Linkedin’den tükenmişliğe çözüm: Tüm çalışanlara bir hafta kafa izni!

ABD merkezli sosyal ağ şirketi LinkedIn, bu hafta 15 bin 900 tam zamanlı çalışanına ‘kafa izni’ veriyor. Amaç, pandemi kaynaklı tükenmişliği engellemek.

Linkedin tükenmişliğe çözüm: Çalışanlara bir hafta kafa izni!

Sosyal ağ sitesi LinkedIn, pandemi döneminde tükenmişliği önlemek ve işten uzaklaşıp deşarj olmalarını sağlamak amacıyla 15 bin 900 tam zamanlı çalışanına eş zamanlı olarak ücretli izin verdi. Çekirdek bir grup haricinde tüm LinkedIn çalışanları 5 Nisan (yarın) haftasında yedi gün ücretli izin yapacak. Bu hafta çalışanlar ise izinlerini istedikleri zaman kullanabilecek.

Neden aynı anda izinli?

Şirketin insan kaynakları müdürü Teuila Hanson, aldıkları kararı “Onlara gerçekten kıymetli bir şey vermek istedik ve şu an en kıymetli şey, hepimizin toplu olarak uzaklaşabileceği bir zaman dilimi” dedi.


Hanson, herkesin aynı anda izinli olması sayesinde çalışanların diğerlerine izinde oldukları sırada e-posta veya toplantı notu atamayacağını, proje talebinde bulunamayacağını belirterek “Tatilinizin yarattığı olumlu hissin döndükten sonra biraz daha sürmesini istersiniz” dedi.

Nasılsınız sorusuyla ortaya çıktı: Herkes zorlanıyor!

LinkedIn firması pandeminin başından beri, uzaktan çalışma sistemine geçmişti ve çalışanlarına düzenli olarak anket yapıyordu. Geçtiğimiz yaz yapılan anketlerde, çalışanların hissiyatlarının olumsuz yönde değiştiği ve ‘açık bir tükenmişlik’ halinin saptandığı belirtiliyor. Hansen, bu anketlerden birine “Nasılsınız?” sorusunu eklediklerini ve birçok çalışanın yanıtlarında tükenmişlik, aileyle ilişkilerde zorlanma, yalnız hissetme, kendisiyle ilgilenmeme gibi olumsuz bir şablona işaret eden yorumlar gördüklerini anlattı.

Müdürlere tükenmişlik eğitimi veriliyor


Şirket bu anketler sonrasında, müdürlere tükenmişlik konusunda eğitim vermeye başlarken, belirli günlere toplantı yasağı da koymuştu.

İşyerinde tükenmişlik sendromu: Sahte mi gerçek mi?


İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.