM’ye dönüşenlerden bazıları şunları;

Zorlu AVM (Zincirlikuyu)
Starcity Outlet Center (Bahçelievler)
Kapatılan Zaman Gazetesi binası (Bahçelievler)
Ağaoğlu MyCity (Bahçelievler)
Meydan AVM (Bahçelievler)
Sahilpark Veliefendi (Zeytinburnu)
Onaltı Dokuz (Zeytinburnu)
Ora AVM (Bayrampaşa)
Kiptaş Tuzla 2-3 Etap Konutları (Tuzla)
DAP Royal Center (Maltepe)
Kemalpark Evleri (Esenler)
Çınar Olimpia Park Sitesi (Bağcılar)
Ataköy Konakları (Bakırköy)
Capacity AVM (Bakırköy)
Selenium Plaza (Beşiktaş)
Taş Yapı (Kadıköy)
Akasya AVM (Acıbadem)

Şu an deprem toplanma alanı kaç tane ve neredeler?

Şu an da İstanbul’da ‘kaç tane deprem toplanma alanı var ve bunlar nerede’ resmi olarak bilinmiyor.

Bu konuyla ilgili son açıklama ise İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu’ndan geldi. İmamoğlu, deprem toplanma alanları için “Şu an elimizde kalan alan sayısı 77. Bunların bir kısmı da fiziki olarak yetersiz” açıklamasında bulundu. İBB Başkanı bu alanların sayısını artırmak için de çalışma başlattıklarını duyurdu.


AFAD ve Erdoğan’ın açıklamaları

Afet ve Acil Durum Yönetimi’nin (AFAD) verilerine göre ise İstanbul için 2354 toplanma alanı bulunuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ise bu konuyla ilgili yaptığı son açıklamada “10 binden fazla” tanımlamasında bulundu.

Erdoğan “İstanbul’da AFAD’ın bırakın yüzlerce, binlerce, on binlerce şu anda ilan edilmiş toplanma alanları söz konusudur, vardır. Ve bunlar kendi sitesinden da AFAD’ın sürekli olarak yayımlanmaktadır. Bunun tabii bir de sürekli güncellenmesi de söz konusudur. Öyle toplanma alanları vardır ki bugün toplanma alanıdır ama yarın il veya ilçe planlarında yapılan değişiklikle belki sahipleri orayı farklı şekilde değerlendirir, onun yerine daha farklı yerde bir başka toplanma alanına da AFAD ilan edebilir. Yani bunların hepsi değişkendir” dedi.

Deprem değil Acil Toplanma Alanı! Onlar da yetersiz…

Ancak AFAD’ın 2354, Erdoğan’ın ise “10 binden fazla” diye tabir ettiği alanların, deprem değil ‘acil toplanma alanları’ olduğu anlaşıldı.

Acil toplanma alanları olarak belirlenen yerlerin başını ise kent içi parklar çekiyor. Bunların arasında; cami avluları, apartmanların bazı dış avluları bile bulunuyor.

E-devlet sisteminden sorgulanabiliyor

E-Devlet’e ‘afet toplanma alanı’ diye arama yaptırılıp, çıkan sayfaya ikâmetgah bilgileri girildiğinde, toplanma alanları gösteriliyor. Yapılan sorgulamada, mahallerdeki parklar, küçük bahçeler ve camiler toplanma alanı olarak görünüyor. Yani evinize en yakın boş alan AFAD’a göre ‘toplanma alanı.’

Deprem Toplanma Alanı nedir?

Uzmanlar deprem toplanma alanlarının; üzerinde konteyner ve çadırların kurulabileceği, elektrik, su, ısınma, duş, tuvalet gibi ihtiyaçların karşılanacabileceği büyük ve geniş alanlar olması gerektiğini ifade ediyor. Bu da İstanbul için Gezi Parkı, Kadıköy Saraçoğlu Stadyumu gibi yerler anlamına geliyor.

Nüfus ile doğru orantılı olmalı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) İstanbul Şube Başkanı Nusret Suna deprem toplanma alanlarını durumu ile ilgili Sözcü’ye konuştu.

Her parkın deprem toplanma alanı olamayacağını belirten Suna, deprem toplanma alanlarının ilçedeki nüfus ile orantılı olması gerektiğinin altını çizdi.

Deprem toplanma alanlarının içerisinde mutlaka konteyner, elektriği hazır olan, kirli su gideri olan çadır, tuvalet alanı, temiz su tankları olması gerektiğini anlatan Suna, vatandaşların e-devlet üzerinden ulaştıkları yerlerin acil toplanma alanları olduğunu deprem toplanma alanı olmadığını kaydetti.

Suna, deprem toplanma alanlarının altyapılarının hazır olması gerektiğini belirterek, “Deprem sonrası ağır hasar almış alanlarda vatandaşlar nasıl yaşayacak? Bu soruyu kendimize sormamız lazım. Deprem toplanma alanlarının altyapılarının sağlamlaştırılması gerekiyor. İstanbul’da acil toplanma alanı olarak belirtilen yerlere vatandaşların sığması mümkün değildir. Parklara, okul bahçelerine nasıl sığacak insanlar. Bu alanlar depremin sıcak anında paniği atlatmak icin yapılmış küçük alanlardır. Bu alanların da binalardan uzak olmasi gerekiyor. Siz bir binadan kaçıyorsunuz başka bir binanın yanındaki parkta durmanız mantıklı değildir” diye konuştu.


Suna, “İstanbul’da dün büyük bir deprem olsaydı belirtilen alanlarda vatandaşlarımız kalabilir miydi? Bu soruyu cevaplandırmamız gerekiyor” dedi.

Kandilli Rasathanesi: Bir sona doğru yaklaşıyoruz!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.