Erdoğan yurt sorunuyla ilgili konuştu: Abartılacak bir sorun yok ki, ne abartıyorsun!

Cumhurbaşkanı Erdoğan, öğrencilerin fahiş kiralar ve yurt yetersizliği gibi sorunlarını ‘abartılı’ buldu. Kılıçdaroğlu’nu hedef alan Erdoğan, “Abartılacak bir sorun yok ki, ne abartıyorsun” ifadelerini kullandı.

erdoğan

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler 76’ncı Genel Kurulu’na katılmak üzere ABD’ye gitti. Erdoğan, hareketi öncesi Atatürk Havalimanı’nda gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Yurt sorunu ve fahiş kira fiyatları ile ilgili konuşan Erdoğan, “Abartılacak bir sorun yok ki, ne abartıyorsun” ifadelerini kullandı.

Erdoğan şöyle konuştu:


“Bizim işimiz böyle bir adaletsizlik, suistimal varsa bunun sorumlusu olan Bakan arkadaşlarım bunları yakın takibe almak suretiyle bu zulmün önüne geçeceğiz. Yurt konusunda Türkiye’de bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Şu anda bir milyona yakın yatak kapasitesi olan yurtlarımız var. Bay Kemal’e kalırsa ne yaparsanız yapın yediremezsiniz, çünkü onun dünyası farklı. Dikili bir ağacı yok ama yalan bunda bol. Onunla beraber hareket eden bazı medya grupları var, onlar karalama kampanyasını sürdürüyor. Hiçbir dönemde olmadığı kadar yoğun şekilde yalan atıyor, bir senede bu sorunu bitirecekmiş. Abartılacak bir sorun yok ki, ne abartıyorsun. Şu anda bizim üniversite öğrencilerimize yönelik atılan adımlar hiçbir dönemde atılmış değil.”

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun Kırklareli ziyaretinde dile getirdiği “20 yıldır yurt sorununu çözemediler. Kırklareli’nden bütün Türkiye’ye sesleniyorum: 1 yıl içinde yurt sorununu çözmezsem siyaseti bırakacağım” sözlerine yanıt veren Erdoğan şunları söyledi:

• Şunu çok açık, net söyleyeyim: Özellikle yurt konusunda bir defa Türkiye’de biz bugüne kadar hiçbir iktidarın yapmadığı yatırımları yaptık. Şu anda bizim 1 milyona yakın yatak kapasitesi olan yurtlarımız var.

• Bizden önceki dönemlerde böyle yurt söz konusu değildi. Bunları biz yaptık. Gayet de lüks yurtlar yaptık. Bu yurtlar çift yatak, bilemediniz üç yataklı odalar olmak üzere gayet modern bir şekilde bu yurtlarımızı yaptık.

• Ben yurtlarımızla iftihar ediyorum. Kredi Yurtlar Kurumu’muzun attığı bu adımlarla da iftihar ediyorum.


“Bay Kemal öyle bir yalan atıyor ki”

• Tabi Bay Kemal’e kalırsa, Bay Kemal’e ne yaparsanız yapın yediremezsiniz. Çünkü onun dünyası farklı. Dikili bir taşı yok, dikili bir ağacı yok ama yalan mı; aman yarabbi… Bunda bol.

• Onunla beraber tabi hareket eden bazı medya grupları da var. Onlar devamlı karalama kampanyasını da sürdürüyorlar. Ne yaparlarsa yapsın, kervan yürüyor ve yürüyeceğiz.

• Hiçbir dönemde olmadığı kadar yoğun bir şekilde; öyle bir yalan atıyor ki, bir sene içerisinde Türkiye’de bu sorunu bitirecekmiş. Ya zaten böyle abartılacak bir sorun yok ki. Ne abartıyorsun?

Kılıçdaroğlu ne söylemişti?

Kırklareli ziyaretinde STK Temsilcileri ile bir araya gelen Kemal Kılıçdaroğlu eğitimdeki sorunlara ve üniversite öğrencilerinin yurt sorununa değinerek şunları söylemişti:

• 20 yıldır yurt sorununu çözemediler. Kırklareli’nden bütün Türkiye’ye sesleniyorum: 1 yıl içinde yurt sorununu çözmezsem siyaseti bırakacağım.

• Yurt sorunu dediğiniz nedir Allah aşkına ya? Bütün üniversitelerin kampüsünde yaparsınız…


• Onlar Türkiye’nin geleceği. Onlar ne kadar iyi yetişirse, ne kadar iyi eğitim alırlarsa Türkiye o kadar büyüyecek. Ama siz bunları, pahalı yerlere mahkum ediyorsunuz.

Yüksek kira fiyatlarına üst sınır getirilsin kampanyası