Yeni Akit, Netflix’in Friends dizisine saldırdı, elbiseleri sansürledi

Çağdışı haberleriyle gündeme gelen Yeni Akit adlı yayın organı, Netflix’in Friends dizisinin afişinde yer alan kadın oyuncuları sansürledi. Gerici gazete, RTÜK’e de çağrı yaparak ‘dizinin yayından kaldırılmasını’ talep etti.

Yeni Akit, Netflix Friends dizisi sansür

Gerici yayın organı Yeni Akit, bu kez de Friends dizisinin kadın oyuncularını sansürledi ve Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’na (RTÜK) dizinin ‘yayından kaldırılması’ çağrısında bulundu.

1994 yılında yayınlanmaya başlayan ve dünya çapında popülarite kazanan Friends dizisinin Netflix Türkiye’de tekrar yayınlanmaya başlanacağının açıklanması üzerine bir haber yapan Yeni Akit, dizinin kadın oyuncularının elbiselerini sansürledi.


Gerici yayın organının, “Netflix ahlaksız dizi ‘Friends’ ile gençleri hedef almayı amaçlıyor” başlıklı haberinde, dizi, ‘3 kız ile 3 erkeğin ahlaksız hayatı’ şeklinde tanımlandı. Haberde şu ifadeler kullanıldı:

“Gençleri aileden uzaklaştırmayı hedefliyor”

“Eşcinsellik, ensest ilişkiler, birbirini aldatan karı-koca, başörtüsünü ‘cinsel’ obje olarak gösteren sahneler, gençlere uyuşturucu ve ahlaksızlık pompalama, çocuk istismarı… Türlü ahlaksızlıkları, izleyenlerin zihnine enjekte eden Netflix yeni bir ‘proje’ diziyi daha Türkiye’de yayın hayatına sokmaya hazırlanıyor. Netflix gençleri aileden uzaklaştırmayı hedef alan ‘Friends’ isimli diziyi Türkiye’de yayın hayatına sokmaya hazırlanıyor.”

İşte haberde kullanılan o ifadeler:

akit friends

“Sessiz kalmayın!”

Haberde, RTÜK’e de çağrı yapılarak ‘dizinin yayından kaldırılması’ talep edildi. Çağrıda, “RTÜK’ü, kasıtlı yapılan ve alenen ahlaksızlığın reklamının yapıldığı; inancımıza ve ahlakımıza yapılan bu saldırılara ‘dur’ demeye çağırıyoruz!” denildi.

RTÜK daha önce, ailesi Müslüman olan bir kızın hikâyesini anlatan ‘Cuties/Minnoşlar’ adlı dizi filmin Netflix’ten kaldırılmasına karar vermişti.

Friends dizi 1 Nisan’da Netflix’te yayında olacak

10 sezondan oluşan ve Jennifer Aniston, Courteney Cox, Lisa Kudrow, Matt LeBlanc, Matthew Perry ve David Schwimmer’ın başrollerini paylaştığı Friends, 1 Nisan 2021’den itibaren Netflix Türkiye’de yayınlanmaya başlanacak. (BirGün)


Yeni Akit’in sansürlediği fotoğrafların orijinalleri şöyle:

friends netflix

Yeni Akit yazarı: Fen bilgisi ders kitapları Kur’anî bakış açısıyla yeniden yazdırılmalı


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.