Kılıçdaroğlu: En temel sorun liyakat sisteminin çökmesidir

Kemal Kılıçdaroğlu: Saatte 2 milyon dolar faiz ödeyen Türkiye’nin ekonomik krizden kurtulma şansı var mı? Türkiye’nin yaşadığı en temel sorun liyakat sisteminin çökmesidir.

Kılıçdaroğlu: En temel sorun liyakat sisteminin çökmesidir

CHP lideri Kılıçdaroğlu, iş dünyasıyla bir araya geldi. CHP lideri Kılıçdaroğlu, “Devleti yönetmek CHP’yi yönetmekten daha kolaydır. Devlette herkesin görevi belli. Herkesin görevi tanımlanmıştır. Herkes görevini yaptığı sürece dünyanın en kolay işlerinden birisi devleti yönetmektir. Devleti yönetenler ne zaman ki yasadışı iş yapmaya kalkarlarsa devleti yönetmek zorlaşır. İlk yıkılan şey devlette liyakat sistemi olur” dedi.

CHP lideri Kılıçdaroğlu, devlette liyakat sisteminin çöktüğünü söylerken, “Devleti yönetmek CHP’yi yönetmekten daha kolaydır” dedi. CHP lideri, “Şimdi iş dünyası diyor ki, Ankara’ya gidiyoruz, projeleri sunuyoruz ama bürokrasi bunları dikkate almıyor. Liyakata göre gelseydi, sizin projeleri dikkate alırdı. Türkiye’nin yaşadığı en temel sorun liyakat sisteminin çökmesidir” ifadelerini kullandı.


Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

“Şimdi iş dünyası diyor ki, Ankara’ya gidiyoruz, projeleri sunuyoruz ama bürokrasi bunları dikkate almıyor. Liyakate göre gelseydi, sizin projeleri dikkate alırdı. Türkiye’nin yaşadığı en temel sorun liyakat sisteminin çökmesidir.”

“Liyakatı yok ederseniz adalet de biter”

“Liyakat aynı zamanda adalettir. Liyakatli insanlar adaletin peşinde koşarlar. Devlette liyakati yok ettiğiniz zaman adalet de biter” diyen Kılıçdaroğlu, “Bir büyükelçi olma şartları nedir? Üniversite bitireceksiniz, Dışişleri Bakanlığı’nın sınavını kazanacaksınız, bütün bürokraside görev yaparken devlet başkanlarıyla muhatap olacaksınız, protokolü bileceksiniz. Hayatında dışişleri konusunda bir satır cümle kurmamış birisini büyükelçi tayin ettik. Ben bunu söylediğim zaman Kılıçdaroğlu muhalefet yapıyor. En azından dinlesinler, bir şeyler söylüyor desinler. 27,5 yılımı devlete verdim. En çok siyasilerle tartıştım. Neyin, nasıl olması gerektiğini anlattım. Bürokrasi Türkiye’yi yönetmeye kalkmaz, doğruları yöneten organa aktarır. Liyakati yok ederseniz, her şeyi darmadağın edersiniz” dedi.


“Can ve mal güvenliği yok”

CHP lideri, “Hukuk ne demektir? Benim can ve mal güvenliğimi sağlamak demektir. Benim can ve mal güvenliğim yoksa yabancı sermaye niye gelsin? Hiçbirimizin Türkiye’de can ve mal güvenliği yoktur. Bu hukuk mudur? Yabancı sermaye niye gelsin? Niye benim can ve mal güvenliğim yok?” ifadelerini kullandı.

Kayyum atamalarını eleştiren Kılıçdaroğlu, “Seçilen belediye başkanı için vali İçişleri Bakanlığı’na ‘Bunu görevden alın’ diye yazı yazdı. Büyükşehir belediye başkanları görevden alındı, yanlıştır dedik. Merkez Bankası dünyanın her yanında bağımsızdır. Merkez Bankasına ekonomik talimat verirsin. Kullanacağı araçlara siyasi organ müdahale etmez. Merkez Bankası başkanı gibi emir verirseniz, dünyada itibarınız olmaz. Bizim Merkez Bankamızın da hiçbir itibarı yoktur” diye konuştu.

“Saatte 2 milyon dolar faiz ödüyoruz”

“Türkiye faiz ödemek için de borç alıyor” diyen Kılıçdaroğlu, “Saat başı 2 milyon dolar faiz ödüyoruz” diye konuştu. Kılıçdaroğlu, “Saatte 2 milyon dolar faiz ödeyen Türkiye’nin ekonomik krizden kurtulma şansı var mı? Borçlanma Genel Müdürlüğü kuruldu. Osmanlı’da bunun adı Duyun-u Umumiye’ydi. Niçin? Bu borçlar ne oldu? Özelleştirmeler yapıldı. 100’ün üzerinde fabrika kapatıldı, ne oldu bunlar?” diye sordu.

Kılıçdaroğlu, “Bir devlet keyfi yönetilmez. Ben niye hastane, yol, köprü yaptın diye sormam. Ama kaça yaptın diye sorarım. Bu niye verilemez? Bizden gizleniyor ama yabancılar biliyor. Danışmanlık yapan şirketin internet sitesinde yazıyor. Devletin şeffaf olması lazım. Kamu ihale yasası 17 yılda 187 kez değişti. Başka bir şey daha söyledik, bütçede disiplini sağlayın dedik” ifadelerini kullandı.

“ABD ve Rusya olmadan göbeğimizi kesemiyor muyuz?”


Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin dış politikasını eleştirerek, “Dış politikayı da değiştirdiler. Bizim komşularımızla kavga edecek halimiz mi var? Niye kavga ediyoruz? En geç 3 yıl içinde bütün Ortadoğu’yu barış havzasına çevireceğiz. Dış politika milli olur. Biz bir proje geliştirdik, OBİT. 4 ülke bir araya gelemez mi? Kendi sorunumuzu çözemez miyiz? ABD, Rusya olmadan göbeğimizi kesemiyor muyuz?” diye konuştu.

Ekonomi politikalarını eleştiren haber ve yazılara ceza mı geliyor?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.