İlk bulgular: Baba intihar etti, anne ve çocuk siyanürden etkilendi

Bakırköy’de bir dairede anne, baba ve çocuğun cansız bedeni bulundu. AFAD ekiplerinin dairede yaptığı ölçümlerde siyanür tespit edildi. Cesetlerin kuyumculuk yapan iş adamı Bahattin Delen ile eşi Zübeyde Delen ve 7 yaşındaki çocuğu Ali Delen’e ait olduğu öğrenildi. Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu; “İlk bilgiler ışığında söylüyorum, ağır borç batağında olan baba kendisini zehirledi, eşi ve çocuğu da siyanüre maruz kaldı. Hanımefendi son bir gayretle evden çıkmaya teşebbüs etmiş.” ifadelerini kullandı.

İlk değerlendirme intihar

Emniyet ve AFAD ekiplerinden ilk değerlendirmesi ise baba Bahattin Delen’in siyanürle intihar ettiği, eşi ve çocuğunun da kokudan etkilendiği yönünde. Anne Zeliha’nın cesedinin asansöre yakın bir yerde bulunması ise polisin bu tezini güçlendiriyor.

Elde edilen bilgiye göre; evde yapılan incelemede bir odada siyanür bulundu.

Anne can havliyle dışarı çıkmak istemiş

Yapılan araştırmalar sonunda annenin, siyanürden zehirlenmeye başladığı anda can havliyle yardım istemek için daire kapısını açtığı ancak aynı yerde hayatını kaybettiği belirlendi.

bakırköy siyanür ilk bulgular: Baba intihar etti, anne ve çocuk siyanürden etkilendi

Bakırköy Belediye Başkanı’ndan açıklama

Olay yerine gelen Bakırköy Belediye Başkanı Bülent Kerimoğlu da gazetecilere açıklamalarda bulundu. Kerimoğlu, “İlk bilgiler ışığında söylüyorum beyefendi kendini zehirledi, diğerlerine solunum yoluyla sirayet etti. Sağlıklı bilgileri otopsi sonrasında yetkili kurumlardan alırız” dedi.

Kerimoğlu şunları söyledi:

“İntihar eden hanımefendi kapıdan çıkmaya gayret etmiş. Zannedersem siyanürün çok ağır koku üzerinden de insan hayatını tehdit eden etkisi var. Evdeki eş yani beyefendi intihar etti ama çocuğuna ve eşine de zannedersem o ağır siyanür kokusunun etkisiyle bir zehirlenme oldu. Çünkü hanımefendi evden çıkmaya çalışmış, apartmandaki diğer komşular bunu fark etmiş ve polise haber vermişler. Kesin olmamakla birlikte ağır borç batağında olan eş kendisini zehirledi, eşi ve çocuğu da siyanür etkisiyle onlar da buna maruz kaldılar. Çünkü eşi hanımefendi son bir gayretle evden çıkmaya teşebbüs etmiş.”

“Apartman boşaltıldı, karantina altına alındı”

“Cenazeler alındı, ailenin diğer fertleri de hastaneye nakledildi” diyen Kerimoğlu, “Apartman boşaltıldı, karantinaya alındı. Siyanür sadece içeni değil, aynı ortamda bulunanların solunum sistemiyle de zehirlenmeye etki eden bir zehirli madde. Dolayısıyla apartmanı boşalttık ve orada bir karantina başlattık. Komşulardan hastaneye giden yok ama psikolojik olarak ağır travma altında olan aile fertlerinin diğerlerini gönderdik. Başka bir zehirlenme vakası yok. İlk bilgiler ışığında söylüyorum beyefendi kendini zehirledi, diğerleri de solunum yoluyla onlara da sirayet etti. Sağlıklı bilgileri otopsi sonrasında yetkili kurumlardan alırız” dedi.

Babanın iş hayatı

Sosyal medya profilinde yar alan bilgilere göre baba Bahattin Delen iş hayatına 1998 yılında kuyumculuk sektöründe başlamış.

2004 yılında bir ortağı ile birlikte Damla Gold isimli kuyumculuk firması kurmuş. Ardından 2007 yılında bir oto kiralama şirketinde satış uzmanı olarak çalışmış.

Delen’in sosyal medya profilini düzenli olarak güncellediği varsayıldığında 2009 yılında Otto Diamond isimli kuyumculuk firmasını kurduğu ardından 2014 yılında da Ottocarato isimli otomobil galerisini kurduğu anlaşılıyor. Sosyal medyadaki kayıtlara göre iki şirket de hâlâ aktif.

7 yaşındaki Ali bu sene okula başlamıştı

Mahallenin marketi Mehmet Çevik kan donduran olayla ilgili Sözcü’ye konuştu. Çevik “Çok iyi bir ailelerdi. Maddi sıkıntıları yoktu. Çocukları Ali bu sene okula başlamıştı. Zeliha (Zübeyde) Hanım da çok iyi bir insandı.” dedi.

Bakırköy Kaymakamlığı: Siyanür bulundu

Bakırköy Kaymakamlığı’ndan yapılan açıklamada olay yerinde siyanüre rastlandığı duyuruldu.

Açıklamada “15 Kasım 2019 Cuma günü saat 06.45’te 155 Polis İmdat Hattına yapılan İlçemiz Osmaniye Mahallesi Çoban Çeşme Sokakta şüpheli ölüm ihbarı üzerine bahse konu adrese ivedilikle intikal edilmiş, (Z.D), (B.D) ve (A.D) isimli biri çocuk 3 kişinin cansız bedeniyle karşılaşılmıştır. Dairedeki koku nedeniyle AFAD (KBRN) ekipleri sevk edilmiştir. Ekip tarafından yapılan ölçümlerde olay yerindeki kokunun siyanür olduğu tespit edilmiştir. Konu ile ilgili olay yerinde gerekli önemler alınmış olup, adli ve idari tahkikat başlatılmıştır. Gelişmeler kamuoyu ile paylaşılmaya devam edilecektir.” ifadeleri kullanıldı.

Bakırköy’de anne baba ve çocuk ölü bulundu: Yine siyanür!