Mu varyantı belirtileri neler? 8 soruda en çok merak edilenler

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün ilk kez Kolombiya’da tespit edilen ‘Mu’ varyantı ile ilgili “Türkiye’de 2 vaka görüldü” dedi. Mu varyantının belirtileri neler? Nasıl korunabiliriz? 8 soruda en çok merak edilenler…

Mu varyantı

İlk olarak Kolombiya’da tespit edilmiş, ardından Güney Amerika ve Avrupa’da görülen Koronavirüs’ün Mu varyantı Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) listesine girdi. WHO’nun epidemiyoloji raporu, ön verilerin Mu’nun antikorlara karşı daha dirençli göründüğünü gösterdiğini söylüyor. Elde edilen ön veriler, Mu’nun Güney Afrika’da keşfedilen Beta varyantına benzer şekilde bağışıklık savunmalarından kaçabileceğini öne sürüyor, ancak bu bilginin daha fazla çalışma ile doğrulanması gerekiyor.

Hürriyet’in haberine göre, işte 8 soruda haziran ayından bu yana listeye eklenen ilk ‘ilgi çekici’ varyant B.1.621 olarak da bilinen ‘Mu’ varyantı…


1- MU varyantı tam olarak nedir?

Yunan alfabesinin 12. harfi Mu ile isimlendirilen B 1.621. gen dizilimi ile karakterize yeni bir varyant virüs kamuoyu ile paylaşıldı. DSÖ tarafından ilgilenilen beş varyanttan biri olarak listelenen Mu varyantı, özel izlenme radarına girse de, endişe verici varyantlar olarak adlandırılan SARS-CoV-2 virüsünün Delta veya Alfa varyant suşlarından daha az potansiyel bir sorun olarak görülüyor.

Ankara Şehir Hastanesi Acil Tıp Kliniği Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Hakan Oğuztürk “Bu varyant için yine DSÖ tarafından bağışıklık sistemi antikorlarından kaçabilme ihtimalinden de söz edildi. Şu an itibarı ile bu konuda net konuşmak için henüz yeterli klinik verilere sahip değiliz. Aslında 9 aydır var olan varyant henüz küresel baskın olan delta varyantına karşıda bir üstünlük sağlamamış olduğundan endişe verici varyant virüs kategorisine alınmamış olup, en kötü senaryodan da bizi uzaklaştırmaktadır” dedi.

2- Ne zaman ortaya çıktı ve hangi ülkelerde görülüyor?

Mu varyantı ilk olarak Ocak 2021’de Kolombiya’da tespit edildi ve DSÖ’ye göre ülkedeki vakaların yaklaşık %40’ını oluşturuyor. Örgüt, mutasyonun şimdiye kadar en az 40 ülkede tespit edildiğini ancak dünya çapındaki tüm vakaların %0,1’inden azını oluşturduğunu söyledi. Güney Amerika’nın ötesinde, İngiltere, Avrupa, ABD ve Hong Kong’da vakalar bildirildi.

3- Mu varyantı hakkında endişelenmeliyiz? Aşının mu varyantı üzerine etkisi nedir?

Mu varyantının ne kadar bulaşıcı olduğu veya aşılara dirençli olup olmadığı henüz belirsizliğini koruyor ancak DSÖ, düzenli yayımladığı haftalık raporunda, ilk kez bu yılın ocak ayında Kolombiya’da tespit edilen ‘B.1.621’ varyantına dikkat çekti. Raporda, ‘Mu Varyantı’ olarak adlandırılan koronavirüs varyantının aşılara karşı dirençli bir varyant olabileceğine vurgu yapıldı.


Public Health England (PHE) tarafından Ağustos ayında yayınlanan Mu varyantına ilişkin bir risk değerlendirme raporunda, varyantın aşılamadan kaynaklanan bağışıklığa karşı en az Beta varyantı kadar dirençli olduğunu gösteren laboratuvar çalışmasının altını çizdi. Ancak, diğer laboratuvar çalışmalarından ve varyantın gerçek dünyadaki vakalarından daha fazla kanıtın gerekli olduğunu söyledi.

4- Mu varyantının belirtileri farklı mı?

Oğuztürk, Mu varyantı kliniğinde ateş yüksekliği, öksürük nöbetleri ve koku-tat almada değişikliklerin sık olarak görüldüğünü, diğer varyantlardan daha farklı bir klinik bulgunun şu an için bildirilmediğini belirtti.

5- Kendimizi Mu varyantından nasıl koruyabiliriz?

Prof. Dr. Hakan Oğuztürk “Aşıların eksik olması bir risk unsuru olarak görülebilir. Bu anlamda aşı olmamışlar, eksik doz aşısı olanlar ve takviye 3. doz aşılarını yaptırmayanlar risk altında olabilir” sözleri ile mevcut bireysel tedbirlere uyarak ve aşı olarak bu varyanta karşı da sağlığımızı güvence altına almış olacağımızı söyledi.

6- Mu varyantı aşıya karşı daha mı dirençli?

DSÖ, Mu Varyantının aşılara karşı daha dirençli olabileceğini düşündüren mutasyonlara sahip olduğunu, ancak bunu daha fazla incelemek için yeni çalışmalara ve verilere ihtiyaç duyulacağını ifade etti.

7- Mu varyantı ülkemizde görüldü mü?

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, koronavirüsün ilk kez Kolombiya’da tespit edilen ‘Mu’ varyantına ilişkin, “Şu an ilave bir tedbir getirmeyi düşünmüyoruz çünkü şu ana kadar bizim yeni varyant olarak tespit ettiğimiz ‘Mu’ ile ilgili 2 vaka dışında başka vaka olmadı” dedi.

8- DSÖ tarafından başka hangi varyantlar izleniyor?


DSÖ, Koronavirüs varyantlarını iki sınıfa ayırarak inceliyor. Bunlar ‘endişe varyantları’ ve ‘ilgi varyantları’ olarak sınıflandırılıyor. Şimdiye kadar dört varyant endişe varyantları listesine girdi. Mu varyantı WHO tarafından ilgi varyantları olarak listelenen beşinci varyant. Belirlenen dokuz varyantın tümü, Yunan alfabesinin farklı bir harfiyle adlandırılmıştır: Eta, Lota, Kappa, Lambda, Mu, Alpha, Beta, Gama, Delta

C.1.2 varyantı: En bulaşıcı korona mutasyonu olma ihtimali var!