Murat Muratoğlu: Çaresizlik ve ağır vergiler altında ezilen o halk biziz!

Sözcü yazarı Murat Muratoğlu: Hani tarih kitaplarında çaresizlik ve ağır vergiler altında ezildiğinden bahsedilen halk var ya… Belli ki o biziz aslında!

vergiler

Murat Muratoğlu’nun bugünkü “Zamlar büyük, enflasyon küçük!” başlıklı yazısı şöyle:

Açıklanan her verinin sanal olduğu ortamda enflasyon verisi açıklandı. Tıpkı virüs tablosu gibi gerçekleri yansıtmaktan çok uzaktı. Sahi herhangi bir açıklamaya güvenen kaldı mı?


Hatalı ölçüldüğünü bile bile açıklanan üzerinden tartışmak neye yarar ki? Gerçekçi görünsün diye ufak ufak artırıyorlar ama yapabildikleri de maksimum bu kadar…

Hani tarih kitaplarında çaresizlik ve ağır vergiler altında ezildiğinden bahsedilen halk var ya… Belli ki o biziz aslında!

***

“Ne sallayalım bu sefer?”

Oysa Merkez Bankası yılın başında hedefi yapıştırdı; “2021’de hedefimiz yüzde 5’e kilitlendik.” Aferin!

Merkez Bankası koyduğu hedefin gerçekleşmesinin İstiklal Caddesi’nde Arap görmemek kadar olanaksız olduğunu kavrayınca bu sefer; “2021 tahminimiz yüzde 9.4’e kilitlendik” diye açıklama yaptı.

Başkan değişti. Döviz koptu gitti. İthal edilen her kalemin fiyatı arttı. Geçen hafta “Biraz daha yukarı çekelim” kararı alındı. Ne sallayalım bu sefer? “2021 tahminimiz yüzde 12.2’ye kilitlendik!” diyelim.

Nisan ayı enflasyonu yüzde 17.14 açıklanınca belli ki yokuşun üzerine geldik sanıyorlar… Gerçekten öyle mi? Açıklamalar o yönde…

“Fareler üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinde enflasyonu düşürmeyi başarmışlar.”

Yemek yemeden, markete pazara gitmeden, elektrik ve doğalgaz kullanmadan, yerçekimsiz ortamda, oda sıcaklığında, fareler üzerinde yapılan laboratuvar deneylerinde enflasyonu düşürmeyi başarmışlar.

Zamlar ne kadar büyük olursa enflasyon o kadar hızlı düşüyor. Formülü bizde saklı! Şimdi üzerimizde uygulayacaklar? Sahi nasıl olacak?

***

İnsanın içi burkuluyor tabii… Bu sene yapmayacak mıyız Enflasyonla Topyekün Mücadele kampanyası? Açılmayacak mı tanzim satış çadırları? Suçlamayacak mıyız dış mihrakları? Zabıtalar basmayacak mı depoları?


Peki bir plan, program göreniniz oldu mu yeni vergiler koymak dışında? Aksiyonları niyet tutmaktan ibaret… Bunun ciddiye alınabilmesi için nasıl yapılacağının anlatılması gerek. Yazının tamamı için tıklayın

Ciro kaybı desteğine başvuran esnafa devletten ‘büyük’ destek: 4 lira 63 kuruş


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.