Mark Zuckerberg: 10 yıl içinde toplantılara ışınlanarak gideceksiniz

Artırılmış Gerçeklik (AR) konusunda dikkat çeken açıklamalar yapan Facebook CEO’su Mark Zuckerberg: “10 sene içinde toplantılara ışınlanarak gideceksiniz. Kendi gerçekçi avatarınıza sahip olduğunuz, biriyle gerçek göz teması kurabildiğiniz, avatarınıza yansıtılan gerçek ifadelerin yer aldığı aşamaya varmayı çok istiyorum.

Mark Zuckerberg artırılmış gerçeklik ar

The Information ile yeni bir röportaj gerçekleştiren Facebook CEO’su Mark Zuckerberg, bu kez de bilim kurgu filmlerinin en önemli materyallerinden ışınlanma hakkında konuştu. Geleceğin enformasyon platformunun sanal gerçeklik olacağını ifade eden Zuckerberg, bu nedenle artırılmış ve sanal gerçekliğe yatırım yapmanın mantıklı bir girişim olduğunu ifade etti.

“Sosyal deneyimlerin kutsal kasesi, bir başkasıyla birlikte bulunduğunuz hissini verebilmesinde yatıyor” diyen Zuckerberg, sanal dünya ile gerçek dünya karşılaştırmasını “Bitleri hareket ettirmek atomu hareket ettirmekten çok daha kolay” şeklinde yapıyor ve açıklamalarına şu şekilde devam ediyor:


Işınlanma, karbon emisyonunun da azaltılmasını sağlayacak

“Tabii ki arabalar, uçaklar, tüm bunlar var olmaya devam edecek. Oysa daha fazla ışınlama gerçekleştirdiğimizde sadece yolculuğu ve bireysel olarak bizi yavaşlatan türden şeyleri kişisel olarak ortadan kaldırmakla kalmıyoruz, bunun aynı zamanda toplum ve genel bakımdan gezegen için de daha iyi olduğunu düşünüyorum.

Işınlanmanın yalnızca insanlık için değil, gezegenimiz için de daha iyi olacağını ifade eden Zuckerberg, ışınlanma ile karbon emisyonunun ciddi şekilde azaltılabileceğini ifade ediyor.

Zuckerberg, ışınlanmanın günlük hayata indirgeneceği tarih ile ilgili ise cesur açıklamalarda bulundu ve “10 sene içinde toplantılara ‘ışınlanarak’ gideceksiniz” ifadelerini kullandı.

Artırılmış Gerçeklik’in gelişmesi için büyük bir pazar haline gelmesi gerekiyor

Işınlanmanın gerçekleşebilmesi için sanal gerçekliğin gelişmesi gerektiğini, bu yatırımın geliştiricileri cezbetmesi için ise 10 milyon aktif kullanıcıya sahip büyük bir pazar haline gelmesi gerektiğini belirten Zuckerberg, konuyla ilgili olarak sözlerini şu şekilde tamamladı:


“Bugün sanal gerçeklikte nerede olduğumuzu düşündüğümde, deneyime girebiliyoruz. Çok iyi oyunlar ve farklı deneyimler mevcut. Ama kendi gerçekçi avatarınıza sahip olduğunuz, biriyle gerçek göz teması kurabildiğiniz, avatarınıza yansıtılan gerçek ifadelerin yer aldığı aşamaya varmayı çok istiyorum.” (Webtekno)

Artırılmış gerçeklik AR (augmented reality) nedir?


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.