Trump: Bağdadi öldürüldü, Rusya, Türkiye, Suriye, Irak’a teşekkürler

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü IŞİD / DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin İdlib’de ABD birliklerinin düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü açıkladı. Öte yandan Trump “Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Trump: Bağdadi öldürüldü, Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak a teşekkür ediyorum

ABD Başkanı Donald Trump, “IŞİD’in lideri ve kurucusu El Bağdadi öldü. İntihar yeleğini patlatarak kendisini ve üç çocuğunu öldürdü. ABD personeli harikaydı, hiçbir personelimizi kaybetmedik. IŞİD’in eylem planlarına ilişkin bilgilere ulaştık” dedi.

Trump’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Halkımızla ilgili, dünyayla ilgili çok kötü şeyler söylüyordu. El Kaide’nin başına geçmesi bekleniyordu. Bağdadi yıllardır kaçıyordu. IŞİD’in eylem planlarıyla ilgili bilgilere ulaştık.


Operasyon kusursuzdu. Diğer bazı ülkelerin ve kişilerin yardımlarıyla gerçekleşti. Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür etmek istiyorum.”

Sürekli yer değiştiriyordu. Operasyon kusursuzdu. İzledim. Çok temizdi. Nasıl izlediğimi söylemek istemiyorum. Rusya bize harika davrandı. Rusya harikaydı, hava sahasını bize açtı. Harika bir işbirliği geliştirdik. Ne yaptığımızı bilmiyorlardı.

Kürtler bize askeri anlamda yardımcı olmadı ama bilgi verdi. Türkiye bizim oraya gireceğimizi biliyordu. Onlar da harikaydı. Ateş etmediler. Onlar da harikaydı. Biz de onlara karşılık verebilirdik. Onları ortadan kaldırabilirdik. Çok kötü şeylar olabilirdi. Ama olmadı. Bize ateş ateş açanlar ortadan kaldırıldı.”

bagdadi isis

“O bir korkaktı”

“İnterneti dünyadaki çoğu kişiden daha iyi kullanıyorlar. Sadece Donald Trump onlardan daha iyi kullanıyor. Onun peşinden gidenlere bunu göstermemiz gerekiyordu. O bir kahraman değil, bir korkaktı. Girdiği tünelin çıkmaz olduğunu biliyordu. 3 yıldır onu arıyordum. Çok başarılı istihbarat çalışması yapıldı. Bu operasyon 2 hafta önce başladı.

Washington’dakilere bilgi vermeyin dedim, çünkü sızıntı oluyor. Washington tam bir sızıntı makinesi. Gizli tutuldu, hiçbir sızıntı olmadı. Sadece bunu bilen birkaç kişi vardı. Çok az kişinin haberi vardı operasyondan. Sızıntı birinin ölümüyle sonuçlanabilirdı.


İki eşi de intihar yeleği giyiyordu. Ancak patlamadı. Bu bizim işimizi zorlaştırdı. Onlar da ölü ele geçirildi.”

ABD, Türkiye’ye yaptırımları resmen kaldırdığını açıkladı


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.