Kılıçdaroğlu: İktidardaki zorbaya kadınlar dersini verecek, #İstanbulSözleşmesi geri gelecek!

Kılıçdaroğlu, Türkiye’nin İstanbul Sözleşmesi’nden çıkmasına ilişkin video paylaştı: İktidardaki zorbaya kadınlar dersini verecek, #İstanbulSözleşmesi geri gelecek!

kılıçdaroğlu istanbul sözleşmesi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Bir devlet gece yarısı kararnameleriyle yönetilemez” dedi.

Kılıçdaroğlu, şunları söyledi:


“Bir devlet gece yarısı kararnameleriyle yönetilemez. Bir gece yarısı kararnamesiyle 42 milyon kadının hakkı, hukuku onların elinden alınamaz. Bu videomu izlenen bütün kadın kardeşlerime sesleniyorum.

Haklarınıza, hukukunuza sahip çıkınız. Sizin hayatınızı cehenneme çevirenlerin kimler olduğunu iyi öğreniniz. Çocuklarınızın, kız çocuklarınızın hakkına hukukuna sahip çıkınız.

Ben söz veriyorum. Her zaman, her yerde bütün kadınların hakkına, hukukuna sahip çıkacağım. Adalet neredeyse orayı arayacağım. Adaletten yana, sizden yana, sizin hakkınızdan, hukukunuzdan yana olacağım. Sizin hakkınızı, hukukunuzu her yerde her platformda savunacağım. Söz veriyorum.”

Kılıçdaroğlu, paylaşımında, “İktidardaki zorbaya kadınlar dersini verecek. #İstanbulSözleşmesi geri gelecek!” dedi.

Ekrem İmamoğlu: Kazanan kadınlar olacaktır

• Her gün kadına yönelik şiddet haberlerinin olduğu bir ülkede bir gece yarısı İstanbul Sözleşmesi’nden çıkıldığının duyurulması çok acıdır. Bu, her görüşten kadının yıllardır verdiği mücadeleyi hiçe saymaktır. Her şeye rağmen kazanan “eril akıl” değil kadınlar olacaktır.


Mansur Yavaş: Adil ve eşit yarınları inşa etmeye devam edeceğiz

• Eşitlik, adalet ve vicdana dair ne varsa yaşatmak en büyük sorumluluğumuzdur. Ankara’da kadınlarla yan yana yürümeye, adil ve eşit yarınları beraber inşa etmeye devam edeceğiz.

Gamze Taşçıer: Artık kadınları korumayacağım diyorsunuz

CHP Milletvekili ve PM Üyesi Gamze Taşçıer, İstanbul Sözleşmesi feshini içeren kararnamenin, “Bir gece yarısı operasyonuyla” duyurulduğunu belirtti.

Türkiye için önemli olan birçok kararın gece yarısı alındığına dikkati çeken Taşçıer, “Bu artık, ülkenin meşru yönetim biçimini almıştır ve ülke açısından endişe verici boyuttadır. İstanbul Sözleşmesi kadınların yaşam hakkı için bugüne kadar imzalanan en önemli uluslararası sözleşmedir. Siz eğer bu sözleşmeden çıkıyorsanız, ‘Ben artık kadın ve erkeği eşit görmüyorum, kadınları korumayacağım’ diyorsunuz demektir” ifadelerini kullandı.

“Gece yarısı darbesi”

İstanbul Sözleşmesi’nin feshi ile iktidarın kadına bakışını resmileştiğini vurgulayan Taşçıer, şunları söyledi:

• İstanbul Sözleşmesi’nden çıkılması kararı sonrası potansiyel kadın katilleri, çocuk istismarcıları ve kadına şiddet uygulamayı erkeklik sayan karanlık akıllar sevinç içerisinde. Bugün itibariyle kadınların yaşam hakkı bu barbarların inisiyatifine bırakılmıştır.


• Kadın cinayetleri politiktir. Tek bir kişinin kararı ile alınan bu karar da kadın cinayetlerinin politikliğinin göstergesidir. Kadınların ve can ve mal güvenliği Anayasa ile koruma altına alınmış kimsenin can ve mal güvenliği yok demektir bu saatten sonra. Türkiye, başka bir boyuta evrilmiştir. TBMM’deki beş siyasi partinin ortak iradesiyle alınan bir karardan tamamen hukuk dışı yollarla tek bir kişinin imzasıyla dönülmesi, bir gece yarısı darbesidir.

İstanbul Sözleşmesi nedir? İşte Türkiye’nin ayrıldığı sözleşmenin maddeleri