Microsoft, Bethesda’yı satın aldı: Tüm oyunlar Xbox Game Pass’e gelecek

Microsoft bomba anlaşmaya imza attı. Microsoft, Bethesda’yı 7.5 milyar dolar karşılığında bünyesine kattı. Eski ve yeni çıkacak tüm  oyunlar Xbox Game Pass’e gelecek.

Bethesda xbox

Microsoft, Bethesda’yı satın aldı: Tüm oyunlar Xbox Game Pass’e gelecek

Microsoft dev bir anlaşmaya imza attı. Bethesda Game Studios ve ZeniMax Media çatısı altındaki diğer oyun şirketlerini satın aldı. Microsoft bu anlaşma için 7.5 milyar dolar ödeyecek.


Anlaşmayla birlikte Bethesda’nın popüler oyunları da dahil olmak üzere eski ve yeni çıkacak tüm oyunları Xbox Game Pass’e eklenecek. Yeni oyunlar çıkış gününde Game Pass’e dahil edilecek.Bethesda’nın geliştirdiği oyunlardan Fallout, DOOM, The Elder Scrools, Wolfenstein, Dishonored, Prey, Quake ve Starfield gibi dev yapımlar artık Microsoft’un sahipliğinde olacak. Bethesda’nın yeni geliştireceği oyunlar da Microsoft bünyesinde çıkış yapacak.

Microsoft, yeni nesle iddialı bir giriş yapıyor. Bethesda’nın yeni oyunların PS5’e çıkıp çıkmayacağı bilinmiyor ancak PC veya yeni nesil Xbox sahipleri ayda 30 TL’ye Game Pass aboneliği başlatarak Bethesda’nın tüm oyunlarını ücretsiz olarak oynayacak.

Bethesda Softworks’ün Halkla İlişkiler ve Pazarlama Bölümü Başkan yardımcısı olan Pete Hines, şirketin sitesinde konuyla ilgili açıklamalarda bulundu.

21 yıllık çalışma süresi boyunca şirketteki değişimi izlediğini kaydeden Hines, işe başladığında Bethesda’nın sadece bir avuç insandan oluştuğunu belirtti. Şimdiyse Bethesda Softworks, ana şirketleri ZeniMax Media ve birçok dahili stüdyolarıyla, dünyanın dört bir yanındaki yayın ofislerinde ve geliştirme stüdyolarında çalışan binlerce yetenekli insanı istihdam ettiklerini belirtiyor.


Bethesda Başkan Yardımcısı: Yine aynı kalmaya ve oyun üretmeye devam edeceğiz

Microsoft tarafından satın alınmış olmalarının herhangi bir şeyi değiştirmeyeceğini de söyleyen Pete Hines, durumu şu şekilde açıkladı:

“Bethesda Softworks’ün kurulduğu günden bu yana geçen 34 yılda hem dünya hem sektörümüz hem de şirketimiz çok değişti. Bugün yine bir değişim yaşanıyor. Ve bunun soruları gündeme getirdiğini biliyorum. Ama kilit nokta, biz hâlâ Bethesda’yız. Yıllardır birlikte çalıştığımız stüdyolar tarafından yapılan aynı oyunlar üzerinde çalışıyoruz ve bu oyunlar yine bizim tarafımızdan yayınlanacak.

“Öyleyse neden böyle bir değişiklik oldu? Çünkü bu hamle ileriye dönük daha iyi oyunlar yapmamızı sağlayacak. Microsoft inanılmaz bir iş ortağı; bizi daha iyi bir yayıncı ve geliştirici yapacak kaynaklara erişim sunacak güce sahip. Bunun da, oynamanız için daha iyi oyunlar yapabileceğimiz anlamına geldiğine inanıyoruz. Basitçe söylemek gerekirse, değişimin daha iyi olmanın önemli bir parçası olduğuna inanıyoruz. Kendimizi daha iyi olmak için zorlamamız gerektiğine inanıyoruz. Yenilik yapmak. Büyümek.”

Microsoft ile uzun bir çalışma geçmişlerinin olduğunu ve aynı ilkelerde de buluştuğunu belirten Bethesda başkan yardımcısı, bildikleri şeyi yapmaya devam edeceklerini de tekrarlıyor.

“Harika oyunlar yapacağız. Yeni şeyler denemeye devam edeceğiz. Yaptığımız işe verdiğimiz tutkuyu ve yaptığımız şeylere topluluğumuzun getirdiği tutkuyu alıp daha da iyisini yapacağız.”


Planlanan satın alma, Bethesda Softworks, Bethesda Game Studios, id Software, ZeniMax Online Studios, Arkane, MachineGames, Tango Gameworks, Alpha Dog ve Roundhouse Studios dahil olmak üzere 2.300’den fazla çalışanıyla dünya çapında yayın ofisleri ve geliştirme stüdyolarını içeriyor.

PlayStation 5 (PS5) oyun konsolu için yeni oyunlar belli oldu!


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.