Ali Babacan 11 Mart’ta partisini kuruyor: Parti ismi belli oldu

AKP’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun süredir çalışmalarını yürüttüğü partisini 11 Mart Çarşamba günü kuracak. Kulis bilgilerine göre Babacan’ın yeni partisinin isminin DEVA (Demokrasi ve Atılım Partisi) olacağı öğrenildi.

Ali Babacan 11 Mart'ta partisini kuruyor: Parti ismi belli oldu

AK Parti’den istifa eden eski Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, uzun süredir çalışmalarını yürüttüğü partiyi önümüzdeki çarşamba günü kuracak. 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün de desteklediği Babacan’ın kuracağı partinin adının DEVA Partisi olacağı öğrenildi.

Ali Babacan’ın partisinin adı Deva Partisi olacak

Babacan aylardır kurulması beklenen yeni partisini, kulislere sızan bilgiye göre çarşamba günü kuracak. Babacan’ın partisinin ismi ise DEVA Partisi (Demokrasi ve Atılım Partisi) olacak. Öte yandan partinin kurucular kurulunda, aktif görev alan vekillerin de olacağı öğrenildi.


11 Mart Çarşamba günü kurulacak

Ali Babacan’la birlikte Sadullah Ergin, Nihat Ergün ve Beşir Atalay gibi isimlerin de kurucuları arısında yer alacağı yeni partinin kuruluş dilekçesi çarşamba günü İçişleri Bakanlığı’na verilecek.

Partinin ismini ve logosuyla ilgili resmi açıklamayı Babacan yapacak

Bakanlığa dilekçe verilmeden önce Ali Babacan, partinin ismini ve logosunu açıklayacak. Babacan’ın, yeni partinin programını genel çerçevesiyle kamuoyuna açıklaması bekleniyor.

Ali Babacan 11 Mart'ta partisini kuruyor: Parti ismi belli oldu

Kurucular arasında kimler var?


Babacan’ın Deva Partisi’nin kurucular kurulunda halen Meclis’te görev yapan bazı milletvekillerinin de yer alacağı öğrenildi. Kurucular arasında daha önce farklı partilerde siyaset yapan, liberal-demokrat çizgiye yakın bazı isimlerin de olacağı belirtildi.

Gelecek Partisi’ni ilan eden Davutoğlu’ndan laiklik ve parlamenter sistem vurgusu