Bahçeli: 15 Temmuz 2020’ye kadar Seçim Kanunu değişmeli

MHP lideri Devlet Bahçeli, 15 Temmuz 2020’ye kadar CHP’den bazı milletvekillerinin Meclis’te grup kurmaları için Gelecek Partisi ve DEVA Partisi’ne geçebileceğini belirterek; Seçim Kanunu ve Siyasi Partiler Kanunu’nda düzenlemeler yapılması gerektiğini savundu.

Bahçeli: 15 Temmuz 2020 ye kadar Seçim Kanunu değişmeli
Bahçeli: 15 Temmuz 2020’ye kadar Seçim Kanunu değişmeli

Bahçeli: 15 Temmuz 2020’ye kadar Seçim Kanunu değişmeli

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, dün gerçekleştirdiği basın toplantısında yaptığı açıklamada CHP’nin baskın seçim olması durumunda DEVA Partisi ve Gelecek Partisi’ne destek verebileceğini belirterek; “Demokrasiden yanayız” mesajı vermişti.


“Milletvekili nakli çok güçlü bir ihtimal”

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de yaptığı yazılı açıklamada bu ihtimale dikkat çekerek; “CHP Genel Başkanı’nın Gelecek Partisi’yle Deva Partisi’ne grup kurabilmeleri amacıyla milletvekili verme taahhüdü aynısıyla 2018’deki rezalet ve melanetin yenilenmesi, bir kez daha yeşertilmesidir. 15 Temmuz 2020’ye kadar CHP’den bahsi geçen partilere milletvekili nakli çok güçlü bir ihtimal olarak karşımızdadır.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli: Seçim Kanunu değişmeli

Bahçeli açıklamasının devamında ise bu nedenle seçim kanunun mutlaka değişmesi gerektiğini söyledi

Bahçeli, Türkiye’nin ve siyasi hayatın üzerindeki kabus bulutlarının dağıtılması için gündeme alınması ve bir an önce hukuki ve ahlaki bir temele kavuşturulması gereken hususları şöyle sıraladı:


“Siyasi Partiler Kanunu hemen değiştirilmelidir. Seçim Kanunu’nda düzenlemeler yapılmalıdır. TBMM İç Tüzüğü mutlaka yeni baştan gözden geçirilmeli, yeniden yazılmalıdır. Milletvekili dokunulmazlığıyla ilgili beklentiler karşılanmalıdır. Siyasi Etik Kanunu çıkarılmalıdır. Kamu kurumu niteliğindeki mesleki kuruluşlarla ilgili kanuni düzenlemeler süratle gerçekleştirilmelidir.”

“MHP’nin tek başına iktidarı artık zorunluluktur” açıklaması dikkat çekmişti

Bahçeli, 9 Mayıs 2020’de MHP Genel Başkan Yardımcısı Semih Yalçın aracılığıyla paylaşılan açıklamalarında; Milliyetçi Hareket Partisi’ni işaret ederek “Üç hilalin tek başına iktidarı artık bir zorunluluktur” açıklaması yapması gündeme oturmuştu.

Bahçeli, “Kararsızlığın, inançsızlığın, gecikmenin ve tembelliğin başarısızlığı hazırlayan unsurlar olduğu şüphesizdir. Üç Hilal’in tek başına iktidarı artık bir zorunluluktur, ihtiyaçtır ve geleceğin lider ülke idealinin gerçekleşmesi buna bağlıdır” ifadelerini kullanmıştı.

Bu açıklamanın akabinde aynı gün yaptığı bir başka açıklamada Bahçeli CHP’ye sert bir şekilde tepki göstermiş, Cumhur İttifakı’na destek mesajlarını vurgulamıştı.


Bahçeli, “CHP bayatlamış, bayağılaşmış, küflenmiş, basbayağı kokmaya başlamıştır. Kılıçdaroğlu ve yönetimi çuvallamış, kaybetmiştir. Çok başarılı bulduğumuz Sayın Berat Albayrak’a verip veriştiriyorlar! İnsan da biraz edep olur, biraz erdem olur.” ifadelerini kullanmıştı.

Bahçeli: Üç Hilal’in tek başına iktidarı artık bir zorunluluktur!