Hindistan cevizi yağının saçlar için muhteşem faydaları

Araştırmalara göre hindistan cevizi yağı saçlar için oldukça faydalı. Saç derisini besliyor, nemlendiriyor, saçkıranı gibi mantar oluşumu önlüyor.

Hindistan cevizi yağının saçlar için muhteşem faydaları

Hindistan cevizi yağı, saç derisini ve saçları besleyen ve nemlendiren yağ asitleri bakımından zengindir. Hawaii Polinezya kültürleri tarihsel olarak bir güzellik ürünü olarak sızma hindistan cevizi yağı kullanmış ve hala kullanmaktadır.

Journal of Cosmetic Science’da yayınlanan bir araştırma, saça uygulanan hindistan cevizi yağının saç kırılmasını azalttığını açıkladı. Başka bir araştırmada ise; hindistan cevizi yağının saç folikülüne saç kremlerinden daha iyi nüfuz ettiğini belirtti.


Yine Ashburner’in Hindistan Cevizi Yağı kitabına göre, saç ve saç derisi için harika bir nemlendirici olmanın yanı sıra, saçın kabarma ile mücadelesinde doğal bir ilaç olarak kullanılmıştır.

Hindistan cevizi yağının saçlar için faydaları

Hindistan cevizi yağı, kepekten kurtulmak, saçtaki bitleri öldürmek, saçın uzamasını sağlamaya yardımcı olur. Hatta, hindistan cevizi yağı saçtan sakız çıkarmak için bile kullanılabilir.

• Saf hindistan cevizi yağı kafa derisi sağlığını iyileştirebilir. Bu nedenle daha kalın, daha dolgun saçlar için koşulları iyileştirir. Ancak saç dökülmesinin altında yatan nedeni tedavi etmez veya kellik tedavisi için kullanılmaz.

• Hindistan cevizi yağı, bebeklerde yaygın görülen bir sorun olan ‘konak’ı rahatlatabilir. (Doktorunuza danışmadan uygulamayın.)

• Antibakteriyel özellikleri, saç köklerinin enfeksiyonu olan foliküliti önleyebilir ve ayrıca kafa derisinin saçkıranı gibi mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilir.

• Hindistan cevizi yağı akne ve sivilce sorununa iyi gelebilir. Araştırmalar, hindistan cevizi yağının cilt üzerine uygulanmasının, bakterilerle savaşırken aynı zamanda kuru cildin rahatlamasına yardımcı olduğunu gösteriyor. Ancak yağlı cilt tipinde olanlar kullanmamalı!

Hindistan cevizi yağı saçlara nasıl uygulanır?

Hindistan cevizi yağını doğru bir şekilde ısıtmak için aşağıdaki yöntemi kullanabilirsiniz. Mikrodalgada veya doğrudan bir tavada yüksek ısıda ısınma, yağın kalitesini düşürebilir ve daha az faydalı olabilir.

• Küçük bir kaseye 1 su bardağı sıcak su dökün.


• 2 çay kaşığı hindistan cevizi yağını kavanozdan çıkarın, temiz bir kaşıkla bir cam bardağa koyun.

• Sızma hindistan cevizi yağı kullanın ve mümkünse organik ve sürdürülebilir şekilde hasat edildiğinden emin olun.

• Bir fincan hindistan cevizi yağını ılık su kabına yerleştirin. Hindistan cevizi yağı eriyene kadar bardağı kasede bırakın. Saf hindistan cevizi yağı soğuk havada katıdır, ancak 24 derece veya üzerinde hızla erir.

• Hindistan cevizi yağıyla saç derinize ve saçlarınıza masaj yapın. Saçlarınız uzunsa, ekstra hindistan cevizi yağı kullanmanız gerekebilir. Hindistan cevizi yağını, hangisini tercih ederseniz edin, kuru veya nemli saçlara uygulayın. Yağ nemli saçlarla daha kolay yayılır.

• Hindistan cevizi yağını eşit olarak dağıtmak için saçınızı tarayın. Saç çıkması veya kafa derisi sağlığı için hindistan cevizi yağı kullanıyorsanız, saçınızın köklerine masaj yaptığınızdan emin olun. Bununla birlikte, yağlı bir kafa derisine eğilimliyseniz ve sadece bakım faydalarını istiyorsanız, yağı saç uçlarınıza sürebilirsiniz.

• Başınıza bir saç bonesi takın ve tüm saçlarınızı içine sokun. Hindistan cevizi yağını saçınızda en az 30 dakika bırakın veya gece boyunca onunla uyuyun. Hindistan cevizi yağını ne kadar uzun süre bırakırsanız, saçınıza o kadar nüfuz edecektir.

• Saçınızı şampuanlayın ve hindistancevizi yağını tamamen çıkarmak için gerekirse tekrarlayın. Ilık su kullanmak yağı saçınızdan çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

• Avuç içinize bezelye büyüklüğünde bir miktar hindistancevizi yağını eritin ve saçlarınızın uçlarına konsantre olarak ekstra bakım için saçınıza hafifçe uygulayın. Saçlarınız ekstra nemlendirme gerektirmiyorsa bu adımı atlayın. Saçınızı normal şekilde şekillendirin.


DİKKAT! Sağlık sorunları için kullanılmaz. Doktorunuza başvurunuz.

Saç dökülmesine karşı etkili yiyecekler listesi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.