Rekabet Kurumu’ndan Sahibinden.com’a soruşturma!

Rekabet Kurumu, Sahibinden.com’a araba ve emlak kategorilerinde sunduğu internet hizmetlerine yönelik soruşturma başlattı.

sahibinden rekabet kurumu

Rekabet Kurumu, e-ticaret sitesi Sahibinden.com’a araba ve emlak kategorilerinde sunduğu
için soruşturma açtığını duyurdu.

Soruşturma ne anlama geliyor?

Sahibinden.com bir süredir Türkiye’deki otomobil piyasasının fiyatını oluşturan referans site haline gelmişti. Oto galeriler, araç sahipleri buradaki ilanlarla araç fiyatlarını belirliyorlardı.


Pandemi döneminde artan döviz kurları ve sıfır araçların Türkiye’ye gelememesi üzerine ikinci el otomobil fiyatları bir anda fırladı.

Otomobil firmalarında bulunamayan sıfır araçlar piyasanın üzerinde fiyatlara sahibinden.com’da satılmaya başlamıştı.

Soruşturmanın araç fiyatlarındaki önlenemez artışla ilgili olduğu ve bayilerde olmayan sıfır araçların satışının durdurulmasına yönelik olduğu bildirildi.

Rekabet Kurumu’ndan yapılan açıklama şu şekilde:

“Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş.’nin, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal ettiği iddiasını ele alan Rekabet Kurulu;


27.02.2020 tarih ve 20-12/147-M sayılı kararıyla yürütülmekte olan soruşturmada incelenen dönem sonrasına ilişkin olarak, vasıta ve emlak alanlarında sunduğu çevrim içi platform hizmetleri kapsamındaki uygulamalarının 4054 sayılı Kanun’un 6. maddesini ihlal edip etmediğinin tespitine yönelik olarak Sahibinden Bilgi Teknolojileri Paz. ve Tic. A.Ş. hakkında soruşturma açılmasına, 15.10.2020 tarih, 20-46/627-M sayı ile karar verdi.”

Sahibinden kiralık ve satılık ilan verene 25 bin TL ceza geliyor!