Bronkoskopi nedir? Akciğer hastalıklarında tanı ve tedavide kullanılıyor

Bronkoskopi akciğer hastalıklarında hem tanı, hem de tedavi amaçlı yapılabiliyor. İşlem sırasında gerek görüldüğü taktirde örnek alınarak tanı konulabilmektedir.

Bronkoskopi nedir?Bronkoskopi, solunum yollarının ağızdan veya burundan girilen ışıklı bir alet yardımıyla görüntüleme yöntemi olmaktadır.

Bronkoskopinin solunum yollarını incelemek için vazgeçilmez bir işlem olduğunu vurgulayan Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz, bu yöntem sayesinde solunum yollarının, bronşların ve akciğerlerin detaylı bir şekilde incelenebileceğine dikkat çekti.


Bronkoskopinin solunum yollarını görmek ve çeşitli akciğer hastalıklarını teşhis etmek için yapılan bir test olduğuna vurgu yapan Cengiz, “Bronkoskop isimli alet esnek yapıda olan bir fiber optik malzemeden oluşur, ışık kaynağı ve bir kamerası vardır. Kişinin hastalık durumuna bağlı olarak Bronkoskopi lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi yardımıyla gerçekleşmektedir ve işlem sırasında hiçbir ağrı söz konusu olmamaktadır” dedi.

Bronkoskop sayesinde çeşitli akciğer hastalıklarının da teşhis edilebileceğine dikkat çeken Cengiz, “Bronkoskop aleti esnek yapıda olan bir fiber optik malzemeden oluşur, ışık kaynağı ve bir kamerası vardır” dedi.

Bronkoskopi hem tanı hem de tedavi amaçlı kullanılır 

Bronkoskopinin diğer tanı yöntemler ile çözülemeyen kronik solunum yolu rahatsızlıkların varlığında yapıldığını belirten Özel Anadolu Hastanesi Göğüs Hastalıkları Bölümü’nden Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz, “Hem tanı hem de tedavi amaçlı yapılabilmektedir. İşlem sırasında gerek görüldüğü taktirde örnek alınarak tanı konulabilmektedir” şeklinde konuştu.


Uygulama sırasında burun ve boğaza lokal anestezi etkisi yaratan bir sprey sıkılır. Akabinde cihaz burun bölgesine yerleştirilip boğazdan geçerek bronşlara ulaşmaktadır. Gerek görüldüğü taktirde bronkoskopa takılan fırça ve iğne yardımıyla olası tümörlerden biyopsi alınabilir.

Bunlara ek olarak hücreleri toplamak amacıyla bronşiyal yıkama adında bir uygulama gerçekleştirilebilir. Bu işlem esnasında solunum yollarına tuzlu su çözeltisi püskürtülür ve yüzeydeki hücreler mikroskop yardımıyla incelenmek üzere toplanır.

göğüs hastalıkları

Hangi hastalıkların varlığına yapılır?

Bronkoskopi akciğer hastalıkları, tümör çeşitleri, kronik öksürük ve enfeksiyon şüphesi bulunan hastalara uygulanır. Ayrıca, daralmış bir havayolu belirtisi görüldüğünde veya anormal bir göğüs röntgeni mevcut ise bronkoskop uygulaması tercih edilir.

Acil durumlar dışında uygulanır

Bronkoskopi uygulamasının acil durumların getirdiği şartlar dışında yapıldığını söyleyen Uzm. Dr. Arzu Ertem Cengiz şöyle devam etti: “Hastanın hayati riski bulunmuyorsa, işlemden önce en az 4-6 saat aç olması gerekmektedir. Kişinin hastalık durumuna bağlı olarak Bronkoskopi lokal anestezi, sedasyon veya genel anestezi yardımıyla gerçekleşmektedir ve işlem sırasında hiçbir ağrı söz konusu olmamaktadır.”

Yaş sınırlaması yok


Bronkoskopi normal akciğer filmi ve tomografiye göre çok daha detaylı görüntü sağlamaktadır ve her yaş grubunda uygulanabilir. Biz de hastanemizde Bronkoskopi işlemini titizlikle uyguluyor, hastalarımızın sağlığına kavuşması için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz.

Akciğer kanserinin 4 önemli öncül belirtisi nedir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.