Avrupa Birliği, E171’i yasaklama hazırlığında!

Avrupa Birliği (AB), şekerlemeler, sakızlar, dondurmalar, leblebi, soslar, fırıncılık ve pastacılık ürünleri, ilaç, kozmetik, boya gibi birçok gıda ve üründe E171 kısaltmasıyla bilinen titanyum dioksit katkı maddesinin kullanımını yasaklayacak.

e171

Avrupa Birliği (AB), 2022 yılında gıda ürünlerinde kullanılan titanyum dioksit (E171) katkı maddesini yasaklamaya hazırlanıyor.

AB Komisyonu’nun sağlık ve gıda güvenliğinden sorumlu üyesi Stella Kyriakides, AB üyesi ülkelerin gelecek yıl başından itibaren gıda katkı maddesi olarak titanyum dioksit (E171) kullanımını yasaklama teklifine onay verdiğini açıkladı.


Açıklamada, titanyum dioksitin sakız, çorba, et suyu ve hamur işi gibi pek çok üründe renklendirici olarak kullanılmakta olduğuna işaret edilerek, yasaklama kararının Avrupa Gıda Güvenliği Otoritesi’nin maddenin gıdalarda güveli kabul edilemeyeceği yönündeki bilimsel görüşüne dayandığı kaydedildi.

Söz konusu yasak, Avrupa Parlamentosu (AP) veya AB Konseyi tarafından itiraz edilmemesi durumunda 2022 yılı başında yürürlüğe girecek.

Bilim insanlarının bazıları bu maddenin sağlığa zararlı olduğunu savunuyor. Yapılan çeşitli araştırmalar da titanyum dioksitin anneden, karnındaki bebeğe geçebildiğine işaret ediyor.

Titanyum dioksitin Fransa’da gıda ürünlerinde kullanımı geçen yıl yasaklanmıştı.

Peki nedir bu Titanyum Dioksit (E171)?

Titanyum dioksit gıdanın parlaklığını arttırmak, gıdayı çekici hale getirmek ya da gıdaların orijinal görünümünü geri kazandırmak gibi işlevleri sebebiyle birçok gıdada gıda boyası olarak kullanılan bir maddedir.

Hangi gıdalarda kullanılıyor?

E171 olarak da bilinen titanyum dioksit şekerlemeler, sakızlar, dondurmalar, leblebi, soslar, bazı fırıncılık ve pastacılık ürünleri gibi birçok gıdada kullanılmaktadır. Ayrıca güneş kremi, diş macunu, ilaç, boya, plastik, kozmetik, vb. gıda dışı ürünlerde de kullanılmaktadır.


Beyaz parlak bir toz formunda bulunan titanyum dioksit; boya, kaplama, yapıştırıcı, kağıt, plastik ve kauçuk, baskı mürekkepleri, tekstil ürünleri, seramikler, zemin ve çatı kaplama malzemeleri, kozmetik ürünler de dahil olmak üzere birçok endüstride kullanılıyor. TiO2 diş macunu, sabun, su arıtma maddeleri, ilaç, gıda renklendirici maddeler ve güneş kremi gibi piyasadaki birçok üründe mevcut.

Gıdaların üzerinde yazan E kodları ne anlama geliyor?