TL değer kaybında iflas eden Arjantin’in pesosuyla yarışıyor!

Döviz kurlarında her gün yeni bir rekor kırılıyor. Hazırladığımız üç tabloda TL’nin dolar karşısında haftalık, yıl başından bu yana ve üç yıllık durumunu dünyadaki diğer ülkeler ile kıyasladık. Türk Lirası’nın dolar karşısındaki performansı iflas eden Arjantin pesosuyla yarışıyor.

tl değer kaybı

TL değer kaybında iflas eden Arjantin’in pesosuyla yarışıyor!

Türkiye bir kez daha kur krizi yaşıyor. Dolar ve Euro gibi dünyanın önde gelen para birimleri karşısında Türk Lirası serbest düşüş içinde. Bugün öğle saatleri itibarıyla Dolar/TL’de 8,32, Euro/TL’de ise 9,77 seviyesi görüldü.


Öyle ki, döviz kurlarıyla ilgili haber yazmak da zorlaştı çünkü aşırı oynaklık var ve siz cümlenizi bitirmeden kurda yeni rekor seviyeler görülebiliyor. Domino etkisiyle ekonomideki hemen hemen her şeyi etkiliyor.

Türk Lirası, dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimleri arasında hep ilk üçte!

TL’deki değer kaybı, sadece bugünün sorunu değil. Dünyada para birimlerinin dolar karşısındaki performansına baktığımızda, haftalık, yıllık ve 3 yıllık verilerde TL hep en çok değer kaybeden para birimleri arasında ilk üçte yer alıyor (Çok ağır bir ekonomik çöküş yaşayan Venezuela’nın bolivarı liste dışında yer alıyor).

Türkiye saatiyle 13:26 itibarıyla, bugün dolar karşısında en çok değer kaybeden para birimi yüzde 2’lik kayıpla Rus rublesi. En çok değer kaybedenlerde ikinci sırada ise yüzde 1,57’lik kayıpla TL geliyor.

3 yıllık bazda Arjantin pezosu lider konumda

Haftalık bazda bakıldığında yüzde 5,71’lik kayıpla TL birinci sırada.

Son bir aylık verilere bakıldığında, TL değer kaybında yüzde 5,63’le yine ilk sırada.

Yıl başından bu yana bakıldığında Brezilya reali yüzde 29,58’lik kayıpla birinci. İkinci sırada yüzde 28,26’lık kayıpla TL yer alıyor.

Son 3 yıla bakıldığında ise iflas eden Arjantin yüzde 77,52’lik kayıpla ilk sırada. TL ise yüzde 54,32’lik oranla ikinci sırada yer alıyor.

Arjantin, 2020’de dış borçlarını ödeyemeyerek 9. kez iflas etti ve kreditörlerin yani alacaklıların bir kısmıyla yeniden yapılandırma anlaşması yaptı.

Merkez Bankası’nın politika faizinin enflasyonun çok altında kalması, yabancı sermaye kaçışı, jeopolitik gerilimler, yüksek cari açık, ABD’de Ankara’ya karşı daha sert bir politika benimsemesi beklenen Joe Biden’ın başkanlık seçimi anketlerinde Donald Trump’ın önünde yer alması gibi unsurlar da TL üzerinde baskı yaratıyor.


“Temel neden yüksek dış borç ve yüksek cari açık”

Spinn Danışmanlık Kurucu Ortağı ekonomist Özlem Derici Şengül ve İsveç bankası Handelsbanken’in kıdemli ekonomistlerinden Erik Meyersson, TL’deki değer kaybının kısa ve uzun vadeli nedenlerini sozcu.com.tr‘ye değerlendirdi.

Şengül, uzun vadeli bakıldığında, Türkiye’nin yüksek cari açık ve yüksek kısa vadeli dış borç rakamı nedeniyle yüksek dış finansman ihtiyacı olduğunu, bunun da TL’deki kırılganlığı artırdığını belirtti.

