Bakanların ömür boyu tüm sağlık harcamaları vatandaşın cebinden çıkacak

AKP’li milletvekilleri, Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanların tüm aile üyelerine ömür boyu ücretsiz sağlık hizmeti verilmesini sağlayacak düzenlemeyi Meclis’e getirdi.

Bakanların ömür boyu tüm sağlık harcamaları vatandaşın cebinden çıkacak

Sözcü’den Erdoğan Süzer’in haberine göre; AKP’li milletvekilleri, Meclis’e 95 maddelik yeni bir torba yasa teklifi getirdi. İçişleri Bakanlığı, Jandarma Genel Komutanlığı, Sahil Güvenlik Komutanlığı ve göçmenlerle ilgili yasalarda değişiklik öngören teklifteki ‘Bakanlar ve ailelerine ücretsiz sağlık hizmeti’ maddesi dikkat çekti.

Torba teklifin 47’nci maddesine göre; Cumhurbaşkanı yardımcıları ve bakanlar, bu görevlerde bulunmuş olanlar ile bunların eşleri, anne ve babaları ile bakmakla yükümlü oldukları çocuklarının ve ölenlerden Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ile ilişiği bulunmayan dul ve yetimlerinin sağlık giderleri ömür boyu TBMM üyelerinin tabi oldukları esaslar çerçevesinde Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödenecek.


Bu isimler için hiçbir kamu görevlisi ve sigortalının yararlanamadığı ücretsiz 12 adet implant dahil 5 yıldızlı sağlık harcamaları karşılanacak.

Hastane sahibi bakanın da tüm sağlık harcamaları Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödenecek

Halen 16 kişilik kabinenin 4’ü milletvekilleri arasından, 1’i Genelkurmay Başkanlığından, 11’i de dışarıdan atamayla bakan oldu. Yeni sağlık sisteminden yararlanacaklar arasında en dikkat çekici isim ise 9 hastanesi bulunan Medipol Hastaneleri’nin kurucusu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca oldu. Koca ve ailesinin tüm sağlık harcamaları da hayatları boyunca Cumhurbaşkanlığı bütçesinden ödenecek.

Diğer yandan EYT’liye sağlık hizmeti yok

Emeklilikte yaşa takılanlar, emekli aylığı alamadıkları gibi yıllarca prim ödedikleri halde bir işte çalışmadıkları sürece sağlık hizmetlerinden de yararlandırılmıyor. Çalışmadan emekli olacağı günü bekleyen EYT’lilerin sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanabilmesi için öncelikle gelir testini yaptırması gerekiyor.


EYT’liler gelir testi sonucunda eğer hane halkı ortalama geliri asgari ücretin 3’te 1’inden az ise ‘Yeşil Kartl’ olarak prim ödemeden sağlıktan yararlanıyor. Asgari ücretin 3’te 1’inden çok ise 76 lira 75 kuruş aylık prim ödemediği sürece sağlık haklarından yararlandırılmıyor.

Termik santrallere filtresiz çalışma izni AKP ve MHP oylarıyla kabul edildi