Erdoğan gençlere en az 3 çocuk tavsiyesinde bulundu: Nüfus artış hızımız yarı yarıya düştü!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, gençlere en az 3 çocuk tavsiyesinde bulundu: Nüfus artış hızımızın neredeyse yarı yarıya düştüğünü gördük. Avrupa ülkeleri bu tehditle uzunca bir süredir karşı karşıya. Türkiye’nin aynı akıbete düçar olmasına izin vermeyeceğiz.

erdoğan 3 çocuk

Erdoğan gençlere en az 3 çocuk tavsiyesinde bulundu: Nüfus artış hızımız yarı yarıya düştü!

Gençlere en az 3 çocuk, mümkünse daha fazla çocuk tavsiyesinde bulunduğunu anımsatan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Türkiye’nin 2020 nüfus artış istatistiklerinin yayımlandığını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:


• Ülkemizin nüfusu 84 milyona dayanmakla birlikte nüfus artış hızımızın neredeyse yarı yarıya düştüğünü gördük. Bu gidişle çok da uzak olmayan bir dönemde nüfusumuz azalmaya dahi başlayabilir. Avrupa ülkeleri bu tehditle uzunca bir süredir karşı karşıya. Türkiye’nin aynı akıbete düçar olmasına izin vermeyeceğiz. Bu iş öyle teşvikle, parayla pulla falan da olmaz. Nüfus avantajımızı sürdürmenin yolu aileye sahip çıkmaktan geçiyor.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi’nden partisinin Adana, Hakkari, İstanbul, Manisa, Malatya, Şanlıurfa ve Tokat İl Kadın Kolları 6. Olağan Kongrelerine canlı bağlantıyla katıldı.

Konuşmasına kongrelerin yapıldığı şehirlerdeki vatandaşları selamlayarak başlayan Erdoğan, kuruluşundan bugüne teşkilatlarda görev üstlenenlere şükranlarını sundu, vefat edenlere de Allah’tan rahmet diledi.

Kongrelerin hayırlara vesile olmasını temenni eden Erdoğan, “Bu kongrelerimizle artık il kadın kolları kongrelerimizi sona erdiriyoruz. Kadın Kolları 6. Olağan Kongremizi ise inşallah 8 Mart’ta gerçekleştireceğiz.” diye konuştu.

Kongrelerde görev alacak başkanları ve yönetimlerini tebrik eden Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Siyasi hayatımızın başladığı günden bugüne kadar yürüttüğümüz mücadelede kadınlarımız bizi hiçbir zaman yalnız bırakmadı. Toplumun yarısını oluşturan kadınları görmezden gelen hiçbir hareketin başarı şansı olmadığına inandığımız için hep kadınlarımızla birlikte yol yürüdük, her mücadeleye birlikte girdik, her saldırının üstesinden birlikte geldik, her zaferi birlikte kazandık, her eseri birlikte inşa ettik. Türkiye’nin tüm kazanımlarında sizlerin de emeği, katkısı, alın teri, imzası vardır. Ülkemizde kadınların siyasette gerçek anlamda ve yaygın şekilde söz sahibi olmaları, etkinlik kazanmaları, her kademede görev üstlenebilmeleri bu mücadele sürecinde gerçekleşmiştir.”

“Kadınlarımızı hak ettikleri yerlere getirmenin gayreti içinde olduk”

AK Parti Kadın Kolları’nın 5 milyon 300 bini aşan üye sayısıyla Türkiye’deki diğer tüm siyasi partilerin üye sayılarının toplamına yakın bir güce sahip olduğunu söyleyen Erdoğan, “Birileri sadece kadının adını kullanır, bedenini istismar eder, ruhunu yaralarken biz her alanda kadınlarımızı hak ettikleri yerlere getirmenin gayreti içinde olduk. Hatırlayınız; ülkemizde yıllarca köhne bir zihniyet çağdaşlık kisvesi adı altında başörtülü diye kızlarımızı okula sokmadı, kamuda istihdam edilmelerini engelledi, özel sektörde horladı, hatta sokakta küçümsedi.” dedi.

