Sayıştay: Son 3 yılda sahte belgeyle 442 bin kişiye engelli maaşı verildi

Sayıştay, son üç yılda Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından engelli olmayan 442 bin 309 kişiye, 11.6 milyar TL usulsüz ödeme yapıldığını tespit etti. CHP’nin Meclis’te verdiği araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi.

sahte engelli maaşı

Sayıştay raporuna göre son 3 yılda sahte belgeyle 442 bin kişiye engelli maaşı verildiği ortaya çıktı. CHP Kütahya Milletvekili Ali Fazıl Kasap, engelli olmayanlara yapılan usulsüz ödemenin araştırılması için Meclis’e önerge verdi. Kasap, Meclis araştırma önergesinin gerekçesini ise şu sözlerle açıkladı:

“2018 ve 2019 yıllarında Sayıştay’ın da tespit ettiği üzere Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı engelli olmayan tam 442 bin 309 kişiye toplam 6.9 milyar lira usulsüz ödemede bulundu. 2020 yılında da usulsüz ödemelere devam edildi. Kamu zararı son 3 yılda yaklaşık 11.6 milyar TL’ye ulaştı. Tüyü bitmemiş yetimin ve gerçekten engelli olan ama engelli maaşı alamayan binlerce insanın hakkı gasp ediliyor. Mızrak artık çuvala sığmıyor.”


“Haksızlığa itiraz edin”

Kasap, Hz. Muhammed’in sözünü hatırlatarak, “Haksızlık karşısında susan dilsiz şeytandır. Aile Bakanlığı’nın bu usulsüzlüğüne göz mü yumacaksınız? Gerçek engelli vatandaşlarımızın hakkını korumak için bu Meclis araştırma önergesine kabul oyu verin, yapılan haksızlığa, usulsüzlüğe bir itirazınız olsun” dedi.

Sahte engelli maaşı araştırma önergesi AKP ve MHP oylarıyla reddedildi


Yapılan oylama sonucunda önerge AKP ve MHP oylarıyla reddedildi. Kasap, “Dibine kadar yolsuzluğa batmış, usulsüzlükte sınır tanımayan Cumhur İttifakı oylamada tutunduğu tavırla kamunun zarara uğratılmasına göz yummuş, milletin yanında değil karşısında olduğunu bir kez daha ortaya koymuştur” açıklaması yaptı.

Diyanet’ten baldız fetvası: Eş öldüyse eniştenin beklemesine gerek yok!