Prof. Dr. Adıyaman: Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler!

İki doz Sinovac ve bir doz BioNTech aşısı yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı. Prof. Dr. Adıyaman, “Türkiye’den başka 4 doz aşı yapan ülke yok. Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler” dedi

4 doz aşı

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının doz sayısı ve uygulandığı yaş grupları gibi konularda yeni kararlar aldı. Bu kapsamda 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Covid-19 aşı hakkı tanımlandı. Sağlık çalışanları ve öncelikli gruptakilere ise dördüncü doz aşı hakkı verildi. PCR testi pozitif çıkan kişiler, daha önce, hastalığı atlatmalarından 3 ay sonra aşı olabiliyordu. Yeni kararla bu süre 1 aya indirildi.

Ayrıca, yurtdışına çıkışlarda bazı ülkeler tarafından iki doz BioNTech aşısı istenmesi nedeniyle, iki doz Sinovac ve bir doz BioNTech yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı. Bu kapsamdaki kişilerden isteyenler dördüncü doz aşılarını yaptırabileceği açıklandı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dördüncü doz aşı kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır” dedi. Koca, “Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur” ifadelerini kullandı.

Bilim insanları, ise Sağlık Bakanlığı’nın uygulamasına eleştirilerde bulundu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, BirGün’e yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı dördüncü doz Covid-19 aşısı kararına tepki gösterdi.


Sağlık Bakanlığı’nın dördü doz aşı kararıyla Türkiye’yi dünyaya rezil ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Adıyaman şunları söyledi:

“İki doz Sinovac’tan sonra üçüncü doz aşı kararı alındı. Şimdide ikinci doz Sinovac aşısı olup üçüncü dozunu BioNTech aşısı olanlara dördüncü doz BioNTech aşı olunmasının önü açıldı. Sağlık Bakanlığı salgın nasıl yönetilemez ve bilim nasıl katledilir dersi veriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa etmelidir. Çünkü dördüncü doz kararı bir skandaldır. Hiçbir ülkede dördüncü doz aşı tartışması yok. Hiçbir ülkede dördüncü doz aşı uygulaması yok. Hatta birçok ülkede hâlâ üçüncü doz bile uygulanmıyor. Türkiye’de toplumla dalga geçiliyor. Salgını yönetemediklerini çok net olarak ortaya koyarak Türkiye’yi dünyaya rezil ediyorlar. Başından beri söylüyoruz, Sinovac aşısında ısrar etmek hataydı.”

Soru işaretlerine yenisi eklendi

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ise sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Tekrarlanan dozlar için şu anda dolaylı veriler dışında doğrudan kanıt yoktur” dedi.


Prof. Dr. Kayıhan Pala “Veri/kanıt olmaksızın, bilimsel bilgiye dayanmayan düzenlemeler yapmak başka bir kötü yönetim örneği” derken, Prof. Dr. Derya Unutmaz “4. doz neden çıktı bulamadım” yorumunu yaptı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise, “Sağlık Bakanlığı ise bir gecede herkese 4. doz aşıyı açarak aşılamaya dair sorulara bir yenisini eklemiş oldu. Son dakika düzenlemeleri hangi veriler esas alınarak yapılıyor?” ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı: 4. doz uygulamasının ortaya koyduğu tek gerçek şu; inaktif Sinovac aşısı yok hükmünde


Editor
Haber Merkezi ▪ İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. Amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İndigo Dergisi herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik hiçbir oluşumun parçası değildir.