Cüneyt Özdemir’den Metin Feyzioğlu’na: Haksızlık etmeyin!

Metin Feyzioğlu, baro başkanlarının ‘Savunma Yürüyüşü’ ile ilgili “Slogan atmak rahatlatıcı bir şeydir, insanı mutlu eder” ifadelerini kullanınca Cüneyt Özdemir tepki gösterdi: “Haksızlık etmeyin! Baro başkanları orada polisin ciddi müdahalesiyle karşılaştı.”

Cüneyt Özdemir Metin Feyzioğlu

Cüneyt Özdemir’den Metin Feyzioğlu’na: Haksızlık etmeyin! (Video aşağıda)

Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, gazeteci Cüneyt Özdemir‘in YouTube kanalında canlı yayında açıklamalarda bulundu.


Metin Feyzioğlu’nun, “Benim tercih ettiğim yöntem slogan atmak değil. Slogan atmak rahatlatıcı bir şeydir, insanı mutlu eder” diyerek eylem yapan baro başkanlarını eleştirmesi sonrasında Cüneyt Özdemir’den “Haksızlık etmeyin!” tepkisi geldi.

“İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?” sorusuna Metin Feyzioğlu, “İstifa etmemi gerektiren herhangi bir durum yok. Benle ilgili değil. Ben kanun koyucu değilim.” şeklinde cevap verdi.

Metin Feyzioğlu’nun Cüneyt Özdemir’e yaptığı açıklamalardan öne çıkanlar:

• İnsan en yakınındakine kızar. Kime sabaha kadar, Ankara’nın dünkü yağmurunda bırakırsanız öfkeden saldıracak yer arar. Bir kısmı kendine göre haklıdır da öfkesinde. Bir kısmı duygusaldır. Hepsi başımın üstüne. Şu an onlara tek söz söylenemez. Neden? Çünkü çok zor şartlarda sabahı ettiler. Ve temel hakları ilan edildi. Silahsız saldırısız yürüyüş hakkı temel haktır.

Metin Bey siz dün akşam rahat uyuyabildiniz mi? Bu kadar baro başkanı Ankara’da yağmurun altında, etrafları polis tarafından çevriliyken nasıl bir gece geçirdiniz merak ediyorum?

• Tabii, ben 48 saattir ayaktayım. Hiç uyumadım. Dün gece barolar birliğinde sabah beşe kadar telefon görüşmeleri yaptım. İlk derdimizi açacağımız bakan Adalet Bakanı’dır. Buradaki yanlışlık şu; sabahleyin otobüslerin önü kesilmeseydi demokratik bir yürüyüş olacaktı. O da 150 metre bir yürüyüştü. Sonra otobüslere binilecek ve Anıtkabir’e gidilecekti. Gerçekten ben anlamıyorum, doğru bulmuyorum önlenmesini. Girişinizi izledim çok spekülasyonlar yapılıyor. Haklı da dışarıdan görüldüğü şekilde. Cüneyt Bey ben arkadaşlarım yürüyüş kısmına sıcak bakmıyoruz. Bir yöntemdir bu. Sizin bir haber sunma yönteminiz vardır, müzakere yöntemi vardır. Yürüyüş kısmı  Türkiye Barolar Birliği ve bazı baro başkanları tarafından doğru bir yöntem değil.

Neden doğru bir yöntem değil? Demokratik bir hak değil mi sonuçta?

• Tabii, tabii. Doğru yöntem olmamasıyla hak olması ya da olmaması çok farklı. Benim o yöntemi uygulamıyor olmama, o yöntemi uygulanmaması gerektiğini göstermez. Ya da bir hukuksuzluk olduğunu asla göstermez. Tam aksine bir haktır. Ama bizim çözümü Meclis’te arıyor olmamız da yürüyüş yapan arkadaşlarımızca kınanamaz. Çünkü amaç aynı.

Gelen baro başkanlarını Ankara sınırında karşılamak yerine böyle bir kriz varken neden Anıtkabir’e gitmeyi tercih ettiniz?

• Şöyle anlatayım. Orada bir yürüyüş yapılacak. Sembolik de olsa bir yürüyüş yapacak. Biz o yürüyüşe katılmak istemedik o da bizim hakkımız. Ama Anıtkabir hepimizin ortak paydası. Her dünya görüşünden insanın gittiği bir yer. Oraya gittik, barolar birliği yönetim kurulu olarak. Ve bekliyoruz. Çünkü ilan edilen o . Bu program bizim yaptığımız bir program değil. Biz dahil oluyoruz. Benim önerdiğim programı baro başkanlarımızın bir kısmı tasvip etmedi.  Başka  bir hareket programı önermiştim.

Neydi?

• Öncelikle ortak basın açıklaması. Geçen hafta çarşamba. Pazartesi günü Ankara’ya bütün baro başkanları gelsin, bir başkanlar toplantısı. Hemen arkasından da ben iki dönem Ankara Barosu Başkanlığı yaptığım için tüm Türkiye’de ama öncelikle bu üç baroyu daha çok ilgilendirdiği için çoklu baro meselesi, son derece karşıyız, öncelikle üç baronun ama bunu yanlış bulan, beni de ilkesel olarak ilgilendiriyor diyen barolarımız genel kurul toplamalılar. Bu sadece Ankara’da belli sayılarla yaratılacak bir kamuoyu olmamalı. Tüm Türkiye’ye yayılmalıdır dedim. Tasvip etmediler. Haklarıdır.

