Çin aşısı Sinovac yüzde 97 etkili çıktı, BioNTech 1 milyondan fazla aşı vermiyor!

Çin’in geliştirdiği corona virüsü aşısı Sinovac etkinlik oranının yüzde 97 olduğu belirlendi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Neden Çin aşısı?” sorusunu yanıtladı, BioNTech’in 1 milyon dozdan fazla aşı vermeye yanaşmadığını açıkladı. 

Çin aşısı Sinovac etkisi BioNTech

Çin aşısı Sinovac yüzde 97 etkili çıktı, BioNTech 1 milyondan fazla aşı vermiyor!

Çin şirket Sinovac Biotech Ltd.’nin geliştirdiği ve Türkiye’de de kullanılması planlanan Covid-19 aşısı ile ilgili kritik bir açıklama geldi. Açıklamayı yapan ise Endonezyalı aşı üreticisi PT Bio Farma’nın Kurumsal İletişim Başkanı Iwan Setiawan oldu.


Sinovac tarafından geliştirilen aşının Endonezya’daki üretimini üstlenen PT Bio Farma’nın üst düzey yöneticisi, “İlk sonuçlara göre aşının etkisi yüzde 97” dedi.

Setiawan, Sinovac aşısının etkililik oranının son halinin ise Ocak ayında kamuoyuna duyurulacağını vurguladı.

Aşıların etkililik oranı geliştirilen ürünün bir aylık klinik denemelerinden sonra oluşan ilk verileri baz alıyor.

Bakan Koca: BioNTech 1 milyondan fazla aşı vermeye yanaşmadı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, aşı tedariği ve Çin aşısı Sinovac’ın etkinliği konusundaki belirsizliklerden dolayı eleştiriliyor.

Sözcü’den İsmail Saymaz, bu yöndeki eleştiri ve iddiaları Bakan Koca’ya sordu. Fahrettin Koca, Çin aşısının ucuz olmadığını, geleneksel ve doğal bir yöntem olması itibarıyla güvenilir buldukları için tercih ettiklerini belirtti.

İlk etapta BioNTech’in 1 milyondan fazla aşı vermeye yanaşmadığını anlatan Bakan Koca, İngiliz AstraZeneca aşısını ise ucuz olduğu halde henüz güvenilir bulmadıkları için almadıklarını anlattı.


“Türkiye bu kadar zavallı mı?”

İsmail Saymaz: Çin aşısıyla ilgili eleştiriler var. Deniyor ki bu aşının Faz 3 sonuçları, etki yüzdesi ilan edilmedi. Ne olduğu bilinmiyor.

Bakan Koca: Türkiye bu kadar zavallı mı? Sonuçlarını bilmediğimiz aşıyı 83 milyona yapacağımızı mı düşünüyorsunuz? Türkiye bu kadar mı sorumsuz davranacak? Yurt dışında akredite olan Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumumuz (TİTCK) ve Halk Sağlığı Genel Müdürlüğü laboratuvarı var. Hangi aşı olursa olsun, akredite olan, uluslararası boyutta tanınan laboratuvarlarımızda incelemelerimizi yapmadıkça (aşılara) ne ruhsat veririz, ne vatandaşımıza kullandırırız. Kim olursa olsun, BioNTech dahil.

BioNTech, Faz 3 sonuçlarını tamamladı mı? Değil. Ne yaptı? Erken sonuçları açıkladı. Çin de erken sonuçları açıklamadıkça, biz bu sonuçları bilmedikçe, bizim Türkiye’deki sonuçlarımız ortaya çıkmadıkça, TİTCK ve Halk Sağlığı laboratuvarlarında incelemeler tamamlanmadıkça vatandaşımıza aşı yapılamaz. Biz testlerimizi yapmadıkça, dünyada test sonuçları açıklanmadıkça ruhsat vermeyiz. Ruhsat vermediğimizi ülkede kullandırmayız.

Ne zaman aşıya başlanacak?

