TRT’de ‘çöpten yemek toplama’ videosu sosyal medyada gündem oldu

TRT Belgesel’in ‘çöpten yemek toplama’ videosu sosyal medyada gündem oldu. 7 ay önce çekildiği belirtilen video sosyal medyada yeniden dolaşıma girdi. Video kullanılan ifadeler tepki çekti.

trt belgesel çöpten yemek

TRT Belgesel’de ‘atık ürünler’ üzerine 7 ay önce yapılan bir yayın sosyal medyada gündem oldu.

TRT’nin ‘atık gıdaların nasıl tüketileceği’ hakkında yaptığı bir belgeselde, “Son kullanma tarihi geçeli sadece iki gün olmuş. Yumurtayı tuzlu suya koyun eğer batıyorsa afiyetler tüketebilirsiniz” sosyal medyada eleştirilere neden oldu.


7 ay önce yayınlandığı öğrenilen belgesel, sosyal medyada yeniden gündem olurken yurttaşların ekonomik kriz içerisinde olduğu bir dönemde ekrana gelmesi tepki çekti.

Sosyal medyada tepki çekti

Sosyal medya kullanıcıları, “Sıfır atık anlatımını anlarım da çöpten yiyecek alıp, yenilenilir durumdaysa tüket ne demek. Çok saçma ve abartılı olmuş. Hem de TRT’de. Çöpten beslenen insanlar bu kadar gündemdeyken iş mi bu şimdi. Çöpten nasıl beslenilir belgeseli gibi olmuş” yorumunda bulundu.


CHP’li Onursal Adıgüzel ise belgeseli, “Devlet kanalı dediğin çöpten yiyecek toplayan vatandaşın sağlıklı gıdayı ayırt edebilmesini önemsemeli. Mesela çöpten bir yumurta bulduğunuzda TRT’nin gösterdiği hayati öneme sahip bu yöntemi mutlaka deneyin” ifadeleriyle eleştirdi.

Adıgüzel’e yanıt veren bir sosyal medya kullanıcısı ise, “Bu programı izliyorum geri dönüşüm üzerine güzel bir program. Tabiki de o yumurtayı yemiyor. O sebzeler organik atıklardan nasıl gübre üretilir, plastik, cam, metal ürünler nasıl dönüştürülüyor onu öğretiyor. Yani iktidara düşman olmak için her program elestirilmez ki!” değerlendirmesinde bulundu.

“Sıfır atık ve geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak”


‘Köşe yazarları odaklı yanlışlamak girişimi’ olarak tanıtan Malumatfuruş sayfası ise belgeselin, sıfır atık ve geri dönüşün konusunda farkındalık yaratmak üzerine kurulu olduğunu söyledi. Yapılan paylaşımda, “Bahse konu belgeselin amacı çöpten yemek toplamayı öğretmek değil, sıfır atık & geri dönüşüm konusunda farkındalık oluşturmak” denildi. Belgeselin tamamına bu link üzerinden ulaşılabileceği kaydedildi.

İşte sosyal medyada paylaşılan o video:

AKP’li Mahir Ünal: Çiftçinin cebinde iPhone 6 var, internet paketi de var