Merkez Bankası’nın para politikasında gerektiğinde yeterince sıkılaştırmaya gitmek yerine küçük adımlar atmasının, ancak piyasa zoruyla ani faiz artışlara gitmesinin TL’de kırılganlığı artırdığını belirten Şengül, bunun üzerine Brunson krizi, diğer jeopolitik krizler, yabancılara TL kısıtlaması gibi sermaye kontrolü şüphesi yaratan adımlarla gelen yabancı sermaye kaçışları gibi gelişmelerin TL’de değer kaybını artırdığını söyledi.

Türkiye’nin bunlara ek olarak pandemiye de diğer ülkelere göre daha hazırlıksız girdiğini vurgulayan Şengül, dış finansman ihtiyacını azaltacak ihracat ya da turizm geliri artışı, yüksek hacimli dış borç ya da yabancı sermaye girişi olmayınca, üzerine de rezervler eriyince TL’nin değer kaybettiğini dile getirdi.

Bunlara rağmen Merkez Bankası’nın yeterince sıkı para politikası uygulamamasının, dış finansman risklerine ve cari açığa rağmen aşırı kredi genişlemesinin de son dönemde TL’nin değer kaybında etkili olduğunu söyledi.

“Merkez Bankası politikaları karmaşık ve anlaşılmaz”

Meyersson, son günlerdeki değer kaybıyla ilgili TCMB’nin para politikasında normalleşmeden daha da uzaklaşmış olmasına, ortodoks olmayan verimsiz adımlar atmasına ve beklentilerin gerisinde kalmaya devam etmesine işaret etti.

TCMB’nin para politikası çerçevesini daha karmaşık ve anlaşılmaz hale de getirdiğini belirten Meyersson, hükümetin ekonomideki kötü yönetime odaklanılmasın diye milliyetçi dış politika maceralarına yönelmesinin ve Batılı liderlerle sözlü kavgaların da Türk varlıklara dönük yatırımcı iştahını geliştirmeyeceğini vurguladı.

TL’deki uzun vadeli değer kaybının nedenlerine de değinen Meyersson, Türkiye ile diğer gelişen piyasa ekonomileri arasındaki temel farklılıklardan birinin politika seçimleri olduğunu, Türk hükümetinin enflasyon ve dış dengede bozulma pahasına ihtiyatlı davranmak yerine faizleri düşürüp kredi genişlemesine dayalı ekonomik büyümeyi tercih ettiğini belirtti.

“Rezervler boşa harcandı”

Dış finansman ihtiyacı ve artan borçluluğun politika çerçevesindeki zayıflıkla birleştiğinde finansal istikrarsızlıkların ortaya çıktığını belirten Meyersson, TL’deki değer kaybını kontrol etmek için TCMB’nin ve kamu bankalarının müdahale ettiğini, rezervlerin bu yolla boşa harcandığını, Türkiye’nin gelecekteki finansal şoklara karşı durabilme gücünün tüketildiğini dile getirdi.

TCMB’nin enflasyon hedeflemesi yerine kurda değer kaybı hedeflemesine gittiğini, bunun da enflasyon beklentilerini olumsuz yönde etkilediğini vurgulayan Meyersson, TL’yi istikrara kavuştırmak için giderek daha fazla faiz artışı ihtiyacı ortaya çıktığını, bunun da halkın zararına olacak şekilde ekonomik faaliyette daha fazla yalpalama sonucunu verdiğini söyledi.


Diğer gelişen ülkelerde özerk kurumlar ve bağımsız merkez bankası olduğunu, Türkiye’nin ise tam ters yönde ilerlediğini, TCMB’nin siyasi müdahale nedeniyle optimal faiz oranını uygulayamadığını, siyaset kurumunda belirgin bir değişim olmadan uzun vadede Türkiye ekonomisinin gelişmesinin muhtemel olmadığını söyledi.

Dolar 8,32 TL oldu, Berat Albayrak “Ekonomimize güven artıyor” dedi


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.