Erdoğan, bu zihniyeti yıkarak kadınların hayatında yepyeni bir dönemin başlamasını sağladıklarını belirterek, “Kadınlarımız eğitimde fırsat eşitliğine hakiki anlamda bizim dönemimizde kavuştu. Kadınlarımız Mecliste en yüksek temsil oranına yine bu dönemde erişti. Halen Türkiye Büyük Millet Meclisimizdeki AK Parti Grubu’nda 54 kadın milletvekilimiz yer alıyor. Kabinede 2 kadın bakanımız görev yapıyor. Kadınlarımız bürokraside yönetici pozisyonları da dahil olmak üzere en yüksek istihdam oranına yine bizim dönemimizde ulaştı. Öğretmenlerin yüzde 60’ı, üniversitelerdeki akademik kadrolarının ve yargı mensuplarının yarıya yakını, kamudaki toplam istihdamın yüzde 40’ı kadınlardan teşekkül ediyor. Kadınlarımız iş hayatında girişimcilikten sanayiciliğe, hizmet sektöründen ihracatçılığa kadar her alanda bu dönemde etkinlik kazandı.” değerlendirmesinde bulundu.

Kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 31’in üzerine çıktığını dile getiren Erdoğan, kayıt dışı çalışan kadınların sayısının yarı yarıya azalmasını temin ederek hak kayıplarını önlediklerini bildirdi.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye’nin en büyük kadın örgütlenmesine sahip partisi olarak kadınlarımızın nerede, nasıl bir sıkıntısı veya talebi varsa hepsine de kulak verdik çözümü için çalıştık. Anne olarak başımızın tacı, kardeş olarak canımızdan bir parça, eş olarak hayat arkadaşımız, evlat olarak gözümüzün nuru gördüğümüz kadınlarımız için çalışmaya bundan sonra da devam edeceğiz. Kendi partilerindeki, belediyelerindeki, çevrelerindeki kadınlara yönelik taciz, tecavüz, baskı, tehdit, şiddet olaylarını görmezden gelenlerin istismar siyasetinin sonu gelmiştir. Artık mızrak çuvala sığmıyor, bu rezilliklerin de üstü örtülemiyor.”


Bu durumun sorumluluklarını daha da artırdığına işaret eden Erdoğan, “Ülkemizde ulaşmadık tek bir hanım kardeşimizi bırakmayacağız. Bununla kalmayacak gönlünü kazanmadığımız, desteğini almadığımız tek bir hanım kardeşimizi de bırakmayacağız. Hep söylediğim gibi kale içeriden fethedilir. Biz kadınlarımıza kendimizi en doğru şekilde anlatır, onların gönlünü kazanırsak diğer aile fertlerini zaten kendiliğinden saflarımıza çekmiş oluruz.” diye konuştu.

“2023’te çok daha büyük bir zafere yine beraberce imza atacağız”

Erdoğan, önlerinde 2023 seçimleri olduğunu hatırlatarak, “Türkiye için hayati öneme sahip bir dönüm noktası olan 2023’ü sadece biz değil, karşımızdakiler de sabırsızlıkla bekliyor. Geçtiğimiz 18 yılda demokrasiden ekonomiye her alanda ülkemizin elde ettiği kazanımları koruyabilmemizin yolu 2023’te milletimizin desteğini bir kez daha alabilmekten geçiyor. Aynı şekilde büyük ve güçlü Türkiye’nin inşasını tamamlayarak, evlatlarımıza 2053 vizyonlarını gerçekleştirebilecekleri bir ülke bırakmanın yolu da buradan geçiyor. AK Parti’yi bugüne kadar girdiği 15 genel seçimde, mahalli seçimde, halk oylamasında, cumhurbaşkanlığı seçiminde nasıl hep birlikte birinci parti yapıp iktidara taşıdıysak inşallah 2023’te çok daha büyük bir zafere yine beraberce imza atacağız.” dedi.

“İnşallah önümüzdeki seçimlerde sandıkları evvela sizlere emanet edeceğiz.” ifadesini kullanan Erdoğan, şunları kaydetti:

“Kadın Kollarımız seçimlerde kurulacak 271 bine yakın sandık için 813 bine yakın kadın sandık kurulu üyesi görevlendirme sözü verdi. Sandıklara kadınlarımız sahip çıktığında orada hiçbir eksiklik ve yanlışlık olmayacağına inanıyorum. Sandık kurulunda vazife üstlenecek hanım kardeşlerimizi de şimdiden belirlemeliyiz. Bu arkadaşlarımız seçim gününe kadar sorumluluk bölgelerindeki tüm hanımları tek tek ziyaret ederek işi bitirmelidir. Bu vesileyle salgın dönemindeki faaliyetlerinizle, kongre sürecindeki gayretlerinizle AK Parti Kadın Kolları’nın aynı zamanda bir hayat okulu olduğunu gösterdiğiniz için sizlere teşekkür ediyorum.”

