Trump: Bağdadi öldürüldü, Rusya, Türkiye, Suriye, Irak’a teşekkürler

ABD Başkanı Donald Trump, terör örgütü IŞİD / DEAŞ lideri Ebubekir el-Bağdadi’nin İdlib’de ABD birliklerinin düzenlediği bir operasyonda öldürüldüğünü açıkladı. Öte yandan Trump “Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Trump: Bağdadi öldürüldü, Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak a teşekkür ediyorum

ABD Başkanı Donald Trump, “IŞİD’in lideri ve kurucusu El Bağdadi öldü. İntihar yeleğini patlatarak kendisini ve üç çocuğunu öldürdü. ABD personeli harikaydı, hiçbir personelimizi kaybetmedik. IŞİD’in eylem planlarına ilişkin bilgilere ulaştık” dedi.

Trump’ın konuşmasından satır başları şöyle:

Halkımızla ilgili, dünyayla ilgili çok kötü şeyler söylüyordu. El Kaide’nin başına geçmesi bekleniyordu. Bağdadi yıllardır kaçıyordu. IŞİD’in eylem planlarıyla ilgili bilgilere ulaştık.


Operasyon kusursuzdu. Diğer bazı ülkelerin ve kişilerin yardımlarıyla gerçekleşti. Rusya, Türkiye, Suriye ve Irak’a teşekkür etmek istiyorum.”

Sürekli yer değiştiriyordu. Operasyon kusursuzdu. İzledim. Çok temizdi. Nasıl izlediğimi söylemek istemiyorum. Rusya bize harika davrandı. Rusya harikaydı, hava sahasını bize açtı. Harika bir işbirliği geliştirdik. Ne yaptığımızı bilmiyorlardı.

Kürtler bize askeri anlamda yardımcı olmadı ama bilgi verdi. Türkiye bizim oraya gireceğimizi biliyordu. Onlar da harikaydı. Ateş etmediler. Onlar da harikaydı. Biz de onlara karşılık verebilirdik. Onları ortadan kaldırabilirdik. Çok kötü şeylar olabilirdi. Ama olmadı. Bize ateş ateş açanlar ortadan kaldırıldı.”

bagdadi isis

“O bir korkaktı”

“İnterneti dünyadaki çoğu kişiden daha iyi kullanıyorlar. Sadece Donald Trump onlardan daha iyi kullanıyor. Onun peşinden gidenlere bunu göstermemiz gerekiyordu. O bir kahraman değil, bir korkaktı. Girdiği tünelin çıkmaz olduğunu biliyordu. 3 yıldır onu arıyordum. Çok başarılı istihbarat çalışması yapıldı. Bu operasyon 2 hafta önce başladı.

Washington’dakilere bilgi vermeyin dedim, çünkü sızıntı oluyor. Washington tam bir sızıntı makinesi. Gizli tutuldu, hiçbir sızıntı olmadı. Sadece bunu bilen birkaç kişi vardı. Çok az kişinin haberi vardı operasyondan. Sızıntı birinin ölümüyle sonuçlanabilirdı.


İki eşi de intihar yeleği giyiyordu. Ancak patlamadı. Bu bizim işimizi zorlaştırdı. Onlar da ölü ele geçirildi.”

ABD, Türkiye’ye yaptırımları resmen kaldırdığını açıkladı