Koronavirüs araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi

Meclis’te İYİ Parti’nin koronavirüs araştırma komisyonu kurulması önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Öte yandan Dünya Sağlık Örgütü, korona virüsüyle ilgili uluslararası acil durum ilan etti.

Koronavirüs araştırma önergesi AKP MHP oylarıyla reddedildi
Koronavirüs araştırma önergesi AKP MHP oylarıyla reddedildi

Koronavirüs araştırma önergesi AKP MHP oylarıyla reddedildi.

TBMM Genel Kurulu, Meclis Başkanvekili Mithat Sancar başkanlığında toplandı. Genel Kurul’da İYİ Parti’nin, Çin’de ortaya çıkan ‘koronavirüs’ salgınına ilişkin Türkiye’de olası bir ölümcül enfeksiyon salgınının önlenmesi için gerekli tedbirlerin alınması amacıyla araştırma komisyonu kurulması önergesi görüşüldü.

İYİ Parti Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, ‘koronavirüs’ salgınının, aralık ayında Çin’in Vuhan kentinde başlamasından bu yana 6 binin üzerinde kişinin enfekte olduğunu, 132 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

“Bulaşabilen bir virüs riskinden uzak değildir”

Türkkan, “Alınan tüm önlemlere rağmen, virüs şu ana kadar Çin dışında 14 ülkeye daha sıçramıştır. Küreselleşmeyle birlikte ulaşım teknolojilerinin ve yoğunluğunun son derece arttığı bir dönemde, hiçbir ülke insandan insana hava yoluyla bulaşabilen bir virüs riskinden uzak değildir” dedi.

Türkkan, bu nedenle Meclis’te araştırma komisyonu kurulması gerektiğine dikkat çekti.

CHP önergeye destek verdi

HDP grubu adına söz alan Kocaeli Milletvekili Ömer Faruk Gergerlioğlu da hastalığa karşı Türkiye’de gerekli tedbirlerin alınmadığını ileri sürdü. CHP Bursa Milletvekili Yüksel Özkan ise İYİ Parti’nin bu yönde verdikleri önergeyi desteklediklerini kaydetti.

AK Parti’den açıklama: Gerekli önlemler alındı

AK Parti Karaman Milletvekili Recep Şeker ise Türkiye’de virüs ile ilgili gerekli önlemlerin alındığını belirterek şu ifadeleri kullandı;

Çin’de bulunan 34 Türk vatandaşımız, 7 Gürcü, 7 Azerbaycan ve 1 Arnavutluk vatandaşı da gerekli sağlık tedbirleri, alet edevatı ve personeliyle beraber alımıyla ilgili uçağımız kalkmıştır; inşallah gelecekler, 14 gün tedbirli bir şekilde izlemleri yapılarak hayatlarına devam etmeleri sağlanacaktır.

Sağlık Bakanlığımız ve taşra teşkilatı, bu konunun ilk anından itibaren 7/24 çalışarak gerekli tedbirleri almaya devam etmektedir. Sağlık Bakanlığımız ve diğer kamu kuruluşlarımız gerekli tüm tedbirleri almıştır.

Görüşmelerin ardından, İYİ Parti’nin koronavirüs araştırma önergesi teklifi reddedildi.

THY’den ‘corona’ açıklaması: Çin seferleri talep düşüşü nedeniyle azaltılacak

Türk Hava Yolları (THY) Basın Müşaviri Yahya Üstün, corona virüs salgını nedeniyle Çin uçuşlarında bir süredir belirgin bir düşüş görüldüğünü ve bu nedenle 5 Şubat ile 29 Şubat tarihleri arasında planlı uçuşlarda sefer sayısının azaltılacağını duyurdu.

Çin’in Wuhan kentinden yayılan yeni tip virüs şimdiye kadar 170 kişinin ölümüne neden oldu. 8 bini aşkın teyit edilmiş vakadan 91’i Çin dışında görülürken ABD’de beş vakaya rastlandı.

Üstün, Twitter’dan şu açıklamayı yaptı: “Pekin, Guangzhou, Şangay ve Xian uçuşlarımızda bir süredir görülen belirgin talep düşüşü nedeniyle bahse konu noktalara 5 Şubat – 29 Şubat tarih aralığına planlı uçuşlarımızda frekans azaltımına gidilecektir.”

Ücretsiz bilet değişikliği iade ve tarih-parkur değişikliği talepleriyle ilgili olarak ise Üstün, yolcuların çağrı merkezleri, satış ofisleri ve THY’nin resmi sitesinden gerekli desteğin sağlanacağını duyurdu.

Dünya Sağlık Örgütü acil durum ilan etti

Dünya Sağlık Örgütü, Çin’de ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (2019-nCoV) salgınıyla ilgili, “uluslararası kamu sağlığı acil durumu” ilan etti.

Corona ölüm virüsü 2019-nCoV hakkında bilinmeyenler