İran’da ikinci dalga: Hızlı normalleşme nedeniyle vaka sayısı artıyor!

Corona salgınının en çok etkilediği ülkelerden olan İran’da erken normalleşme adımları salgında ikinci dalga başladı! Ülkede, 30 Mart’tan sonraki en yüksek yeni vaka sayısı bugün kaydedildi. Koronavirüs kaynaklı ölümler de yeniden artma eğiliminde!

İran da ikinci dalga: Hızlı normalleşme vaka sayısını artırdı!

İran’da ikinci dalga: Hızlı normalleşme vaka sayısını artırdı!

Koronavirüs günlük yeni vaka sayıları bin civarında seyrederken ‘normalleşme’ adımlarını atan İran, başa döndü. Ülkede bugün kaydedilen vaka sayısı, daha önce kaydedilmiş en yüksek seviyeye ulaştı.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, bugün yaptığı açıklamada günlük yeni vaka sayısının 3117 olduğunu açıkladı. Açıklanan bu son rakam, İran’ın mart ayı sonunda karşılaştığı en yüksek yeni vaka sayılarına denk.

İran’da daha önce kaydedilen en yüksek rakam 3 bin 186 yeni vaka bildirimi ile 30 Mart tarihinde gerçekleşmişti. Bugün açıklanan 3 bin 117 yeni vaka, 30 Mart’tan sonra İran’da kaydedilmiş ikinci en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

Öte yandan İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü, ülkede son 24 saat içinde 64 kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini açıkladı. Dün ise İran’da 81 kişi koronavirüs nedeniyle yaşamını yitirmişti.

Bu rakamlar da, ülkede Covid-19 kaynaklı ölümlerin tekrar yükselişe geçtiğine işaret ediyor. İran’da dünkü yeni ölümler, 27 Nisan’dan beri kaydedilen en yüksek ölüm rakamı oldu.

İran’da bugün itibarıyla Kovid-19’dan kaynaklı toplam can kaybı 7 bin 942’ye, vaka sayısı ise 157 bin 562’ye yükseldi.

İran’da vaka sayıları neden yükselişe geçti?

Ülke genelinde 19 Şubat’ta görülmeye başlanan Kovid-19 salgını nedeniyle alışveriş merkezleri, kapalı çarşılar, restoranlar, kafeler, kuaförler ve diğer işletmeler ilgili yasaklar kademeli olarak kaldırılmış ve şehirlerarası seyahat serbest hale getirilmişti.

İran’da 2 Mayıs’ta 802 olarak kaydedilen vaka sayısı, yasakların kalkmasıyla mayıs sonuna doğru 2 binlerin üzerine çıkmıştı.

İran Sağlık Bakanı Said Nemeki dün yaptığı açıklamada halk ve yöneticilerden birçoğunun yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tehlikesini dikkate almadığını belirterek, “Böyle giderse koronavirüsten son dakika golü yiyeceğiz” demişti.

İranlı yetkililerin açıklamalarına göre normalleşme adımlarıyla beraber ‘sosyal mesafeye’ riayet etme oranı yüzde 90’lardan yüzde 40’lara kadar düştü. Özellikle toplu taşımadaki yoğunluk, sosyal mesafe kuralının tamamen ihlal edilmesini beraberinde getirdi.

Yüksek riskli bölgeler

Ülkenin güneybatısındaki Huzistan eyaleti başta olmak üzere birçok eyalette vaka sayılarında artış görüldüğünü ifade eden Cihanpur; “Rezevi Horasan, Batı ve Doğu Azerbaycan, Loristan, Kürdistan, Kirmanşah, Hürmüzgan, Mazenderan ve Kirman ile Sistan-Beluçistan’ın bazı bölgeleri de yüksek riskli bölgeler arasında yer alıyor” demişti.

Toplu taşımada yüzde 50 yolcu taşıma sınırlaması kaldırıldı!