Black Friday: Gerçekler ve rakamlarla Kara Cuma indirimleri

Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında Black Friday 29 Kasım 2019 tarihinde gerçekleşecek. Türkler tarafından en çok alınan ürünler neler? Gerçekler ve rakamlarla Kara Cuma indirimleri…

Black Friday: Gerçekler ve rakamlarla Kara Cuma

  • Alışveriş aktivitesi tepe noktasına gece 10:00 ile sabaha karşı 01:00 saatleri arasında ulaşıyor.
  • Black Friday sırasında Türkler ortalama 4 ürün satın alıyor.
  • Türkler Black Friday sırasında, hem internet hem de geleneksel mağazalarda ortalama 71€ harcamayı planlıyor.

Sonbahar ve İlkbahar sezonunda Black Friday indirimleri sadece e-ticaret cirolarında değil, tüketici aktivitelerinde de önemli bir rol oynuyor. Kasım ayının gelmesiyle piyasanın büyük oyuncularının yanı sıra küçük ve orta ölçekli işletmeler de Kara Cuma hazırlıklarına başlıyor. Hem internet mağazaları hem de taş-tuğla mağazalar büyük indirimlerini Kasım ayının sonuna doğru açıklıyorlar.

Gariptir ki esnaflar bu hadisenin sadece satışlarını arttırmaktan ibaret olmadığını bildiriyor. Bir başka deyişle Kara Cuma sırasında satıcı ile alıcı yer değiştiriyor. Normalde alıcılar düzenli olarak alışveriş yaparak ve böylece sadakatlerini ifade ederek çeşitli avantajlar elde ederken Kasım ayında ise müşterilerine yönelik sadakatlerini ifade etme sırası satıcılara geçiyor. Bunu da elbette indirimlerin düzeyi ve indirimli ürünlerin bulunabilirliği ile elde ediyorlar.


Son birkaç yıldır Black-Friday.Global analistleri Türkiye’de ve dünyanın geri kalanında Kara Cuma trendlerini yakından takip ediyorlar. Dünyanın en yoğun alışveriş günü ile ilgili istatistikler ve ilginç bilgiler…

Black Friday: Gerçekler ve rakamlarla Kara Cuma

Black Friday: Geçmiş Yıllardan Trendler

Başlangıçta Black Friday, Birleşik Devletler’de bir günlük bir hadiseden ibaret idi. Ancak son yıllarda hadise birkaç gün süren bir alışveriş maratonu halini aldı. Bu hadise bazen Perşembe başlar ve haftanın, hatta ayın sonuna kadar sürer. Bazı mağazalar tüketicinin dikkatini çekmek için sözde “ön indirimleri” Pazartesi günü kadar erken açıklayabiliyorlar. Buna rağmen çoğu ülkede alıcıların ilgisi aynı günün üzerinde oluyor.

Türkiye’de 19-25 Kasım 2018 için Google Trends verileri Black Friday için yapılan aramaların neredeyse üçte ikisinin Perşembe ve Cuma günü (her ikisi de %27) yapıldığını gösteriyor. Buna rağmen tüketicilerin ilgisi Pazartesi günü başlıyor ve Pazar günü sönüyor. Bu istatistik sadece Türkiye’de değil, dünyanın diğer ülkelerinde de gözleniyor.

Black-Friday.Global tarafından 2018 yılında yapılan araştırmada, ankete katılan Türklerin %89’unun Black Friday’ın ne olduğunu bildiğini belirtmiş. Ancak hepsi kesin tarihi hatırlayamamışlar gibi görünüyor: Bu da hadise gerçekleşmeden birkaç hafta önce bile olan ilginin artmasını açıklayabilir (Google Trends).

black friday kara cuma satış artışı dünya

Black-Friday.Global’ın 2018 yılına ait Türkiye verileri sıradan günlere kıyasla satışlarda %615’lik bir artış gösteriyor. Üstelik bu rakamlar en uç rakamlarda değil; Örneğin Birleşik Krallık %1708, Almaya %2418.

Birleşik Devletleri’nin aksine diğer ülke vatandaşlarının Black Friday’de işten izinleri olmuyor. Değişik ülkelerde internet alışverişlerinin zirve saatleri hafif farklılıklar gösterse de genelde gündüz ve akşam saatlerinde yoğunlaşıyorlar. 2018 Black-Friday.Global verilerine göre Türkiye’de internet alışverişinin yoğunluğu sabah 9 ile sabaha doğru 01 arasına görece eşit dağılmasına rağmen, aktivitenin zirve yaptığı saatler gece 10 ile gece yarısı arası olmuş.

Öte yandan Avustralya ve Birleşik Krallık gibi ülkelerde Kara Cuma aktivitesi sabah ve öğleden sonra akşam gibi saatlerde zirve yapmış.

hangi saatlerde indirimli alışveriş

Alıcıların Beklentileri İndirim Oranlarına Karşı

Geçmiş yıllardan gelen veriler Türkiye’de ortalama Black Friday indirimlerinin hafif bir artış gösterdiğini gösteriyor (2017’de %56’dan 2018’de %57’ye). İlginçtir ki bu rakamlar, %41 indirim tahmin eden Türk tüketicisinin beklentilerini aşmış.

