AKP’li vekil: Önergeyi ben verdim ama veto konusunda Cumhurbaşkanına katılıyorum

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın veto ettiği termik santral düzenlemesini Meclis’e sunan AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk, “Önergeyi ben verdim ama veto konusunda Cumhurbaşkanına katılıyorum” şeklinde konuştu.

cemal öztürk önergeyi ben verdim ama veto konusunda Cumhurbaşkanına katılıyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın veto ettiği termik santral düzenlemesini Meclis gündemine taşıyan AKP Giresun Milletvekili Cemal Öztürk’ten dikkat çeken açıklamalar geldi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın söz konusu tekliften haberinin olmadığını savunan Öztürk, “Önergeyi ben verdim ama veto konusunda Cumhurbaşkanına katılıyorum” dedi.

Sözcü gazetesinden Erdoğan Süzer’in haberine göre, TBMM Plan Bütçe Komisyonunda konuşan ve önerge ile getirilen düzenlemeden Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın haberdar olmadığını savunan Öztürk, şunları söyledi:


“Cumhurbaşkanına haber vermedik”

— Teklif sahiplerinden biri benim, imzam var. Cumhurbaşkanı yetkisini kullanarak bir daha görüşülmek üzere yasayı TBMM’ye iade etti. Kanun yapma yetkisi Meclis’imizindir. Bu konu bir zaruretten doğdu. 7 yıldır bu tedbirler alınmamış.

— Enerji de bir ihtiyaç. Santrallerin devamında yarar görülüyor, ama çevreye de zarar veriyor. Cumhurbaşkanının gerekçesine iştirak ediyorum. Zorunluluktan dolayı getirmiştik.

— Cumhurbaşkanından habersiz mi getirdik, biz her şeyi cumhurbaşkanına haberdar edip önerge vermiyoruz. Bu maddenin yeniden düzenlenmesini ya da çekilmesinin uygun olduğunu düşünüyorum.

“Erdoğan’dan habersiz gelemez”


İYİ Parti Milletvekili Durmuş Yılmaz da, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın iradesi olmadan böyle bir düzenlemenin Meclis’e gelemeyeceğini savunarak; “Veto hakkını kullanıp şekil şartını kullandı. Buraya iradesi olmadan gelmedi” dedi. Yılmaz, çevreyi zehirleyen santrallere bir an önce çözüm bulunması gerektiğini de söyledi. CHP Milletvekili Süleyman Girgin de çevreyi kirleten enerji şirketlerine bankaların kredi vermesinin yasaklanması gerektiğini söyledi.

Erdoğan, termik santrallere filtresiz baca izni veren yasayı veto etti