Türkiye, Bosna Hersek’e 10 bin doz aşı daha hibe etti

Türkiye, Bosna Hersek’e gönderdiği 30 bin doz Sinovac aşısının ardından ilave olarak 10 bin doz aşı daha hibe etti. Türkiye, Libya’ya da 150 bin doz Covid-19 aşısı göndermişti.

Bosna aşı

Türkiye, salgına karşı aşılama programında aksamalar yaşarken yurt dışına aşı göndermeye devam ediyor.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla 28 Mart’ta 30 bin doz Sinovac aşının gönderildiği ülkeye ilaveten hibe edilen Covid-19 aşıları, ambulans uçakla başkentteki Uluslararası Saraybosna Havalimanı’na ulaştı.

Güvenlik Bakanı Selmo Cikotic, Türkiye’ye yaptığı resmi çalışma ziyareti kapsamında 5 Nisan’da Bakan Soylu ile görüşerek güvenlik kurumları için aşı talep ettiğini söyledi.


Türkiye’nin Saraybosna Büyükelçisi Sadık Babür Girgin de Türkiye’nin Bosna Hersek’e salgının başında da tıbbi malzeme yardımında bulunduğunu anımsattı.

Bosna Hersek’e geçen hafta bir miktar ilaç gönderildiğini aktaran Girgin, “Bosna Hersek ile sadece lafta değil icraatta da dost, kardeş olduğumuzu gösteriyoruz. Komşuluğumuzu gösteriyoruz. Bu desteğimiz her zaman devam edecektir” diye konuştu.

28 Mart’ta 30 bin doz gönderildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyi üyelerinin 16 Mart’ta gerçekleştirdiği Ankara ziyareti sırasında ülkeye 30 bin doz aşı gönderileceğini belirtmiş, aşılar 28 Mart’ta Saraybosna’ya ulaştırılmıştı.

Ülkede protestolar düzenleniyor

Covid-19 Aşıları Küresel Erişim Programı (COVAX) kapsamında da 1 milyon 232 bin doz aşı sipariş eden Bosna Hersek’in aşı tedarikinde yaşanan aksamalar ülkede hükümet karşıtı protestolara neden oluyor.


Yaklaşık 3,5 milyon nüfuslu Bosna Hersek’te, salgının başından bu yana 188 bin 994 kişide Covid-19 tespit edilirken 7 bin 788 kişi de virüs nedeniyle hayatını kaybetti.

Türkiye’den Libya’ya 150 bin doz aşı gönderildi