Koronavirüs kaç kez geçirilebilir? Test kaç güne kadar pozitif olabilir?

Enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, 8-9 kez koronavirüs hastalığını geçirdiğini iddia eden kişilerin olduğunu belirterek “Arka arkaya 1-2 veya 3 kez hastalığı geçirmek, bağışıklığın yeteri kadar gelişmemesinden kaynaklanan kişisel bir faktördür. 8 kez geçirebilmek abartıdır” dedi.

koronavirüs kaç kez bağışıklık

Koronavirüs kaç kez geçirilebilir? Test kaç güne kadar pozitif olabilir?

Dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, hayatı olumsuz etkilemeye devam ediyor. Ülke genelinde alınan önlemler sıklaştırılırken, uzmanlar sosyal medyada bilgi kirliliği olduğunu belirtiyor.


Koronavirüs kaç kez geçirilebilir?

Sosyal medyada 8-9 kez koronavirüs hastalığını geçirdiğini iddia eden kullanıcıların olduğunu söyleyen enfeksiyon uzmanı Prof. Dr. Serhan Sakarya, “Arka arkaya 1-2 veya 3 kez hastalığı geçirmek, bağışıklığın yeteri kadar hastalık döneminde gelişmemesinden kaynaklanan bir kişisel faktördür.

‘Ben hastalığı 8-9 kez geçirdim’ diyenler oluyor. Bu biraz abartı. 8 kez geçirebilmek abartıdır. Şöyle bir şey olabilir. Covid-19 testi 30 güne kadar pozitif olabilir. Önce bir pozitiflik yakalanmıştır, sonra bir laboratuvar hatası olarak negatiflik oluşmuştur sonra yeniden pozitiflik oluşmuştur. Bunu ikinci bir enfeksiyon gibi algılamamak lazım” dedi.


‘Virüs 30 güne kadar vücutta kalabilir’

Koronavirüsün 30 güne kadar vücutta kalabileceği belirten Prof. Dr. Sakarya, “30 güne kadar virüs, vücutta kalabilir. Ama 10 gün sonra bulaştırıcı özelliği yok denecek kadar azdır. Genel itibariyle arka arkaya 7-8 defa hastalanmak şu an itibariyle gördüğümüz bir şey değil ancak arka arkaya 2-3 hastalık tekrarlarını görüyoruz.

Bunlar da yaklaşık 4-5 aylık aralıklarla seyrediyor. Bu da kişisel olarak bağışıklık yanıtının gelişmemesiyle alakalı bir sorundur. Covid-19’un bağışıklık yanıtını tetiklemede bir sıkıntısı var. Kişinin de immün sisteminde bir sorun varsa, arka arkaya birkaç defa enfekte olabiliyor” diye konuştu.

‘Bağışıklık değişiyor’

Her enfeksiyon hastalığında vücudun bağışıklık geliştirdiğini belirten Prof. Dr. Sakarya, “Bu bağışıklık bazı hastalıklarda ömür boyu kalırken, bazılarında kısa süre olabiliyor. Covid-19 daha önce de farklı türlerini bildiğimiz bir üst solunum yolu enfeksiyonudur.


Yaklaşık olarak 12 aydır bu hastalıkla ilgili hasta tecrübelerimiz ve bunlarla ilgili bağışıklık ve tedavi tecrübelerimiz gelişiyor. Önceleri 5 ila 7 aylık süre içinde insanları koruyan bağışıklık yanıtı geliştiği bildirilirken, son zamanlarda Amerika ve İngiltere’de yapılan geniş çaplı araştırmalarda 3 ila 4 aylık koruyuculuğun olabildiğini gördük. Covid-19 geçiren bir hastanın hastalığı ne kadar hafif veya ağır geçirdiğiyle alakalı da bu süre değişiklik gösterebiliyor” dedi.

Bağışıklık sisteminizi iyi hissettiren sağlıklı gıdalar ile güçlendirin