Meme Dikleştirme Nasıl Yapılır? – Dr. Erkin Önsal

Doğum sonrası memesinde sarkma meydana gelen kadınlar arasında yer alıyorsanız meme dikleştirme size yardımcı bir operasyon olabilir. Genelde on sekiz yaşından küçük bireylere meme dikleştirme operasyonu yapılmaz. Fakat bazı durumlarda meme dikleştirme ameliyatı erken yaşlarda gerekli görülebilir.

Meme Dikleştirme

Meme sarkma dereceniz fazla değilse protez yöntemiyle meme dikleştirme işlemi gerçekleştirilir. Fakat meme sarkmanızın derecesi ameliyat gerektiriyorsa estetik cerrahınız gerekli işlemleri yapacaktır. Ameliyatta oluşturulan kesi sonucunda iz kalabilir. Fakat bu izler zaman geçtikçe silikleşir ve kaybolur.

Meme Dikleştirme Kimler Olmalı?

Memelerinizdeki sarkmadan dolayı kendi isteğinizle ameliyat yaptırmak istiyorsanız cerrahlarla görüşmelisiniz. Estetik cerrahlar yaptığı sağlık kontrolleri sonrasında operasyona uygun olup olmadığınız hakkında size bilgi verir. Hamilelik geçirdiyseniz duruma göre hem meme büyütme hem de meme dikleştirme işlemleri uygulanabilir.

Meme sarkması yüzünden görünüşünüzden memnun değilseniz cerrahlar ameliyat gerçekleştirebilir. Sağlık kontrollerinin yanı sıra yaşınızın da meme dikleştirme operasyonu için uygun olması aranan şartlardandır.

Meme Büyütme Ameliyatı

Çok fazla sarkan memeleriniz varsa meme büyütme bu konuda size yardımcı olamaz. Bu durumda göğüslerinizin daha dolgun ve dik görünmesi için meme büyütme ameliyatından sonra meme dikleştirme hizmeti almanız şarttır.

Çoğu zaman estetik cerrahlar meme dikleştirme operasyonunu meme büyütme ameliyatıyla aynı anda yapar. Fakat hastanın durumuna göre iki ameliyatın farklı zamanlarda yapılması daha uygun görülür.

Meme Büyütme Estetiği

Estetik operasyonu geçirmeden önce cerrahınıza meme büyütme hakkındaki sorularınızı ve mevcut durumunuzu aktarabilirsiniz. Daha önce ameliyat geçirdiyseniz estetik cerrahınıza bunu söylemeniz gerekir.

Cerrahınız ailenizde meme kanseri geçiren birisinin olup olmadığını öğrenmek isteyecektir. Eğer böyle birisi varsa ailenizde röntgen ve biyopsi sonuçlarınızı cerrahınızla paylaşmalısınız. Estetik cerrahınız görüşme esnasında genel sağlık durumunuzu değerlendirerek meme büyütme operasyonu gerçekleştirir.

Meme Büyütme Hangi Durumlarda Yapılır?

Memesinin duruşundan şikâyetçi olan kadınlar meme büyütme operasyonu geçirebilir. Bunun için estetik cerrahlarla birtakım görüşmeler yapılması şarttır. Ayrıca emziren ve kilo kaybeden kadınların da memesinde bozukluk olması sebebiyle ameliyat yaptırması mümkündür.

Memesi tam olarak gelişmeyen kadınlar estetik cerrahlarla görüşerek meme büyütme hizmeti alabilir. Bu sebeplerin yanı sıra cinsiyet değiştirmek isteyen bireyler de meme büyütme ameliyatı yaptırabilir.

Meme Büyütme Yöntemleri Nelerdir?

Doğal yöntemlerle meme büyütme istiyorsanız ilk aşamada spor yapmayı deneyebilirsiniz. Spor yaparken sabırlı ve istikrarlı olmanız önemlidir. Buna rağmen istediğiniz sonucu elde edemediyseniz meme büyütme ameliyatı için cerrahlarla görüşebilirsiniz.

Ameliyat yaptırmak istemiyorsanız yağ enjeksiyonu hakkında bilgi edinmeniz mümkündür. Meme büyütme ameliyatı hakkında detaylı bilgi aldıktan sonra sağlık durumunuz göz önünde bulundurularak işleme başlanır.

Meme Küçültme Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Öncelikle ultrason ve mamografi sonucunuzu meme küçültme cerrahına göstermeniz şarttır. Gösterdiğiniz sonuçlara bakan cerrah sağlık durumunuz uygunsa meme küçültme operasyonunu gerçekleştirecektir. Ameliyat öncesi beklentinizi gerçekçi belirlemeniz beklentinizi karşılaması açısından önemlidir.

Vücudunuzun yapısı incelenerek size uygun meme büyütme yöntemi belirlenir. Yakın bir zamanda doğum yaptıysanız ya da sonrası için düşünüyorsanız cerrahınıza bunu söylemelisiniz.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Meme küçültme ameliyatından sonra takmanız için size korse verilir. Verilen korseyi 3-4 hafta boyunca çıkarmamanız tavsiye edilecektir. Ayrıca 2 ay boyunca ağırlık kaldırmamanız meme küçültme ameliyatından sonra sağlığınızı koruyabilmeniz açısından önemlidir.

Estetik cerrahınız bilgi verirken büyük ihtimalle 6-8 hafta boyunca herhangi bir spor faaliyeti gerçekleştirmemeniz gerektiğini söyleyecektir. Vücut yapınıza göre meme küçültme ameliyatından bir süre sonra yeniden sarkma gözlemleyebilirsiniz.