Bekçiler, maske takmadığı gerekçesiyle vatandaşı darp etti!

Bursa’nın Osmangazi ilçesinde 6 bekçi, Murat Çağlayan isimli vatandaşı “maske takmadığı” gerekçesiyle darp etti.

bekçiler maske

Video aşağıda – Evinin önüne darp edilen Çağlayan, Independent Türkçe’ye yaptığı açıklamada bekçiler ile maske takmama konusunda daha önceden de tartışma yaşadığını ifade etti.

Bekçilerin bunu “kişisel bir problem” haline getirdiğine dikkati çeken Çağlayan, olayın yaşandığı cuma günü (7 Nisan) kolluk kuvvetleriyle arasında aynı tartışmanın yaşandığını belirtti.


Bekçilere maske takmanın yasal bir zorunluluk olmadığına dair açıklama yaptığını ifade eden Çağlayan, “Daha önce de taktıramadılar. Kanunu iyi biliyorum. Herkese diş geçirip bana geçiremeyince kişisel bir problem haline getirdiler. Etrafımda çok fazla maskesiz insan olmasına rağmen beni hedef alarak geldiler” dedi.

Bekçilerin kendisini darp ederken telefonunu kırdıklarını ve kıyafetlerine zarar verdiğini belirten Çağlayan, şunları söyledi:

Arkamdan beni itibarsızlaştırmaya çalışmışlar. Hakaret ve küfür ettiğimi söylemişler. Böyle bir şey yok. Hatta Türk bayrağı rozetini göstererek “Bunun derdi bununla” demişler. Maske takmayan kişiye bunu yapamazsınız. Bana kimlik bile sormadılar.

Çağlayan, bekçiler hakkında suç duyurusunda bulunacağını söyledi.

Güvenlik kamerası kaydetti

Çağlayan’ın darp edildiği sırada bir binada bulunan güvenlik kamerası yaşananları kaydetti. Videoda Çağlayan ile bekçiler arasında tartışma yaşandığı, vatandaşın arkasını döndüğü sırada kolluk kuvvetinin çelmesiyle yere düştüğü görülüyor. Videoda bekçilerin ters kelepçe takmaya çalıştığı Çağlayan’ın çevrede bulunan arkadaşlarının yardımıyla bekçilerin elinden kurtulduğu da kayıt altına alındı.


Maske takma zorunluluğu

Yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadelede en önemli tedbirlerden birisi olarak görülen maske kullanımının yasal zorunluluğu hakkında tartışmalar yaşanıyor.

Mahkemeler genelge ile çıkartılan “maske takma zorunluluğu” hakkındaki para cezaları anayasanın temel hak ve özgürlüklerle ilgili olan maddelerini gerekçe göstererek iptal ediyor.

Basına genel olarak mahkemelerin cezaları iptal konusunda verdiği kararlar yansısa da, yargının aksi yönde birçok kararı da mevcut.

Konu hakkında görüştüğümüz hukuk doktoru avukat Güray Dağ, Kovid-19 salgını için alınan tedbirlerden maske zorunluluğu ve sokağa çıkma yasaklarının hukuki zemine oturtulmadığına dikkati çekti.

Bu kararların hukuki açıdan sorunlu olduğunu vurgulayan Dağ, şunları söyledi:

Bu tür konularda 1930’larda çıkarılmış Umumi Hıfzıssıhha Kanunu var. Bu kanun da bulaşıcı hastalık olduğunda ya da tehlikesi ortaya çıktığında kurullara karar alma konusunda yetki veriyor. Bu kurulların bağlı olduğu bakanlık da Sağlık Bakanlığı. Aslında ilçelerde ve illerde hıfzıssıhha kurulları, ülke genelinde tedbir alma konusunda Sağlık Bakanlığı yetkili. Ama Türkiye’de İçişleri Bakanlığı yapıyor. Bu anlamıyla alınan tedbirler, sokağa çıkma yasakları, maske takma zorunlulukları sorunlu.


Sokağa çıkma veya maske takma konusunda genelgelere aykırı davranan kişiler hakkında kolluk kuvvetlerinin ancak tutanak tutabileceğini belirten Dağ, “Ceza kesecekse valiliğin veya kaymakamlığın başında olduğu hıfzıssıhha kurulu kesmeli” dedi.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu: Milletimizden bir fedakarlık daha bekliyoruz