Memleketin her metresi satılıyor: 19 yılda 300 milyon metrekare hazine arazisi satıldı

İktidarın, 19 yılda 300 milyon metrekare hazine arazisini sattığını belirten CHP’li Tekin Bingöl, “Yağmaya hız verildi. Giderayak memleketin her metresini satıyorlar” dedi.

hazine arazisi

Hazine arazisi satışları hızlandı. Memleketin her metresi satılıyor: 19 yılda 300 milyon metrekare hazine arazisi satıldı!

Türkiye’de 1986’da başlayan özelleştirme sürecinde 2021’e kadar toplam 70 milyar dolarlık satış işlemi gerçekleştirildi. Hazine ve Maliye Bakanlığı verilerine göre, 2002 yılına kadar geçen 16 yılda toplam 8 milyar dolarlık özelleştirme işlemi tamamlandı.


AKP iktidarının 19 yılında özelleştirmesi 62.3 milyar dolara ulaştı. İktidarın, kamu taşınmazlarındaki satışları hızlandırmasına tepki gösteren CHP Ankara Milletvekili Tekin Bingöl, “İktidara geldikleri günden beri satılmadık, fabrika, sanayi tesisi ve bunlara ait hisse bırakmadılar. Şimdi ellerinde tek çare Hazine yönetimindeki araziler kaldı. Memleketin her metresini satıyorlar” açıklamasını yaptı.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’na bağlı Özelleştirme İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı hazine arazisi satış ilanı:

hazine arazisi özelleştirme
Kaynak: https://www.oib.gov.tr/

AKP döneminde Hazine ve Maliye Bakanlığı eliyle özelleştirme ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak Genel Müdürlüğü eliyle de ihale yoluyla gerçekleştirilen arsa satışlarına tepki gösteren Bingöl şunları söyledi:

“Yağmaya hız verildi!”


“Merkez Bankası’ndaki, ‘128 milyar dolar nerede ?’ sorusundan sonra, şimdi de 300 milyon metrekare vatan toprağının tapusu nerede diye soruyoruz. Özelleştirme diyerek her şeyi sattılar. Oradan gelen 62 milyar doları da tükettiler. Ellerinde satılacak varlık kalmadığı için son çare Hazine arazilerine yöneldiler. Yağmaya hız verildi. Milli Emlak 6 bin 500’ün üzerinde satış için ihaleye çıkıyor.”

AKP’li belediye meclis üyesi, “taşınmazlar hunharca satılıyor, bu vebalin altında kalamam” diyerek, partisinden istifa etti!