48 gün sonra toplanacak Meclis’te ilk gündem bekçiler!

AKP ve MHP gruplarının Meclis’e getirecekleri ilk gündem maddesi bekçiler. Yetkileri genişletilerek silah kullanma yetkisine sahip olmaları sağlanacak, maaşlarına zam yapılacak.

48 gün sonra toplanacak Meclis te ilk gündem bekçiler!

Corona salgını nedeniyle 16 Nisan’da mesaiye ara veren TBMM’de ilk gündem maddesi bekçiler olacak. Getirilecek yeni düzenleme ile çarşı ve mahalle bekçileri, Jandarma sınıfında yer alacak; zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacaklar.

TBMM, koronavirüsle mücadele kapsamında 16 Nisan’da ara verdiği mesaiye ziyaretçi yasağı getirilerek yeniden başlıyor.


Meclis Genel Kurulu’nda ilk olarak, bekçilere tanınan yeni yetkiler nedeniyle tartışma konusu olan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi görüşülecek.

AB’ye uyum düzenlemelerini içeren Rekabet Yasası değişikliği ile İkinci Yargı Paketi de komisyonlarda ele alınacak.

Hürriyet’ten Bülent Sarıoğlu’nun haberine göre, AKP ve MHP grupları, bu hafta Genel Kurul’da Çarşı ve Mahalle Bekçileri Yasa Teklifi’nin görüşmelerini tamamlamayı hedefliyor.

Bu düzenlemeye göre bekçiler, kişileri, araçları durdurabilecek, kimlik sorabilecek.

Şiddet mağduru veya şiddete, istismara uğrama riski taşıyan kadın ve çocukları en yakın genel kolluk birimlerine teslim edecek.

Bekçiler, sokak, geçit ve meydanları tıkayarak trafiğe engel olan taşıtların ve diğer engellerin kaldırılmasını sağlamakla yetkili olacak.

Jandarma sınıfına dahil edilecekler

Çarşı ve mahalle bekçileri, zor ve silah kullanma yetkisine sahip olacak.

Jandarma teşkilatında istihdam edilen bekçiler, jandarma sınıfına dahil edilecek.

Bekçilerin haftalık çalışma süresi 40 saat olacak ve maaşlarında artış sağlanacak.


İlkokul mezunu bekçi maaşı 4 bin 300 lira

29 Ocak 2020’de bekçilere üst arama, silah ve zor kullanma gibi geniş yetkiler tanıyan yasanın Meclis komisyonundan geçmesi tartışma konusu olmuştu.

İlkokul mezunu bekçilerin bu kadar sınırsız yetkilerle donatılması eleştiri konusu olurken bekçi maaşları da gündeme gelmişti.

• Zam yapılmamış haliyle ilkokul mezunu bekçi maaşı 4.300 lira. 

• Lise Mezunu Bekçi maaşı 4.352 TL ile 4.455 TL arasında.

• Ön lisans Mezunu Bekçi maaşı 4.357 TL ile 4.400 TL arasında.

• Lisans Mezunu ve Bekar olan Bekçi maaşı 4.404 TL ile 4.657 TL arasında.

Bekçilere geniş yetkiler

18 maddeden oluşan Çarşı ve Mahalle Bekçileri Kanun Teklifi ile çeşitli mahkeme kararlarıyla “kimlik soramayacakları” belirlenen bekçilere kimlik sorma yetkisi resmen verilmiş olacak.

Kanun Teklifi’nin yasalaşması durumunda bekçiler aynı zamanda istedikleri kişileri ve araçları durdurup arama yapabilecek. Kişileri arama yaparken, “Kıyafetleri çıkarmadan arama yapma” şartı getirilecek.

Bekçilere kişileri sorguya çekebilme ve silah kullanabilme yetkisi de verilecek. Bekçiler, polislerle aynı ödülleri alacak. Çarşı ve mahalle bekçisi olmak için yapılacak sınavlar için ise İçişleri Bakanlığı yetkili olacak.


CHP Milletvekili ve Anayasa Profesörü İbrahim Kaboğlu: Bekçilere tanınan bu yetkiler, kişilerin özel yaşamına müdahaleyi getirecek yetkiler zincirin başlangıç halkasıdır. Düzenleme ile AKP, polis güçleri dışında yeni bir kolluk kuvveti oluşturacak.

Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank 4 yeni kredi paketi sunacak