Sabah gazetesi 19 Mayıs haberinde Atatürk’ün yanına Vahdettin ve Damat Ferit’i koydu

Sabah gazetesi 19 Mayıs ile ilgili yaptığı haberinde, Atatürk’ün yanına, Kurtuluş Savaşı’nı ‘fitne ve fesat’ olarak gören ve Atatürk ile mücadele arkadaşları hakkında idam kararı çıkaran Padişah Vahdettin ile Damat Ferit’i koydu.

Sabah gazetesi 19 Mayıs haberinde Atatürk ün yanına Vahdettin ve Damat Ferit koydu

Sabah gazetesi, Atatürk’ün Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlattığı 19 Mayıs 1919’un 101’inci yıldönümü için hazırladığı ‘Adım adım zafere’ başlıklı haberinde, Atatürk hakkında rütbelerinin sökülmesi ve idam kararı veren Osmanlı Padişahı Vahdettin ile Damat Ferit’in görsellerini kullandı. Gazete, 2013 yılında internet sitesinde yayımladığı bir haberde bile Damat Ferit’ten “işbirlikçi” olarak bahsetmişti.

Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapuru’yla Samsun’a çıkarak Kurtuluş Savaşı’nı başlatmasının 101’inci yıldönümü kutlanırken, hükümetin kontrolündeki Sabah gazetesi konuyla ilgili hayli tartışmalı bir habere imza attı.


Sabah gazetesi, haberin görselinde, Atatürk ve mücadele arkadaşlarının yanına Osmanlı Padişahı Vahdettin ile Damat Ferit’i de koydu. Haberde şu ifadelere yer verildi:

“İzmir’in işgal edildiği 15 Mayıs günü ise Mustafa Kemal Paşa, Genelkurmay Başkanlığında Cevat (Çobanlı) ve Fevzi (Çakmak) paşalara, sonra da Babıali’de bazı hükümet üyelerine veda etti. Aynı gün Yıldız Sarayı’nda Padişah Vahdettin tarafından kabul edilen Mustafa Kemal, daha sonra Bandırma Vapuru’nun kaptanı İsmail Hakkı (Durusu) Bey’i Şişli’deki evine çağırarak yolculukla ilgili bilgi aldı” ifadelerine yer verildi.

Sabah gazetesinin o haberi:

sabah gazetesi atatürk vahdettin damat ferit

Rütbelerini almak istediler

Padişah Vahdettin ve Damat Ferit, Kurtuluş Savaşı mücadelesinde Atatürk’e destek vermek yerine rütbelerini almış ve idamını istemişti.


Mayıs 1920’de Damat Ferit imzalı ‘padişah buyruğu’ doğrultusunda, Mustafa Kemal ve destekçilerinin idamı istenmişti. Kararda, Mustafa Kemal dahil, söz konusu isimlerin ‘sahip oldukları askeri ve mülki rütbe nişanlarına el koyulacağı’ ve ‘her türlü resmi unvanlarının kaldırılacağı’ kaydedilmişti.

Söz konusu buyrukta, Atatürk ve mücadele arkadaşlarının ‘Kuvayı Milliye adı altında fitne ve fesat çıkardıkları’ ve ‘iç güvenliği bozdukları’ savunulmuş, Atatürk’ten de ‘paşa’ değil, ‘Selanikli Mustafa Kemal Efendi’ diye söz edilmişti.

Bununla birlikte, Padişah Vahdettin, İstanbul’un İngilizler tarafından işgal edildiği günlerde, İngiliz gazetelerine İngilizlere olan hayranlığını dile getiren açıklamalar da yapmıştı.

Sabah gazetesinin 2013’teki haberi

Bugünkü haberinde Mustafa Kemal ve arkadaşlarının yanına Damat Ferit’i koyan Sabah gazetesi, Şubat 2013’teki bir haberinde ise aynı Damat Ferit’e ‘hain’ iması yapmıştı.

sabah 19 mayıs


Tarihçi Cezmi Yurtsever’in “Vahdettin’in Atatürk hakkında verdiği idam fermanının sahte olduğu” yönündeki iddiasını haberleştiren gazete, Damat Ferit’i “İngiliz yanlısı” olarak nitelendirmiş ve “Yurtsever, Vahdettin’in milli mücadele hareketinin amacına varması için İngiliz yanlısı Damat Ferit’i görevden alarak, milli mücadeleye dolaylı destek verdiğini belirtti” ifadelerini kullanmıştı.

History Life dergisi kapağında Atatürk: Sarsılmaz bir Cumhuriyet yarattı