Covid-19 aşısı olduktan sonra nasıl davranmalıyız?

Korona virüs (Covid-19) aşısı olduktan sonra nasıl davranmalı, nelere dikkat etmeliyiz?

Covid aşısı

Covid-19 aşısı olduktan sonra nasıl davranmalıyız?

Prof. Dr. Hakan Yaman

Halka açık alanlarda kimin aşılı olduğu belli olmadığı için maske kullanılmalı, eller dezenfekte edilmeli ve sosyal mesafe korunmalıdır. Mümkün olduğunca açık hava olan alanlarda bulunulmalı ve kaçınılmaz ise kapalı ortamda 15 dakikadan daha kısa süreler geçirilmelidir. Mutasyonların daha da kısa sürede bulaşabildiği iddia edilmektedir. Bu nedenle kapalı mekanlarda kalış süresi mümkün olduğunca kısa tutulmalıdır.


Eğer aşılandıysanız, yani bir ay arayla iki doz aşı yaptırdıysanız ve üzerinden iki hafta geçtiyse, durum değişebilir. Aşağıdaki öneriler ülkemizde Biontech aşısı serisini tamamlamış ve bunun üzerinden iki hafta geçirmiş olanlar için önerilmektedir. Ayrıca Dünya Sağlık Örgütü tarafından onay alan diğer aşılar için de geçerli olduğu bildirilmektedir (örn. Moderna, Johnson & Johnson vb.)

Ancak bağışıklık sisteminizi baskılayan ilaçlar kullanıyorsanız aşağıdaki öneriler sizin için geçerli değildir. Aşılanmamış bireyler gibi korunmaya devam etmeniz önerilir.

Herkes aşılı kabul edilirse kapalı mekanda maskesiz ve sosyal mesafeye uymadan bulunmanız mümkündür. Yani kapalı ortamda herkes yukarıdaki aşılar ile aşılı olmalıdır ve aşılamanın üzerinden en az iki hafta geçmiş olmalıdır.

Kapalı ortamda şiddetli Covid-19 riski olan kişilerle görüşmemeniz önerilir.

Açık havada ise düşük riskli ve aşısız bireylerle maske olmadan görüşmeniz mümkündür. Ancak yine de temkinli olunmalıdır. Yüzünüze iyi oturan bir maske kullanılmalıdır. Özellikle iç ve kapalı ortamlarda; farklı evlerden gelen, aşısız bireylerle kapalı ortamlarda buluşma; artmış Covid-19 riski altında olan ya da şiddetli Covid-19 hastalığı olan bir hasta ile birlikte yaşayan birisiyle kapalı ortamda buluşma gibi durumlarda önlemler alınmalıdır. Kapalı ortamda kalabalık toplantılardan kaçınılmalıdır.


Seyahat ederken uçak, otobüs, tren ve diğer taşıtlarda hala maske kullanmalısınız. Aşılı olmanıza rağmen tedbirinizi sürdürmelisiniz.

Tam olarak aşılanmış bireyler yabancı bir ülkeye ayak bastıklarından itibaren (farklı yönerge ile belirtilmediyse) üç gün içinde PCR testi yaptırmalıdırlar.

Aşılanmanıza rağmen Covid-19 belirtisi geliştirdiyseniz ve özellikle geçen günlerde Covid-19 hastaları ile bir temasınız olduysa PCR testi yapılmalıdır ve evde karantinaya alınmalısınız.

Covid-19 ile aşıları konusunda belirlenmeye muhtaç durumlar hala mevcuttur. Özellikle son haftalarda ortaya çıkan mutasyonlara karşı aşıların etkinliği çok iyi bilinmemektedir. Sadece Biontech aşısının İngiliz mutasyonuna karşı etkili olabileceği bildirildi. Diğer mutasyona karşı etkileri henüz pek bilinmemektedir.

Ayrıca, bağışıklığı zayıf olan hastalarda da aşıların etkinliği tam olarak bilinmemektedir. Aşıların bulaştırıcılık (özellikle belirti vermeyen sağlıklı bireylerde) üzerine etkileri ve ne kadar süre ile koruyucu olacakları da henüz tam olarak bilinmiyor.


Kaynaklar:

mRNA aşıları korona virüs ve mutasyonlarında ne kadar etkili?


Editor
İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.