Microsoft, ölü insanları chatbot haline getirecek teknolojinin patentini aldı

Microsoft, ölü insanlarla chatbot (sohbet robotları) oluşturmak için kullanılabilecek teknoloji için patent aldı. Teknoloji, belirli bir kişiyi simüle eden bir sohbet botu oluşturmak için “görüntüler, ses verileri, sosyal medya gönderileri ve elektronik mesajlar” gibi içerikleri kullanıyor.

Microsoft, ölü insanları chatbot haline getirecek teknolojinin patentini aldı

Microsoft, ölü insanları chatbot haline getirecek teknolojinin patentini aldı

Ölü insanları kopyalamak için kullanılan yapay zeka kavramı yeni değil. Black Mirror dizisinin “Be Right Back” isimli bölümünde işlenen konu yoğun ilgi görmüştü.


Microsoft chatbot patenti ile görüntülere, derinlik bilgilerine ve videolara dayalı olarak belirli bir kişinin 2 boyutlu veya 3 boyutlu modellerini oluşturmak için kullanılması planlanıyor.

Söz konusu patent sadece ölü akrabaların sohbet robotlarını oluşturmak için olmadığı, aynı zamanda kurgusal karakterlerin veya tarihsel figürlerin chatbotlarını oluşturmak gibi daha az ürkütücü şekillerde de kullanılabileği vurgulanıyor.

Günlük hayatımızda zaten kullanılıyor

Chatbot teknolojisi ile aslında günlük hayatımızda sıkça karşılaşır olduk. En çok bankacılık, telefon bankacılığı, sigorta, eğitim gibi sektörlerde karşımıza çıkan sohbet robotları, daha çok çağrı merkezlerinde arama yoğunluğunu azaltmak amacıyla kullanılıyor. Yapay zeka versiyonları sesli verilen yanıtlara göre sizi yapmak istediğiniz işleme götürebiliyor. Zaman zaman da çileden çıkarabiliyor.

Amaç bir kişinin kişiliğini temel alan sohbet botu (chatbot) geliştirme

Chatbot nedir? 2020 damga vuracak yapay zeka tabanlı Chatbot trendleri neler?

Teknoloji devi Microsoft’un ortaya çıkan yeni chatbot patenti, bir kişinin verilerinin kullanımıyla ‘sohbet botu’ oluşturulacağına işaret ediyor. 1 Aralık’ta alınan patentteki teknoloji, sohbet botunun baz alınan kişi gibi yanıtlar vermesini sağlayacak.


Özellikle son günlerde şirketlerin hakkımızda topladıkları kişisel verilerle neler yapabilecekleri tartışılırken Microsoft’un tartışma yaratacak bir patenti ortaya çıktı. Amerika Birleşik Devletleri Patent ve Ticari Marka Ofisi internet sitesinde ortaya çıkan patente göre Microsoft, bir kişinin kişiliğini temel alan sohbet botu geliştirme üzerinde çalışıyor.

Belgede yer alan bilgiye göre teknoloji devi, bu patenti 1 Aralık 2020 gününde aldı. 21 sayfadan oluşan belge, sohbet botunun nasıl çalışacağını, bir kişinin kişiliğini nasıl kullanacağını ve hangi verilerden yararlanacağını anlatıyor. Şirket, patentinde sunduğu bu yöntemle seçili bir kişinin veya varlığın sohbet edilebilir bir botunun yapılabileceğini ifade ediyor.


Sohbet robotu hangi verilerden yararlanıyor?

Microsoft’un patentinde gösterdiği teknoloji, bir kişinin kişiliğini benimseyebilmek için o kişinin sosyal verisine başvuruyor. Patentte sosyal veriler arasında sosyal medya paylaşımları, dijital resimler, ses kayıtları, elektronik mesajlar, yazılı mektupların ve benzer bilgilerin yer aldığı belirtiliyor.

Bu bilgilerin alınmasıyla birlikte şirket, patentte gösterilen adımlara göre sohbet botunu eğitmek ve bir kişinin bakış açısıyla etkileşimde bulunabilmek için kullanılabilecek bir ‘kişilik endeksi’ oluşturacak. Bu endeksle birlikte sohbet botu eğitilecek ve bot, baz aldığı kişiye oldukça benzer şekilde sohbet edebilecek.

Geleceğe dair bazı tartışmaların açılmasına neden olabilecek patentte şöyle de bir cümle yer alıyor: “Belirli bir kişiye ait ses tipi, o kişiye ilişkin kayıtlar ve ses verileri kullanılarak oluşturulabilir” Yani sohbet botu, baz aldığı kişinin sesini dinleyerek dışa verdiği sesi ve yaptığı vurguları o kişiye benzer bir şekilde yapabilir.


Kaynak:

  • Sean Endicott. “Microsoft patents tech to let you talk to dead people as chatbots” Windows Central. (21 Jan 2021). https://www.windowscentral.com/
  • Ümit Kılınç. “Microsoft, Bir Kişinin Verilerini Sohbet Botuna Dönüştürebilecek Teknolojinin Patentini Aldı” Webtekno. (17 Ocak 2021) https://www.webtekno.com

İnsan taklidi yapan yapay zeka, bir hafta boyunca fark edilmeden felsefe yaptı