Belarus, Yunanistan ve Peru’daki tüketiciler, %62’lik bir beklenti ile indirim beklentileri en yüksek olan tüketiciler olarak karşımıza çıkıyor. Maalesef yerel mağazalar sadece bu beklentilerden %8 ile %10 daha düşük indirimler sunabiliyorlar. Öte yandan Ukrayna’daki, Güney Afrika’daki ve Filipinler’deki mağazaların kampanyalarına baktığımızda bu ülkelerin, tüketicilerinin beklentilerini aşan, çok daha cazip indirimler sunmaya hazır olduğunu görüyoruz.

black friday indirim oranları ve alıcıların beklentileri grafik

Türkler Tarafından En Çok Alınan Ürünler

Ankete göre Black Friday çılgınlığına katılacak Türklerin %56’sı ne alacaklarını şimdiden biliyorlar. Alınacak ürünlerin sayısına gelince, Türkler ortalama 4.4 ürün alacaklarını bildirmişler. Geçmiş yılın verileri Türk tüketicileri arasında en popüler ürün kategorilerinin giyim, ayakkabı, kozmetik ve parfümeri ve takılar olduğunu gösteriyor.

Dünya çapında yaygın olarak görülen o ki, moda ürünleri Kara Cuma döneminde sepetleri en çok dolduran ürünler oluyor. Ancak Brezilya, İsviçre, Hindistan, Malezya ve Romanya gibi ülkelerde elektronik ürünleri sepette galip geliyor.

alışveriş tercihleri piramidi

Black Friday Harcamaları

Türkler hem online mağazalardan hem de geleneksel tuğla-taş mağazalardan katılım sağlayacaklar. İki kanalı da kullanacak katılımcılar 461₺ harcamaya hazırlar. Bu da 71€’ya tekabül ediyor. Nijerya (54€), Kazakistan (51€) ve Pakistan (24€) gibi ülkeler ise Black Friday indirimlerine daha az bütçe ayırmayı planlamışlar. Skalanın diğer ucunda ise, rekor miktarlar harcayacakları bildiren tüketiciler ise Birleşik Devletler (429€), Kanada (381€), Birleşik Krallık (351€), İrlanda (300€) ve Birleşik Arap Emirlikleri’nden geliyor (257€).


black friday indirim oranları ve alıcıların beklentileri grafik

2018 yılı verilerine bakıldığı zaman Black Friday alışverişlerini yaparken Türklerin yarısından fazlası (%57,3) cep telefonu, %40,4’ü bilgisayar ve kalan %2,3 ise tablet kullanmayı tercih etmiş. Akıllı telefonlarla satın alma, İngiltere, Almanya, Avustralya, Endonezya ve diğer birçok ülkede gözlenen küresel bir trend olarak göze çarptı.

Türkiye’de Black Friday 2018

Önceden sadece A.B.D’de bilinen bu olay, sadece birkaç yıl içinde tüm dünyada gerçek bir popülariteye ulaştı. Türkiye’de ankete katılanların %89’u Black Friday’ın ne olduğunu biliyor.

Küresel Black Friday Analiz Takımı geçen birkaç yıldır bu trendi yakından izliyor. Bu hadisenin ortalama tüketici kadar mağazalar, ulusal ve yerel ekonomiler için de ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.

Kasım ayında Türkler arasındaki alışveriş ve indirim ilgisi nasıl seyrediyor? Hangi kategori ürünler en çok talep ile öne çıkıyor? Black Friday alışveriş çılgınlığında Türkler ne kadar harcıyor ve bu eğilim diğer ülkelerden ne kadar farklı? Bu sorulara cevap vermek amacı ile Kara Cuma istatistiklerini analiz ettik ve 55 ülkede anketler gerçekleştirdik. İşte analizlerimiz sonuçları:

Küresel Tanınma

dünyada black friday indirimleri harcamalar ülkelere göre

Black Friday’ın şu anda bir fenomen olarak anılması boşuna değil. Google verileri son 5 yılda Türk internet kullanıcılarının bu fenomene olan ilgilerinin %4900 oranında arttığını gösteriyor. Her yıl, hemen hemen her ülkede bu alışveriş çılgınlığı yeni satış rekorlarına sebep oluyor. Sadece Birleşik Devletler’den gelen trendlerin daha çabuk ortaya çıktığı Batı Yarım Küre ülkelerinde ortalama Black Friday indirimleri gözleniyor.