• Anıtkabir’e gittiğimiz sırada otobüslerin önünün kesildiğini biliyoruz. Anıtkabir’in basamaklarındayız. Dedik ki, buraya kadar gelip saygı duruşunda bulunmadan gitmek çok ayıp olur. İçimize sinmez. Hızlıca saygı duruşunda bulunduk. Beş dakika sürdü zaten . Hemen arkasından  oradaki bütün baro başkanlarımız derhal Eskişehir’e gitti. Ben birliğe geçtim ve telefon görüşmesine başladım.

Siz neden Eskişehir yoluna gitmediniz?

• Çünkü telefon trafiğiyle çözülecek bir şey. Oradaki polisle benim yapacağım görüşme değil.


Sonuçta cep telefonuyla konuşuyorsunuz. Oradan da konuşabilirdiniz?

• Şahsen ziyaretler de yapıyorsun. Telefon ediyorsun,geliyorum diyorsunuz. Yüz yüze anlatıyorsunuz bir sürü şeyi. Neticede o telefon trafiği bir tercihtir.

Kimleri aradınız?

• Keşke dün çözebilseydik. Bu sabah çözdük. Sayın Adalet Bakanı’yla, Süleyman Soylu ile görüştük.

Peki neden kesmişler?

• Ankara Emniyeti’nin yayımladığı bir yazı var. Karayolu kenarında yürüyüş yapmanın tehlikeli olduğu vs. Baro başkanlarımızın hepsi kendi şehirlerinden çıkarken o karayolunun kenarından yürüyüş yaparak çıktılar. 20 kilometre yürüdü ondan sonra arabaya yürüdü. Orada tehlikeli değil de Ankara’ya gelince mi tehlikeli? Demek ki doğru değil. Bir çifte standart durumu var. Bunun yanlış olduğunu anlattık. Mustafa Şentop. Meclis başkanına hem şahsen gittim hem de en az dört kez aramışımdır. Saat 4.5-5. Çözüldü deniyor çözülmüyor.

“Battaniye göndermek istedik, içeri sokmakta sorun yaşadık”

• Bu sırada üzüldüğümüz şeyler oldu. Soğuk, yağmur yağıyor. Battaniye göndermek istiyorsunuz, içeri sokmakta sorun yaşıyorsunuz. Barolar birliği otelinin battaniyelerini söktük. Onları gönderdik. Soktuk bir şekilde. Bir taraftan İbrahim Kalın’a mesaj atıyorum. Kiev’deymiş. Sayın Süleyman Soylu, sabah 9.30 gibi çözüyoruz. Bana birazcık vakit. Kaymakamların bir yemin töreni var. biter bitmez nasıl çözüleceğine dair sizi arayacağım’ dedi.”

Instagram’da fotoğraf paylaştınız. Doğal olarak ikiye bölündü gibi bir düşünce geliyor herkesin aklına…

• Biz onların itilip kakıldığını bilmiyorduk. Biz arabalara bindiğimizde itiş kakışı öğrendik. Kabul edilemez bir şey. Bunların hepsi çok üzücü bir şey. Ben şunu soruyorum: Ne kazandık? Kanunu ben çıkarmıyorum. Bazı arkadaşların hedefinde ben varım, anlıyorum. Şu anda bizim çok yakın bir sorunumuz var o sorun da ben değiliz. Çoklu baro. ”

Sizin AK Parti’yi desteklediğiniz yönünde eleştiriler var. Destekliyor musunuz?

• Hayır. Yürüyüşe yine gitmedim. Yürümüyorum. Çünkü Meclis’in kapısı açık. Ama bu soruları soracaksak, ki yine arkadaşlarım üzülecek.”

İstifa etmeyi düşünüyor musunuz?

• İstifa etmemi gerektiren herhangi bir durum yok. Benle ilgili değil. Ben kanun koyucu değilim.

• Diliyorum iş çözülür. Yürüyorlarmış şimdi. Oradan Anıtkabir’e gideceklermiş. Bütün bunlar eğer o  otobüslerin önü kesilmeseydi o kadar kardeşçe olacaktı ki. Herkes kendi tercih ettiği yolu izlemiş olacaktı. Yürümek istemeyenler de Anıtkabir’e gelecekti. Anlaşmayacaktık belki bazı baro başkanlarıyla ama uzaktan selamlaşacaktık. Anıtkabir’de buluşacak, bir ortak paydamız olacaktı. Ne kazandık buradan Türkiye olarak ben bunu soruyorum. (Bu soruyu kime soruyorsunuz?) Baro başkanlarına sormuyorum. Türkiye’ye soruyorum. Onlar Ankara’nın son 10 yılda gördüğü en şimşekli, yağmurlu günlerden birinde dışarıdalardı. Onlara şimdi hiçbir şey sormuyorum. Onlar istedikleri herkese kızabilirler.”

Barolar çoktan bölünmüşe benziyor. Ne dersiniz?

• Fikri bölünmüşlükle kurumlara yansımamalıdır. Ankara Baro Başkanı belki benim istediğim kadar erken gitmeyecek ama gidecek. Ben istedikleri zaman gitmeyeceğim ama gideceğim Ama kurumlar kalacak.


• Yaklaşık 10-15 baro başkanı bana öfkeli. Onların öfkelenmeye hakkı var. Anıtkabir’e gidip onların orada ün bütün benlikleriyle hak ettikleri o yürüyüşü kendilerinin yapmasını istiyorum. Doğru olan o.

Video – Cüneyt Özdemir’den Metin Feyzioğlu’na: Haksızlık etmeyin!

Savunma Yürüyüşü: Baro başkanları Anıtkabir’de!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.