YÖK Başkanı Yekta Saraç, “Yabancı kadınla tokalaşmak, ateş tutmaktan korkunç” sözlerini savundu!

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç, eski Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü’nün dikkati çeken, “Yabancı bir kadınla tokalaşmak ateş tutmaktan korkunç” ifadesine ilişkin, “Bunlar kişisel şeyler” dedi.

yök başkanı

TBMM Kadına Yönelik Şiddetin Sebeplerinin Belirlenmesi Araştırma Komisyonu’nda Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) Başkanı Yekta Saraç sunum yaptı.

AKP’li Öznur Çalık başkanlığında önceki gün yapılan toplantıda Saraç’a soru sormak için söz alan CHP’li Aysu Bankoğlu, eski Adıyaman Üniversitesi Rektörü Mustafa Talha Gönüllü’nün “Resûl-i Ekrem Efendimiz, yabancı bir kadının elini tokalaşmak için tutmanın, ateş tutmaktan daha korkunç olduğunu haber vermiştir” sözlerini anımsattı.


‘Bunda bir mesele yok yani’


Cumhuriyet’ten Sarp Sağkal’ın haberine göre, Bu tip açıklamaların kişisel olduğunu savunan Saraç, “Bunlar kişisel şeyler. Yani üst bir yöneticinin -eğer bir üst yönetici olma iradesini ve kabulünü göstermişse- toplumun yerleşik kurallarını da dikkate alma durumu var. Bunda bir mesele yok yani. Bu soruyu herhalde ‘Fikriniz nedir’ diye sordunuz” karşılığını verdi. Saraç, konuşmasının devamında Gönüllü’nün sözleriyle ilgili fikirlerini paylaşmadı.

Cumhur İttifakı’nda Atatürk krizi: AKP’liler salonu terk etti!