Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan Camisi’nde tepki çeken klima görüntüsü

1548 yılında Kanuni Sultan Süleyman tarafından kızı Mihrimah Sultan adına, Mimar Sinan’a yaptırdığı Mihrimah Sultan Camisi’nin Tıp Merkezi bölümünün bacalarına asılan klima üniteleri, tarihi dokuya zarar verdiği ve görüntü kirliliğine neden olması sebebiyle sosyal medyada tepkiye neden oldu.

mihrimah sultan

Mimar Sinan’ın Mihrimah Sultan Camisi’nde klima görüntüsü

İstanbul’un önemli kültür ve turizm varlıklarından biri olan Mihrimah Sultan Cami Külliyesi’nin Tıp Merkezi bölümünün bacalarına monte edilen klima ünitelerini görenleri şaşırttı. Klima ünitelerinin monte edildiği külliyenin bacaları havadan görüntülendi.

Klima üniteleri külliyenin tarihe dokusuna zarar verirken, vatandaşlar tarafından sosyal medya üzerinde bu tür tarihi yapıtlarda gerçekleştirilen çalışmalarda daha dikkatli olunması, tarihi dokuya zarar verilmemesine önem gösterilmesi istendi.
Öte yandan klima ünitelerinin monte edildiği külliyenin bacaları havadan görüntülendi.

Konuyla ilgili İstanbul İl Kültür ve Turizm Müdürü Dr. Coşkun Yılmaz sosyal medya hesabından “Kültürel miras ecdadın hatırası, evlatlarımızın emanetidir. Ayasofya-i Kebir Cami-i Şerifi, Sümela Manastırı gibi tarihi eserlerde dünyaya örnek çalışmalara imza attığımız bir dönemde Mimar Sinan’ın hatırasını mı koruyamayacağız. Kurullarımız ve ilgililerle görüştük. O klima oradan kaldırılacak” paylaşımında bulundu.

indigo dergisi google news

700 yıllık Eğret Kervansarayı’nın taş duvarlarını çimento ile sıvadılar