Kılıçdaroğlu: Kızgınlığım saraya değil, kızgınlığım ona oy verenlere

Kemal Kılıçdaroğlu: Benim kızgınlığım saraya değil, benim kızgınlığım seni açlığa mahkum eden partiye oy vermeyedir. İnsan biraz aklını kullanır. Aynı şey esnafta da var. ‘Mahvolduk’ diyorlar Sen gidip oy veriyorsun kardeşim. Amacı seni mahvetmek, 17 yılda bunu öğrenemedin mi?

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, hükümetin ekonomi politikalarına birtakım eleştiriler yöneltti. Kılıçdaroğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomi programının bir Uluslararası Para Fonu (IMF) programı olduğunu iddia etti.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, partisinin Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde (TBMM) düzenlenen grup toplantısında konuştu.


Kılıçdaroğlu özetle şunları söyledi:

Geçen hafta önemli bir toplantı yaptık. Ankara’da Suriye zirvesi yapıldı. Suriye’de barış istiyorsanız Ankara ile Şam arasındaki yol barışa giden en kestirme yoldur. Suriye’nin bütünlüğünü sağlamalıyız.

Deprem için toplanan paralar nereye harcandı?

Geldiğimiz nokta şu yapmamız gereken çok iş var. İstanbul’da yaşayıp AK Parti’ye oy veren vatandaşlarıma seslenmek isterim. 1999 depremi sonrası 36 milyar dolar toplandı. 29 okul dahi depreme dayanıklı hale getirilmiş. Depremden sonra bu soruyu sordum, deprem için toplanan paralar nereye harcandı?

Şimdi bu sorunun sırası mı diye soruyorlar, tam sırası. Nereye gitti bu paralar? Soracağız tabii. Vatandaş deprem için vermiş bu paraları, depreme dayanıklı konutlar, hastaneler, okullar yapılsın diye.


Yeni ekonomi programı – Kaçıncı program?

Yeni Ekonomi Programı açıklandı. Kaçıncı program? Her programdan sonra fiyatlar artıyor, işsizlik artıyor. Damat bir kibir abidesi. Kendisine göre en iyi bilen o. Yeni program bir IMF programı. Eskileri işe yaramadı yenisini IMF ile yaptılar.

Kılıçdaroğlu: Kızgınlığım saraya değil, kızgınlığım ona oy verenlere
Kemal Kılıçdaroğlu: Benim kızgınlığım saraya değil, benim kızgınlığım seni açlığa mahkum eden partiye oy vermeyedir.

Kızgınlığım saraya değil, sen gidip oy veriyorsun kardeşim

Benim kızgınlığım saraya değil, benim kızgınlığım kendisini açlığa mahkum etmiş partiye oy verenlere. İnsan biraz aklını kullanır. Aynı şey esnafta da var ‘Mahvolduk’ diyorlar. Sen gidip oy veriyorsun kardeşim. Amacı seni mahvetmek, 17 yılda bunu öğrenemedin mi?

Atanmış bakanlar vekilleri ciddiye almıyor

Atanmış bakanlar, milletvekillerini ciddiye almıyor. Milletvekillerimiz 18 bin 895 soru sormuş, sorulan sorulardan zamanında yani anayasanın öngördüğü 15 gün içinde cevaplanan yüzde 7, hiç cevaplanmayanların oranı yüzde 61.5. Bir de düzgün cevaplanmayanlar var. Milletvekillerimiz soruyor ‘Neden TRT adil değil’ diye. Bakanlıktan gelen cevap ‘TRT anayasa kanun ve mevzuat çerçevesinde yayınlarını yürütecektir.’ Ya ne alakası var, biz ne diyoruz, sen ne diyorsun.

Bir sözüm de TBMM Başkanı’na, işine gelmediği zaman soru önergelerini geri gönderiyor bu olmaz diyor. Peki, Sayın Başkan, uyduruk cevaplar gelince onları geri gönderiyor musun?

“MİLLİ GELİRİN YÜZDE 62’Sİ KADAR BORÇ VAR”

Borcun milli gelire oranı yüzde 61.9’a çıktı. Milli gelirin yüzde 62’si kadar borç var. Tarihte böyle bir örnek yok. Baktılar ki borçları yönetemiyorlar Borçlanma Genel Müdürlüğü’nü kurdular. Düyun-u Umumiye yani. Bu bile Türkiye’nin ne kadar kötü yönetildiğinin göstergesi. Yalnızca devlet değil vatandaş da borç batağında. Saray’dakiler işsizlik nedir bilmezler.

17 yıl önce böyle bir manzara yoktu!

kılıçdaroğlu işsizlik manzarası fotoğrafları


CHP lideri Kılıçdaroğlu, iş arama kuyruğu fotoğraflarını göstererek; “17 yıl önce böyle bir manzara yoktu. Böyle bir vicdansızlık yoktu.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan’dan Cumhurbaşkanı seçimi için 50+1 açıklaması