Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır? – Dr. Erkin Önsal

Doğum sonrası memesinde sarkma meydana gelen kadınlar arasında yer alıyorsanız meme dikleştirme size yardımcı bir operasyon olabilir. Genelde on sekiz yaşından küçük bireylere meme dikleştirme operasyonu yapılmaz. Fakat bazı durumlarda meme dikleştirme ameliyatı erken yaşlarda gerekli görülebilir.

Meme Dikleştirme

Meme sarkma dereceniz fazla değilse protez yöntemiyle meme dikleştirme işlemi gerçekleştirilir. Fakat meme sarkmanızın derecesi ameliyat gerektiriyorsa estetik cerrahınız gerekli işlemleri yapacaktır. Ameliyatta oluşturulan kesi sonucunda iz kalabilir. Fakat bu izler zaman geçtikçe silikleşir ve kaybolur.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Memelerinizdeki sarkmadan dolayı kendi isteğinizle ameliyat yaptırmak istiyorsanız cerrahlarla görüşmelisiniz. Estetik cerrahlar yaptığı sağlık kontrolleri sonrasında operasyona uygun olup olmadığınız hakkında size bilgi verir. Hamilelik geçirdiyseniz duruma göre hem meme büyütme hem de meme dikleştirme işlemleri uygulanabilir.

Meme sarkması yüzünden görünüşünüzden memnun değilseniz cerrahlar ameliyat gerçekleştirebilir. Sağlık kontrollerinin yanı sıra yaşınızın da meme dikleştirme operasyonu için uygun olması aranan şartlardandır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Çok fazla sarkan memeleriniz varsa meme büyütme bu konuda size yardımcı olamaz. Bu durumda göğüslerinizin daha dolgun ve dik görünmesi için meme büyütme ameliyatından sonra meme dikleştirme hizmeti almanız şarttır.

Çoğu zaman estetik cerrahlar meme dikleştirme operasyonunu meme büyütme ameliyatıyla aynı anda yapar. Fakat hastanın durumuna göre iki ameliyatın farklı zamanlarda yapılması daha uygun görülür.

Meme Büyütme Estetiği

Estetik operasyonu geçirmeden önce cerrahınıza meme büyütme hakkındaki sorularınızı ve mevcut durumunuzu aktarabilirsiniz. Daha önce ameliyat geçirdiyseniz estetik cerrahınıza bunu söylemeniz gerekir.

Cerrahınız ailenizde meme kanseri geçiren birisinin olup olmadığını öğrenmek isteyecektir. Eğer böyle birisi varsa ailenizde röntgen ve biyopsi sonuçlarınızı cerrahınızla paylaşmalısınız. Estetik cerrahınız görüşme esnasında genel sağlık durumunuzu değerlendirerek meme büyütme operasyonu gerçekleştirir.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Memesinin duruşundan şikâyetçi olan kadınlar meme büyütme operasyonu geçirebilir. Bunun için estetik cerrahlarla birtakım görüşmeler yapılması şarttır. Ayrıca emziren ve kilo kaybeden kadınların da memesinde bozukluk olması sebebiyle ameliyat yaptırması mümkündür.

Memesi tam olarak gelişmeyen kadınlar estetik cerrahlarla görüşerek meme büyütme hizmeti alabilir. Bu sebeplerin yanı sıra cinsiyet değiştirmek isteyen bireyler de meme büyütme ameliyatı yaptırabilir.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Doğal yöntemlerle meme büyütme istiyorsanız ilk aşamada spor yapmayı deneyebilirsiniz. Spor yaparken sabırlı ve istikrarlı olmanız önemlidir. Buna rağmen istediğiniz sonucu elde edemediyseniz meme büyütme ameliyatı için cerrahlarla görüşebilirsiniz.

