Üniversitelerde uzaktan eğitim kararı: YÖK’ten rektörlere yazı gönderildi

Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi üzerine YÖK’ten rektörlere gönderilen kritik yazıda; 2020-2021 güz dönemi için üniversitelerde uzaktan eğitim yapılması yönünde karar rektörlere bırakıldı. 

üniversitelerde uzaktan eğitim

Üniversitelerde uzaktan eğitim kararı: YÖK’ten rektörlere yazı gönderildi

Koronavirüs etkisini günden güne artırırken milyonlarca öğrenci ve ailenin merakla beklediği “üniversiteler açılacak mı, eğitim yüz yüze mi olacak” soruları cevap bulmaya başladı.


Yükseköğretim Kurumu (YÖK), yüz yüze eğitim yapılıp yapılamayacağına ilişkin kararı rektörlere bırakmıştı. Ancak önemli bir gelişme yaşandı. Vaka sayılarındaki patlama ve hastanelerdeki doluluk oranının yüzde 100’e ulaşması sonrasında Sağlık Bakanlığı YÖK’e eğitime uzaktan devam edilmesi tavsiyesinde bulundu.

YÖK, Sağlık Bakanlığı’nın tavsiye kararını “ivedi” bir yazıyla rektörlerin yer aldığı whatsapp grubuna gönderdi.

İşte YÖK’ten rektörlere gönderilen üniversitelerde uzaktan eğitim ile ilgili o yazı:

“Bilindiği üzere yeni korona virüs (COVID-19) küresel salgını ile mücadele kapsamında başta Cumhurbaşkanlığımız olmak üzere ilgili kamu kurum ve kuruluşlarımızca alınması gereken tedbirlere ilişkin çeşitli düzenlemeler yapılarak uygulamaya konmuştur.

Yükseköğretim kuramlarımızın alacağı tedbirlere ilişkin Yükseköğretim Kurulu olarak çerçeve kararları ihtiva eden “Küresel Salgında Yeni Normalleşme Rehberi” yayınlanmış ve yükseköğretim kuramlarımıza geniş inisiyatif tanınarak bünyelerindeki fakülte ve birimlerinin mahiyetini dikkate alarak eğitim ve öğretimin sürdürülebilirliği bakımından yetkili kurallarında karar almaları sağlanmıştı.

Ancak son günlerde küresel salgın kapsamında hasta olanların sayısında ciddi artışların olduğu görülmektedir. Salgınla mücadelenin etkin bir şekilde yapılabilmesi ve sağlık çalışanlarımızın yükünün hafifletilebilmesi amacıyla Sağlık Bakanlığımızın alınacak tedbirlere ilişkin yönlendirmeleri önem arz ettiğinden yükseköğretim kuramlarımızda güz döneminde eğitim ve öğretim faaliyetlerinin sürdürülmesi konusunda İl Pandemi Kurulları/tl Umumi Hıfzıssıhha Kurallarının görüşü alınarak rektörlüklerce karar verilmesine ilişkin Sağlık Bakanlığının görüşü sorulmuştur. 


Bakanlığın cevabi yazısında ‘2020-2021 eğitim ve öğretim yılının güz döneminde örgün eğitimlerde teorik derslerin mümkün olduğunca yüz yüze aynı ortamda bulunmaksızın uzaktan ve dijital öğretim yöntemleriyle yapılması, uygulamalı eğitimlerin zorunlu olduğu programlarda uygulamaların mümkünse ertelenmesi, ertelenmemesi durumunda kişisel koruyucu ekipmanların kullanımı sağlanarak ve gerekli tedbirler alınarak yüz yüze sürdürülmesinin önerilmesine karar verilmiştir’ ifadesi yer almaktadır.”

yök

Rektörlerden üst üste açıklamalar gelmeye başladı

Sağlık Bakanlığı’nın öneri yazısının YÖK tarafından rektörlere iletilmesiyle birlikte uzaktan eğitime geçiş çalışmaları başlatıldı.

İlk açıklamayı Bursa Uludağ Üniversitesi Rektörü Ahmet Saim Kılavuz yaptı. “Öğrencilerim sağlığı her şeyden önce gelir” diyen Kılavuz, Senato’nun almış olduğu kararı pazartesi günü değiştireceklerini ve uzaktan eğitime geçeceklerinin ilk mesajını verdi.

Afyon Kocatepe Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mehmet Karakaş da Senato’da alınan kararın, YÖK’ten gelen yazı sonrasında güncelleneceğini açıkladı. Karakaş’ın pazartesi günü uzaktan eğitim kararının detaylarını açıklaması bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı’nın tavsiyesi ne anlama geliyor?

Sağlık Bakanlığı’nın üniversitelere tavsiye niteliğindeki karar rektörlere şu mesajı veriyor “Yüz yüze eğitimi başlatırsanız salgını tetikleyen bir sürece girebilirsiniz.” Dolayısıyla Sağlık Bakanlığı önceden sorumluluğu üzerinden atarak, konuyu üniversitelere bırakıyor.

YÖK’ün yazıyı “ivedi” bir şekilde rektörlerin bulunduğu whatsapp grubunda paylaşması konunun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Pandemi şartları ve Sağlık Bakanlığı’nın açıklaması sonrasında hiçbir rektörün “Biz tavsiyeye uymuyoruz, yüz yüze eğitime geçiyoruz” demesi beklenmiyor. Rektörlerden de  “Sağlık Bakanlığı’nın uzaktan eğitim tavsiyesine uyacağız” mesajları gelmeye başladı.


Pazartesi gününden itibaren devlet ve vakıf üniversitelerinde 2020-2021 güz dönemi eğitim-öğretim yılı için uzaktan eğitim kararı gelecek.

Devlet KYK borcunu ödeyemeyen 300 bin öğrenciyi icraya verdi!