“Aileye sahip çıkmaktan geçiyor”

Hükümetleri döneminde kadınlara yönelik hizmetlerin odağında hep ailenin yer aldığını vurgulayan Erdoğan, “Erkek ailenin direğiyse kadın da temelidir.” ifadesini kullandı.

Kadının sarıp sarmaladığı, şefkati ve dirayetiyle kucaklamadığı bir ailenin dağılıp gitmesinin kaçınılmaz olduğuna dikkati çeken Erdoğan, şöyle devam etti:

“Batı’da ailenin çöküşü, kadının metalaştırılıp bu kutlu vazifeden uzaklaştırılmasıyla başlamıştır. Aynı oyunu bizim de üzerimizde oynamaya çalışıyorlar. Televizyonuyla, filmiyle, dizisiyle, müziğiyle, internetiyle ve daha nice mecralarıyla ailemize yönelik çok büyük operasyonlar çekiliyor. Biz, kadınlarımızı siyasetle ve sivil toplum faaliyetleriyle meşgul olurken aile içindeki görevlerini yürütebileceğine yürekten inanıyoruz. Ama bazıları sanki bunların birbirinin alternatifi gibi, biri olduğunda diğeri ortadan kalkacakmış gibi göstermenin gayreti içindedir. Bunlar Türk kadınını tanımıyor, bunlar ülkemizdeki hanımların irfanını, kabiliyetini, azmini, gücünü bilmiyor. İnşallah önümüzdeki dönemde eğitim ve kültürle birlikte aileyi de önceliklerimizin en başına yerleştirerek bu hakikatleri cümle aleme göstereceğiz.”

Erdoğan, nüfus artış hızına dikkat çekerek gençlere en az 3 çocuk tavsiyesini hatırlattı

Şahitliğini yaptıkları her nikahta gençlere en az 3 çocuk, mümkünse daha fazla çocuk tavsiyesinde bulunduklarını anımsatan Erdoğan, bazılarının bunu cehaletlerinden kaynaklanan bir istihzayla karşılarken bazılarının da bilinçli bir şekilde mesajın içini boşaltmaya çalıştığını söyledi. Erdoğan, Türkiye’nin 2020 nüfus istatistiklerinin yayımlandığını belirterek şu değerlendirmeyi yaptı:

Erdoğan: Nüfus artış hızımızın neredeyse yarı yarıya düştüğünü gördük

“Ülkemizin nüfusu 84 milyona dayanmakla birlikte nüfus artış hızımızın neredeyse yarı yarıya düştüğünü gördük. Bu gidişle çok da uzak olmayan bir dönemde nüfusumuz azalmaya dahi başlayabilir. Avrupa ülkeleri bu tehditle uzunca bir süredir karşı karşıya. Türkiye’nin aynı akıbete düçar olmasına izin vermeyeceğiz. Bu iş öyle teşvikle, parayla pulla falan da olmaz. Nüfus avantajımızı sürdürmenin yolu aileye sahip çıkmaktan geçiyor.”

Konuşmasında, şair Arif Nihat Asya’nın “Fetih Marşı”nın “Bilmem, neden gündelik işlerle telaştasın/Kızım, sen de Fatihler doğuracak yaştasın/Delikanlım, işaret aldığın gün atandan/Yürüyeceksin… Millet yürüyecek arkandan.” mısralarını okuyan Erdoğan, “Evet Fatihler doğuracak, Fatihler yetiştirecek, Fatihlere istikamet gösterecek kızlarımızla, kadınlarımızla, annelerimizle birlikte aydınlık geleceğimize doğru yürüyeceğiz.” dedi.

Eskilerin, “Yitik kaybedildiği yerde aranır.” dediğini belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“Biz de milli ve manevi hasletlerimize yönelik saldırıları ilk başladığı yerde yani ailede boşa çıkartarak, binlerce yıldır bizi ayakta tutan değerlerimize yeniden sıkı sıkıya sarılacağız. Kadın kollarımızın özellikle kongrelerimizin, parti çalışmaları yanında işte bu büyük davamız için de yeni bir dönüm noktası olarak görüyorum. Kadın elinin değdiği, kadın kalbinin adandığı, kadın kararlılığının yöneldiği hiçbir işin başarısız olma şansı yoktur. Ben sizlere güveniyorum.”


Erdoğan, kongrelerin hayırlara vesile olmasını dileyerek görev üstleneceklere başarı diledi. Daha sonra 7 ildeki Kadın Kolları Kongrelerine canlı bağlanan Erdoğan, partisinin il yöneticileriyle selamlaştı. (AA)

TÜİK’e göre Türkiye’de her 10 kişiden 7’si geleceğinden umutlu


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.