Ameliyat yaptırmak istemiyorsanız yağ enjeksiyonu hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Meme büyütme ameliyatı hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra sağlık durumunuz göz önünde bulundurularak işleme başlanır.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Öncelikle ultrason ve mamografi sonucunuzu meme küçültme cerrahına göstermeniz şarttır. Gösterdiğiniz sonuçlara bakan cerrah sağlık durumunuz uygunsa meme küçültme operasyonunu gerçekleştirecektir. Ameliyat öncesi beklentinizi gerçekçi belirlemeniz beklentinizi karşılaması açısından önemlidir.

Vücudunuzun yapısı incelenerek size uygun meme büyütme yöntemi belirlenir. Yakın bir zamanda doğum yaptıysanız ya da sonrası için düşünüyorsanız cerrahınıza bunu söylemelisiniz.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatından sonra takmanız için size korse verilir. Verilen korseyi 3-4 hafta boyunca çıkarmamanız tavsiye edilecektir. Ayrıca 2 ay boyunca ağırlık kaldırmamanız meme küçültme ameliyatından sonra sağlığınızı koruyabilmeniz açısından önemlidir.

Estetik cerrahınız bilgi verirken büyük ihtimalle 6-8 hafta boyunca herhangi bir spor faaliyeti gerçekleştirmemeniz gerektiğini söyleyecektir. Vücut yapınıza göre meme küçültme ameliyatından bir süre sonra yeniden sarkma gözlemleyebilirsiniz.

İndigo Dergisi Haber Merkezi | İndigo Dergisi, 18 yıldır yayın hayatında olan bağımsız bir medya kuruluşudur. İlkelerinden ödün vermeden tarafsız yayıncılık anlayışı ile çalışmaktadır. 2005 yılında kurulan İndigo Dergisi, indigodergisi.com web sitesi üzerinden tamamen dijital ortamda günlük yayın yapmaktadır. Aynı zamanda Türkiye’nin ilk internet haber dergisi olmakla birlikte, tüm yayın kadrosu ve okurlarıyla birlikte sürekli gelişmektedir. İndigo Dergisi’nin amacı; gidişatı ve tabuları sorgulayarak, kamuoyu oluşturarak farkındalık yaratmaktır. Vizyonu; okuyucularında sosyal sorumluluk bilinci geliştirerek toplumun olumlu yönde değişimine katkıda bulunmaktır. Temel değerleri; dürüst, sağduyulu, barışçıl ve sosyal sorumluluklarının bilincinde olmaktır. İndigo Dergisi, Türkiye’nin saygın İnternet yayınlarından biri olarak; iletişim özgürlüğünü halkın gerçekleri öğrenme hakkı olarak kabul etmekte; Basın Meslek İlkeleri ve Türkiye Gazetecileri Hak ve Sorumluluk Bildirgesi’ne uymayı taahhüt eder. İlaveten İnsan Hakları Evrensel Beyannamesi’ni benimsemekte ve yayın içeriğinde de bu bildiriyi göz önünde bulundurmaktadır. Buradan hareketle herkesin ırk, renk, cinsiyet, dil, din, siyasi veya diğer herhangi bir milli veya içtimai menşe, servet, doğuş veya herhangi diğer bir fark gözetilmeksizin eşitliğine ve özgürlüğüne inanmaktadır. İndigo Dergisi, Türkiye Cumhuriyeti çıkarlarına ters düşen; milli haysiyetimizi ve değerlerimizi karalayan, küçümseyen ya da bunlara zarar verebilecek nitelikte hiçbir yazıya yer vermez. İlkelerinden ödün vermeyen şeffaf yayıncılık anlayışını desteklemektedir. Herhangi bir çıkar grubu, örgüt, ideoloji, politik veya dini; hiçbir oluşumun parçası değildir. Köşe yazarlarımızın yazdıkları fikirler, kendi özgür düşünceleridir; İndigo Dergisi yayın politikası dahilinde değerlendirilir ve yayın ilkeleri ile çelişmediği müddetçe, düşünce ve ifade özgürlüğünü teşvik ederek yayına alınır. İndigo Dergisi, sunduğu tüm bilgilerin doğruluğunu teyit ve kontrol eder; bu bilgilerin geçerliliğine son derece önem verir.