Prof. Dr. Adıyaman: Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler!

İki doz Sinovac ve bir doz BioNTech aşısı yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı. Prof. Dr. Adıyaman, “Türkiye’den başka 4 doz aşı yapan ülke yok. Türkiye’yi dünyaya rezil ettiler” dedi

4 doz aşı

Sağlık Bakanlığı, Covid-19 aşısının doz sayısı ve uygulandığı yaş grupları gibi konularda yeni kararlar aldı. Bu kapsamda 15 yaş üstündekiler ile kronik hastalığı bulunan 12 yaş üstündekilere Covid-19 aşı hakkı tanımlandı. Sağlık çalışanları ve öncelikli gruptakilere ise dördüncü doz aşı hakkı verildi. PCR testi pozitif çıkan kişiler, daha önce, hastalığı atlatmalarından 3 ay sonra aşı olabiliyordu. Yeni kararla bu süre 1 aya indirildi.

Ayrıca, yurtdışına çıkışlarda bazı ülkeler tarafından iki doz BioNTech aşısı istenmesi nedeniyle, iki doz Sinovac ve bir doz BioNTech yaptıranlara dördüncü doz aşı hakkı tanımlandı. Bu kapsamdaki kişilerden isteyenler dördüncü doz aşılarını yaptırabileceği açıklandı.


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, dördüncü doz aşı kararına ilişkin yaptığı açıklamada, “İlgili ülke düzenlemelerine uymak üzere 2 doz mRNA aşısı olmayı talep eden kişiler için özel bir düzenleme yapılmıştır” dedi. Koca, “Özel seyahat için talep edilmesi dışında ek bir aşı gerekliliği yoktur” ifadelerini kullandı.

Bilim insanları, ise Sağlık Bakanlığı’nın uygulamasına eleştirilerde bulundu. Türk Tabipleri Birliği (TTB) eski başkanı Prof. Dr. Sinan Adıyaman, BirGün’e yaptığı açıklamada, Sağlık Bakanlığı dördüncü doz Covid-19 aşısı kararına tepki gösterdi.


Sağlık Bakanlığı’nın dördü doz aşı kararıyla Türkiye’yi dünyaya rezil ettiğini vurgulayan Prof. Dr. Adıyaman şunları söyledi:

“İki doz Sinovac’tan sonra üçüncü doz aşı kararı alındı. Şimdide ikinci doz Sinovac aşısı olup üçüncü dozunu BioNTech aşısı olanlara dördüncü doz BioNTech aşı olunmasının önü açıldı. Sağlık Bakanlığı salgın nasıl yönetilemez ve bilim nasıl katledilir dersi veriyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca istifa etmelidir. Çünkü dördüncü doz kararı bir skandaldır. Hiçbir ülkede dördüncü doz aşı tartışması yok. Hiçbir ülkede dördüncü doz aşı uygulaması yok. Hatta birçok ülkede hâlâ üçüncü doz bile uygulanmıyor. Türkiye’de toplumla dalga geçiliyor. Salgını yönetemediklerini çok net olarak ortaya koyarak Türkiye’yi dünyaya rezil ediyorlar. Başından beri söylüyoruz, Sinovac aşısında ısrar etmek hataydı.”

Soru işaretlerine yenisi eklendi

Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol ise sosyal medyada yaptığı açıklamada, “Tekrarlanan dozlar için şu anda dolaylı veriler dışında doğrudan kanıt yoktur” dedi.


Prof. Dr. Kayıhan Pala “Veri/kanıt olmaksızın, bilimsel bilgiye dayanmayan düzenlemeler yapmak başka bir kötü yönetim örneği” derken, Prof. Dr. Derya Unutmaz “4. doz neden çıktı bulamadım” yorumunu yaptı. Türk Tabipleri Birliği (TTB) ise, “Sağlık Bakanlığı ise bir gecede herkese 4. doz aşıyı açarak aşılamaya dair sorulara bir yenisini eklemiş oldu. Son dakika düzenlemeleri hangi veriler esas alınarak yapılıyor?” ifadelerini kullandı.

Fatih Altaylı: 4. doz uygulamasının ortaya koyduğu tek gerçek şu; inaktif Sinovac aşısı yok hükmünde