türkiyede black friday kara cuma indirimleri istatistikler

Geçtiğimiz 5 yılda bu alışveriş etkinliğinin popülaritesi istikrarlı olarak artış göstermiş. Anket bu yıl Black Friday etkinliğine Türklerin yaklaşık %67.74’ünün katılacağını belirtiyor (2017’ye oranla yaklaşık %22.54’lük bir artış) Tüketicilerin çoğunluğu hem çevrimiçi hem çevrimdışı alışveriş yapacağını belirtiyor (%63,39), kalanlar sadece ya geleneksel çevrimdışı (%3.57) ya da sadece çevrimiçi (%33.04) alışveriş yapacağını belirtiyorlar. Karşılaştıracak olursak 2018’de, 2017’ye kıyasla daha fazla kullanıcı çevrimiçi alışveriş yapacak (Fark küçük de olsa ortada: %1.91).

normal cuma günü ile kara cuma kııyaslaması

Küresel Ekonomiyi Gazlama

Böyle bir Black Friday kabulü her sene satışların ciddi artışına sebep oluyor. Black Friday’da yapılan çevrimiçi alışverişlerin sayısı analiz edilen 55 ülkede normal günlere göre artış gösteriyor. Mesela Yunanistan normal günlere göre %2600 daha fazla alışveriş yaparken Güney Afrika’nın işlem sayısında %2571’lik bir artış gözleniyor. Ancak işlem sayısında devasa bir %11,525’lik artış ile Kara Cuma ilgisi konusunda hiçbir ülke Pakistan’ın eline su dökemiyor.

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, genel olarak Kasım ayı en çok gelirin elde edildiği ay oluyor. Bazı tahminlere göre yıllık cironun yaklaşık %20’si Kasım ayında gerçekleşiyor. Dahası, bizim kendi verilerimiz bazı ülkelerde – Örneğin Birleşik Krallık, Yunanistan ve Güney Afrika Cumhuriyeti – yıllık işlemlerin üçte biri Kasım ayında gerçekleştiğini gösteriyor.

Zor Kazanılan Para

Araştırma Black Friday zamanında Kuzey Amerika ve Avrupa’nın en çok para harcamaya meyilli olduğunu gösteriyor. Tersine, Asyalı müşterilerin – Örneğin Pakistan, Malezya, Filipinler – görece olarak az miktarda para harcamayı planladığını görüyoruz.

Ortalama bir Türk indirim avcısının Black Friday alışveriş sepetine 452 Lira harcaması bekleniyor. Bu ortalama bir Alman’dan 692 Lira (143$) daha az, Birleşik Arap Emirlikleri’nden ortalama bir kullanıcıya göre 943 Lira (195$) daha az harcadığı göze çarpıyor.

Black Friday Pastasının Dilimleri

Black Friday Pastasının Dilimleri en çok hangi ürünler satın alınıyor

Her yıl dünya basını bizi elektronik mağazalarına akın eden kalabalıkların düzinelerce fotoğrafı ile bombardımanına tutuyor. Ancak, anketimizin sonuçları bizi, elektronikten ziyade giyimin indirim avcısının birinci hedefi olduğunu göstererek bizi şaşırtıyor. Tüketici elektroniği kategorisi sıralamamızda ikinci sırada yer alıyor. Listenin diğer ucunda ise spor aksesuarları ve iç giyim en az rağbet gören ürünler olarak göze çarpıyor.

Olağandışı Oranlar

Black Friday, %80-%90’a ulaşan indirim oranları ile bilinmektedir. 1 Liraya alabileceğiniz ürünler ile %90’a ulaşan indirimlerin sayısı sınırlı olsa da Kara Cuma etkinliğine katılanlar makul indirimler bekleyebilirler. Black Friday 2017 verilerimize göre en büyük indirimlerden Amerikanlar faydalanırken (Ortalama %68’lik bir oran) bunu %66 ile Kanadalılar ve %66 ile Ukraynalılar takip ediyor. Daha az etkileyici indirimlerin ise Rusların (%58), Brezilyalıların (%57) ve Türklerin (%56) kullanımına sunulduğu görülüyor.

ortalama indirim oranları

Türk çevrimiçi mağazalarında geçen sene ortalama indirimlerin %56’ye çıkmasıyla Türklerin Kara Cuma harcamalarında ortalama 575 TL tasarruf etmesi öngörülüyor.

Türkiye’de Black Friday Rakamları

  • Türklerin %89’u Black Friday’ın ne olduğunu biliyor ve %64.74’ü etkinliğe katılacaklarını bildiriyor.
  • Kullanıcıların %63.39’u etkinliğe hem çevrimiçi hem çevrimdışı alışveriş ile katılacağını bildiriyor.
  • Ortalama bir Türk, hedeflerinde giyim, elektronik ve ayakkabı olarak 450 Liradan fazla para harcayacak.

Metodoloji ve Veri Kaynakları


Bu rapor Picodi.com tarafından sağlanan verilere dayanarak hazırlandı. Picodi, 2010 yılından beri mevcut olan global bir indirim sağlayıcısıdır. Black-Friday.Global sitesi – Black Friday fırsatlarına adanmış olarak – Picodi.com tarafından oluşturulmuştur. Ankette 55 ülkeden 12.000 katılımcı yer almıştır.

Türkiye online alışveriş haritası: Moda araştırması


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.