Süleyman Soylu: Bakanlığımızın kararıdır, eleştirileri aldım kabul ettim

Sokağa çıkma yasağının 2 saat kala açıklanması tartışma konusu oldu. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Bakanlığımıza ait bir karardır. Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim.” açıklamasında bulundu.

Süleyman Soylu: Bakanlığımızın kararıdır, eleştirileri aldım kabul ettim

Hürriyet’ten Ahmet Hakan’a konuşan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2 saat kala sokağa çıkma yasağı uygulamasının Bakanlığa ait bir karar olduğunu belirtti.

Ahmet Hakan’ın yazısı şöyle:

Dün öğleden sonra… İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’yu aradım… Telefonda tam “Neden böyle oldu Sayın Bakan, nasıl oldu?” falan diyecektim ki… Bakan Soylu, “Eleştirileri aldım, kabul ettim” deyiverdi.

Bakan Soylu, cuma akşamı bir-iki saat içinde yaşananlarla ilgili olarak konuştu. Ben sordum, o cevapladı…

İşte Soylu’dan önemli açıklamalar…

• KARAR ALDIK ÇÜNKÜ: Hafta sonu iki günlük sokağa çıkma yasağı kararı aldık. Çünkü bu kararın üretim ve tedarik zincirine zarar vermeyeceğini düşündük. Bu açıdan önemli bir karardır.

• SINIRLI BİRİKME: Bir buçuk-iki saatlik bir süreçte bazı kısıtlı bölgelerde bir yığılma oldu. Çok sınırlı sayıda bir birikme oldu. Doğrudur. Ben bunu öngörmedim. Tecrübem var. Ama yine de o saatteki bu çok sınırlı birikmenin büyük bir problem oluşturacağını düşünmüyorum.

• ELEŞTİRİLERİ KABUL ETTİM: Zamanlaması açısından alınan karar, bakanlığımıza ait bir karardır. Bir kez daha söylüyorum: Eleştirileri de aldım kabul ettim. Hakaretleri de kabul ettim.

• ÜÇ GÜN ÖNCE: Biz diğer ülke örneklerini inceledik. O örneklerde şunu gördük: İki-üç gün önce ilan edilen sokağa çıkma yasakları marketlere büyük bir hücumu getiriyor. Böyle bir şey yaşanmasın istedik.

• NEDEN 23.59 DEĞİL: Saat 21.00 itibarıyla marketler kapanıyor. Bunu düşünerek yasak kararını 21.00’den sonra ilan ettik. Bazıları 23.59’da ilan etseydiniz diyor. Ancak o zaman da insani açıdan büyük sorunlarla karşılaşabilirdik. Bir ziyarete gitmiş, bir yere gitmiş insanlarımız açısından çok büyük sorun olacaktı. Birkaç saat öncesinden haber verilmesi gerekliydi.

• RİSK VARDI: Vatandaşımız yasağın ilanihaye devam edeceğini düşünüyor. Sınırlı birikmenin nedeni budur. Ama şundan eminim: Nasıl bir yöntem izlersek izleyelim muhakkak bir risk olacaktı. Sonuçta o saatte sokağa çıkanların sayısı 250 bin-300 bin civarındadır.

• HERKES EVDE: Sonuç olarak baktığımızda herkes evlerine çekildi… Gece saat 00.05 itibariyle bu başarıyla sağlandı. Sokaklarda kimse kalmadı.

• BU GECE BİTİYOR: Sokağa çıkma yasağı, hafta içine sarkmayacak. Bu kesin. Pazar gecesi (bu gece) saat 24.00 itibarıyla yasak bitecek. (Yazının tamamı: Hürriyet)

İlk açıklamada “Cumhurbaşkanımızın talimatları” demişti

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sokağa çıkma yasağı genelgesi yayımlandıktan sonra NTV’ye yaptığı ilk yaptığı açıklamada; “Karar Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda alınmıştır” ifadelerini kullanmıştı.

Video – Sokağa çıkma yasağı kararı sonrası insanlar sokaklara dökülmüştü

Bilim insanları sokağa çıkma yasağı uygulamasını yorumladı