Bakan Koca: Aşı 11 Aralık’tan sonra gelecek. İncelemelerin bir süresi var, iki hafta gibi. Ay sonu olacağını tahmin ediyoruz.

Neden Çin aşısı?

Çin aşısının ucuz olduğu için alındığı doğru mu?

Bakan Koca: İnaktif aşılar en pahalı aşılardır. Bu aşılar geleneksel ve doğal aşılardır. Kısa, orta ve uzun vadeli sonuçlarını biliyoruz. Rus aşısı dahil, mRNA aşıları daha çok ve kolay üretilir. Küçük ortamlarda, yoğun üretilen, ucuz aşılardır. Dünya onun için buna yöneliyor. İnaktif aşı daha büyük ortamda üretiliyor. Hücreyi üretmek gerekir. Öbürü sentetik, yapay. Daha kolay, daha ucuz.


Bize 50 milyon doz yeterli mi?


Bakan Koca: Bizim için 100 milyon önemli.

Artacak herhalde, değil mi?

Bakan Koca: Tabi ki arttıracağız. Çin’den daha fazla almak istiyorum, alamıyorum.

Neden?

Bakan Koca: Vermiyor. Rusya vermek istiyor. Onun eksik olan toksikolojik (zehir bilimi) kısmını biz tamamlıyoruz şimdi. Tamamlandıktan sonra o aşı da olabilir. Şunu bilin: Çin aşısı bu aşılardan ucuz değil. Ucuz olduğu için tercih edilmiyor.

“Nisan 2021’den sonra bizim aşı devreye girecek”

Biz BioNTech aşısının iki Türk bilim insanları tarafından geliştirilmesinden gurur duyuyoruz. Fakat Meksika ve Peru bile alıyor, biz alamıyoruz. Neden?

Bakan Koca: İki Türk’ün başarısı ile övünüyoruz. İlk günden itibaren irtibattaydık. Türkiye’de Faz 3 çalışması için izin verdiğimiz kaç aşı var? İki. Biri, BioNTech. O arkadaşlar olmasa BioNTech’e vermezdik. Niye verdik? Vatandaştaki etkisini görerek, satın almak için. Ama (onlar) “1 milyondan fazla veremeyiz” dedi. 2021 için 25 milyon verebileceklerini söylediler. Ben “2021’in Nisanı’ndan sonra aşıya ihtiyacım olmayacak. Çünkü benim aşım devreye girecek. Nisan dahil, bana ne kadar aşı verirseniz, alırım” dedim.

Neden 1 milyonla sınırlı tuttular?

Bakan Koca: Fazla veremeyeceklerini söylediler. O onların stratejisi… Nisana kadar verecekleri bir miktar var ama yeterli değil. Onu artırmaya çalışıyoruz.

Ne kadar verecekler?

Bakan Koca: Bir milyondan fazla… Görüşmelerimiz devam ediyor. Rakam söylediler ama artsın istiyoruz.


Moderna ve AstraZeneca aşısını neden alamadık?

Bakan Koca: Moderna yurt dışına vermiyor. AstraZeneca vermek istiyor. Almaktan yana olmadım. Bekletiyorum.

Neden?

Bakan Koca: Vatandaşıma, “Yüzde yüz güvenebilirsiniz. Ben de yaptırmak istiyorum” diyebileceğim bir aşı olma noktasında, daha emin değil dünya. Uzun vadeli bağışıklık sonuçlarını bilmiyoruz. Erken dönem başarı sonuçlarını dünya göremedi.


Yalnızca AstraZeneca için değil, BioNTech için de söylüyorum. Bunlar ‘mRNA’ aşısı. Yani, genetik yollarla elde edilen aşılar. Erken dönemde antikor ve hücresel bağışıklık geliştirme anlamında başarı ortaya koymuş olabilirler. Ama orta ve uzun vadeli sonuçlarını dünya bilmiyor. Çünkü salgında mRNA yöntemiyle ilk kez kullanılıyor. (Yazının tamamı)

Korona aşısı: Ülkelere göre aşı miktarı ve nüfusa yetecek oranları